Vystrčilova cesta na Tchaj-wan poruší mezinárodní normy, bouří se Čína

  • 2242
Návštěva předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu by porušila normy mezinárodních vztahů a podryla základy budoucí spolupráce mezi Čínou a Českou republikou. Tak v úterý reagovala čínská ambasáda na plán Vystrčilovy cesty koncem srpna. Proti návštěvě se předtím znovu ohradil prezident Miloš Zeman.

„Čína si dovoluje projevit výraznou nespokojenost a nesouhlas s takovým činem,“ uvedl mluvčí čínského velvyslanectví v Praze. Návštěva Vystrčila na Tchaj-wanu by podle něj znamenala otevřenou podporu separatistických sil, což je významný zákrok do čínské suverenity.

Akt by podle čínského velvyslanectví významně porušil základní normy mezinárodních vztahů a bilaterální politické závazky a podryl politické základy budoucí spolupráce mezi Čínou a Českou republikou. Čína podle mluvčího nesouhlasí se zasahováním některých českých politiků do vnitřních záležitostí Číny, chrání svoji suverenitu a územní celistvost.

„Někteří čeští politici však tyto standardní kroky chybně interpretují jako zasahování do vnitřních záležitostí České republiky a tvrdí, že plánují návštěvu Tchaj-wanu, aby ‚chránili českou suverenitu‘. Takové činy vážně porušují základní fakta a mezinárodní morální zásady,“ dodal.

„Předseda Senátu je druhý nejvyšší ústavní činitel, takže je to jeho rozhodnutí, je to na něm, jaký dopad to může mít na naše ekonomické zájmy,“ řekl v úterý novinářům v Hradci Králové Babiš. Podle něj je špatně, pokud se politické rozpory v Česku přenášejí na vztahy k jiným zemím.

Ministr obrany Lubomír Metnar řekl, že schválí žádost o vládní letadlo pro cestu předsedy Senátu na Tchaj-wan. Zatím ji však ministerstvo oficiálně nemá. 

„Prezident republiky Miloš Zeman konstatuje, že cesta předsedy Senátu na Tchaj-wan nebyla doporučena prezidentem republiky, předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, předsedou vlády ani ministrem zahraničních věcí,“ zprostředkoval Zemanovo vyjádření mluvčí Jiří Ovčáček.

„Mrzí mě, že jsme se o cestě předsedy Senátu na Tchaj-wan nestihli poradit s ostatními ústavními činiteli a že jí nepředcházela důkladná zahraničněpolitická analýza. Nemohu se ubránit dojmu, že skutečným motivem je vyřizování si účtů se zdejší čínskou diplomacií,“ napsal na Twitteru šéf Sněmovny Radek Vondráček.

Mezi prvními mezi politiky na Vystrčilův záměr reagovala předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, podle níž je „Tchaj-wan je pro ČR významný obchodní partner, který nám nezištně pomohl“. „Cesta Miloše Vystrčila je proto jednoznačně správným krokem. Zároveň žádám premiéra Babiše, ať poskytne vládní letadlo a nevymlouvá se na rozhodnutí ministerstva obrany. Každý ví, kdo opravdu rozhoduje,“ dodala na Twitteru.

Letos se zřejmě uskuteční hned dvě senátní výpravy na Tchaj-wan, co vy na to?

celkem hlasů: 15329
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 úterý 16. června 2020. Anketa je uzavřena.

Senátor Václav Hampl napsal: „Správné rozhodnutí pana předsedy. Jiné jsem ostatně ani nečekal“. „Řízení naší země rudou stranou z východu jsme již zažili a opakovat ho rozhodně nehodláme,“ dodal pražský politik opírající se mimo jiné o podporu lidovců a hnutí Praha sobě.

Bývalý předseda STAN Petr Gazdík připomněl, že v roce 2015 jako místopředseda Sněmovny také navštívil Tchaj-wan. „A byl z toho pěkný cirkus ze strany čínské ambasády... Děkuji ⁦Miloši Vystrčilovi za jeho rozhodnutí. Stojíme při Vás pane předsedo,“ reagoval.

Na Tchaj-wan pojedu, řekl Vystrčil. Popsal strach vládních špiček z Číny

Na Vystrčilovu cestu mají jiný názor komunisté. Marta Semelová z KSČM označila rozhodnutí  za nezodpovědné. „Takovými rozhodnutími amatérsky bourají diplomatické zahraniční vztahy, které jsme navázali v minulosti a byly výhodné,“ uvedla pro iDNES.cz. Podobná rozhodnutí podle ní poškozují Česko i české podnikatele.

Poslanec za KSČM Stantislav Grospič řekl, že cesta předsedy Vystrčila je jeho rozhodnutím, nicméně by měl brát v potaz své postavení v rámci státu a též by měl vycházet z mezinárodního práva.

„Já té cestě nerozumím, protože je v rozporu s postojem v podstatě všech demokratických zemí světa. Protože tyto země uznávají politiku jednotné Číny. Pan předseda a Senát nevysvětlili, co je vlastně cílem té cesty,“ reagoval pro iDNES.cz předseda SPD Tomio Okamura. Dodal, že ale nehodlá nikoho omezovat.

Po Vystrčilovi další cesta, tentokrát Drahoše

Předseda školského výboru Senátu Jiří Drahoš v úterý oznámil, že také navštíví Tchaj-wan, a to koncem října. Na cestu šéfa Senátu, která má být koncem srpna, chce tak navázat. Drahoš se nicméně nechce věnovat obchodu a investicím, ale zaměřit se více na rozvoj vědecké spolupráce. Doprovodit ho mají mimo jiné experti na kybernetickou bezpečnost nebo odborníci v oboru epidemiologie.

Drahošův kolega v Senátu a bývalý protivník v poslední prezidentské volbě Marek Hilšer uvedl, že „Západ se nesmí nechat vydírat čínskými komunisty“. „Diktaturám se neustupuje, jinak se slabost obrátí proti lidem, svobodě a prosperitě. Nenechme si čínskými komunisty prodat provaz, na kterém nás chtějí oběsit. Oceňuji odvahu předsedy Senátu držet naše hodnoty,“ dodal.

Kdo je pro Česko ekonomicky atraktivnější?

Stav přímých čínských investic v českém zpracovatelském průmyslu činil ke konci roku 2017 zhruba 410 milionů korun, Tchaj-wan v ČR k tomuto období investoval 5,7 miliardy korun, tedy zhruba 14krát více. Většími investory už jsou v tuzemském průmyslu z asijských zemí dlouhodobě jen Jižní Korea a Japonsko.

ČTK

„Věřím, že se zase stáváme sebevědomou zemí, ve které informace o cestě na Tchaj-wan nebudou vzbuzovat vzrušení ale stanou se pro nás opět běžnou záležitostí,“ reagoval lidovecký poslanec Jan Bartošek.

Čínské velvyslanectví už v lednu varovalo tehdejšího předsedu Senátu Jaroslava Kuberu před jeho chystanou cestou na Tchaj-wan. Kubera dopis dostal během lednového setkání s prezidentem Milošem Zemanem a předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem na Hradě.

Dokument prezidentská kancelář podpořila dvěma přípisy. Zhruba o týden později Kubera náhle zemřel na infarkt. Bylo to několik dní poté, co navštívil i čínské velvyslanectví. Dokument z čínské ambasády byl nalezen v Kuberově pozůstalosti.

Podle Senátu byl dopis výhrůžným vměšováním se do vnitřních záležitostí ČR a bezprecedentním porušením suverenity ČR. Současný předseda horní komory Miloš Vystrčil v úterý oznámil, že cestu na Tchaj-wan podnikne, a to nejen z ekonomických, ale i vnitropolitických důvodů, protože se v Česku už bojuje o základní principy.

Ovčáček přirovnal v úterý cestu na Tchaj-wan k návštěvě východoukrajinských separatistů. „Představme si situace: Předseda Senátu oficiálně navštíví Tchaj-wan. Předseda Senátu oficiálně navštíví Doněckou lidovou republiku. Z hlediska mezinárodního práva žádný rozdíl,“ napsal.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video