Václav Klaus a Miloš Zeman s manželkami uctili památku T. G. Masaryka u jeho...

Václav Klaus a Miloš Zeman s manželkami uctili památku T. G. Masaryka u jeho hrobu v Lánech. (7. března 2013) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Zeman s Klausem sílu Ústavního soudu podcenili, myslí si soudkyně

  • 154
Ústavní soud je složen velmi pestře. Exprezident Václav Klaus i současná hlava státu Miloš Zeman výběr ústavních soudců podcenili. Netušili, jakou důležitou institucí soud je. Shodly se na tom soudkyně Eliška Wagnerová a Daniela Zemanová na čtvrteční konferenci Nezávislost soudní moci.

Druhý polistopadový prezident Václav Klaus v říjnovém rozhovoru pro Lidové noviny řekl, že Ústavní soud je institucí, jejíž obrovskou váhu nedokázal docenit a netušil, že získá takový status. Podle něj by Ústavní soud neměl vůbec existovat. 

Složení soudců Ústavního soudu je v rukou prezidenta. Je to on, kdo jmenuje nové soudce do funkce. „Václav Klaus roli Ústavního soudu podcenil, k čemuž se sám přiznal. Nevěděl o co jde a neuvědomoval si důležitost instituce,“ myslí si bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu a bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová s tím, že Klaus mohl soud zkrotit a přidat tam ty soudce, které považoval za vhodné. To exprezident neudělal. 

Podle předsedkyně Soudcovské unie Daniely Zemanové úlohu Ústavního soudu podcenil i Miloš Zeman. Podle ní je nebezpečné, že velké množství soudců vybírá jeden člověk. „Obávám se, že se to už nebude opakovat. Z chyb se učí a poučí se i jejich nástupce,“ podotýká Zemanová. Podle jejího názoru je v ústavním soudnictví důležité vychytat malé problémy, aby soud nebylo možné nechat vyhladovět. Třeba tím, že soudce neskončí, dokud nebude jmenován jeho nástupce. 

Útoky na justici

„Kolegové v Praze nás s podobnou akcí předběhli a účast byla mnohem větší, odhadem kolem 250 tisíc lidí. Museli si zamluvit celou Letnou,“ zahájil v Brně konferenci Nezávislost soudní moci ústavní soudce Vojtěch Šimíček odkazem na demonstraci ze 16. listopadu. 

Podle Šimíčka probíhají zásahy do nezávislosti soudů sofistikovaně. Je nutné sledovat případy ovlivňování soudů z jiných států a na tyto zásahy upozorňovat. Odborníci také v průběhu konference hovořili o útocích na justici v zemích Visegrádské skupiny, do které mimo Česka patří Polsko, Maďarsko a Slovensko. 

Polský zákon o soudcích je protiprávní a diskriminuje, rozhodl unijní soud

Jan Wintr z pražské právnické fakulty v této souvislost upozornil na základě polských zkušeností na to, že občanské protesty za nezávislost justice velký efekt neměly. Česko má však podle něj výhodu. Na výběru ústavních soudců se u nás nepodílí dolní komora parlamentu, takže si ho vládnoucí strany nemohou snadnou podmanit.

V případě Slovenska se účastníci shodli na tom, že má sice na rozdíl od Česka vybudované nezávislé instituce řídicí soudy, ale přesto se potýká s velkými problémy. Samuel Spáč z Ústavu pro otázky soudnictví upozornil například na velký vliv osobních vazeb při výběru soudců. Soudcem se tak mohl stát například i řidič někdejšího předsedy Nejvyššího soudu.

Bonmoty pro posluchače

Ústavní soudce Šimíček také řekl, že věří tomu, že občasné výroky některých ústavních činitelů o vyhladovění jiných institucí jsou ve skutečnosti „nevážně míněné bonmoty určené pro pobavení velmi svébytné skupiny jejich posluchačů.“

Prezident Zeman o „vyhladovění“ Senátu hovoří pravidelně. 

Při letošní návštěvě Karlovarského kraje uvedl: „Nazval jsem a konzultoval s některými politiky tento návrh, který je legitimní, vyhladověním Senátu. Ve středověku se města dobývala tím, že se oblehla, uťaly se zásobovací tepny a počkalo to, až jim dojde poslední jídlo. Nedovedu si představit, a nechci nikoho urazit, pány senátory a paní senátorky, kteří by vydrželi bez jídla, bez topení a především bez platu. Z toho vyplývá, že by se dobrovolně rozpustili sami,“ navrhoval prezident. Informoval o tom Blesk.

Také mě Kočner vydíral. Naše justice nefunguje, říká slovenský novinář

Problémy českého soudnictví

Podle právních odborníků soudní nezávislost ohrožena není. Zatím. Podle Daniely Zemanové nemáme funkční systém, jakým řešit problémy justice. „Zatím jsme v dobré situaci. Soudnictví není v krizi. Ale máme velké nedostatky, které neumíme řešit a nezabýváme se tím. U mnoha našich sousedů jsou problémy. Ty státy mají deficit ve vývoji demokratické společnosti a máme ho i my,“ uvedla Zemanová.

Z oslabení Ústavního soudu by těžila vládní koalice, uvádí odborník

„Pojďme začít řešit ty problémy, které naše soudnictví má,“ apeluje Zemanová, která podle svých slov pozitivně vnímá zájem české společnosti o nezávislost justice v průběhu letošního roku. „Ani si nedokážete představit, jak velký význam zájem veřejnosti má třeba na ministerstvo spravedlnosti nebo na vrcholné ústavní představitele,“ dodala. 

Podle předsedkyně Soudcovské unie je problémem, že v Česku neexistuje instituce, která by řešila problémy českého soudnictví, přesahující obvod jednoho soudu. Problémem je i výběr soudců, který nemáme upravený. Podle Zemanové spoléháme stále na praxi, která viditelně neselhává. „S kýmkoliv jsem se bavila, ať už s kolegy nebo s ministry spravedlnosti, nikdo důležitost úpravy výběru soudců nezpochybňoval. Ale nikdo to nikdy neřešil,“ zakončila. 

Rychetský na konferenci ke stavu justice vyzval k překreslení soudní mapy:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video