Prezident Miloš Zeman (vpravo) pozval na Pražský hrad na pracovní oběd předsedy Sněmovny a Senátu Jana Hamáčka (vlevo) a Milana Štěcha (19. ledna 2017) | foto: ČTK

Protikuřácký zákon podepíšu, potvrdil Zeman na obědě s šéfy parlamentu

  • 307
Prezident Miloš Zeman nevyloučil při čtvrtečním obědě s předsedy Sněmovny a Senátu Janem Hamáčkem a Milanem Štěchem (oba ČSSD), že ve Sněmovně podpoří senátní verzi zákona o ochraně přírody a krajiny. Zároveň jim potvrdil, že podepíše protikuřácký zákon, který ve čtvrtek Senát schválil. Štěch s Hamáčkem to řekli po skončení oběda.

Šéfové obou komor uvedli, že s prezidentem probrali řadu témat. Informovali ho o výsledku projednávání zákona o ochraně přírody a krajiny (o zákonu o přírodních parcích jsme psali zde). Zeman byl podle Štěcha potěšen, že se podařilo přijmout pozměňovací návrhy. „Projevil názor, že pokud by to bylo třeba, tak by za tento zákon do Sněmovny šel ztratit hlas,“ řekl Štěch.

19.ledna 2017 v 15:09, příspěvek archivován: 19.ledna 2017 v 15:27

Pan prezident během jednání s předsedy obou komor Parlamentu podpořil stanovisko Senátu ve věci povýšení práv obcí v národních parcích.

Se Zemanem dále mluvili o migraci, jeho dubnové cestě do USA, během které se má setkat s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jednali i o protikuřáckém zákonu. Ten Senát schválil v době jejich oběda (více o schůzi Senátu zde), politici podle Štěcha tuto informaci dostali až po skončení setkání. Přesto podle něj Zeman zopakoval, že zákon podepíše.

Zeman v minulosti několikrát řekl, že tak učiní kvůli tomu, že je jako kuřák ve střetu zájmu. Na druhou stranu připustil, že stavebně oddělené místnosti by považoval za určitou stránku kompromisu. „Už teď většina restaurací má dvě místnosti, jednu kuřáckou, druhou nekuřáckou. Do té kuřácké instalovaly odvětrávací zařízení a ty peníze se jim nevrátí,“ řekl v rozhovoru s iDNES.cz.

Protikuřácký zákon podepíšu, řekl Zeman v rozhovoru s iDNES.cz:

21. února 2013

Podle Hamáčka se mluvilo i o misích české armády. „Atmosféra byla velmi přátelská a musím říci velmi příjemná,“ řekl. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na dotaz ČTK doplnil, že hlavním chodem byla vepřová panenka ve slaninovém závoji s tymiánovou omáčkou, smetanové brambory a grilovaná zelenina.

Zbraně? Změnu zákonů ano, ale ne ústavy

Šéfové Sněmovny a Senátu na dotaz novinářů rovněž uvedli, že podporují, aby se otázka držení zbraní řešila v rámci stávajících zákonů, nikoli změnou ústavy. Ministerstvo vnitra chce ústavním zákonem povýšit právo použít legálně držené zbraně k zajištění bezpečnosti Česka. Návrh novely, který předložilo, má v úmyslu prosadit ještě do letošních sněmovních voleb. Chce tak umožnit lidem bránit se proti teroristům například při útocích, jako byly loni nákladními automobily v Nice a v Berlíně. Návrh vyvolal kritiku části politiků.

Podle Štěcha se názory jeho, Hamáčka a Zemana na tuto otázku „částečně různí, ale nerůzní se až tolik“. Bylo by podle něj rozumné se zabývat stávajícími zákony a některé změny přijmout v jejich rámci. „Nejsem přívržencem, alespoň z časových důvodů, změn ústavních zákonů,“ řekl. Dodal, že nikdo nemůže počítat s rychlým přijetím ústavního zákona.

Podobně se vyjádřil i Hamáček. Řekl, že se během oběda s prezidentem shodli na tom, že občané mají právo nosit zbraň a bránit se. „Je otázka, jestli je třeba měnit ústavu, nebo zda je možná lepší řešit to v rámci současných zákonů případnou novelizací,“ poznamenal. Dodal, že nemůže vyloučit, že ústava se v nějaké formě novelizovat bude. „Ale chápu to až jako další krok,“ řekl. Nejprve by zkoumal aktuální zákony a až poté přemýšlel o změně ústavy.

Jaký názor na problematiku vyjádřil Zeman, Hamáček se Štěchem neuvedli. Na začátku ledna webu Blesk.cz prezident řekl, že zda půjde o ústavní změnu nebo změnu jiného zákona, považuje za technickou záležitost. Pokládá ale za potřebné kvůli obraně před teroristy, aby existovalo pro občany právo nosit zbraň i do zařízení, kde to současné zákony nepovolují.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video