(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: David Peltán, MAFRA

Každý pátý medik plánuje pracovat v cizině, odhalil průzkum

  • 120
Téměř pětina mediků chce po konci studia odejít pracovat do zahraničí. V porovnání s rokem 2016 je to o osm procent méně. Více než třetina z absolventů se však v cizině chystá zůstat jedenáct a více let, zjistil průzkum HealthCare Institute, který se dotazoval 1314 mediků posledních ročníků lékařských fakult v Česku a 319 na Slovensku.

Zatímco před dvěma lety plánoval pracovat v zahraničí téměř každý čtvrtý medik, v roce 2018 se chystala odejít do ciziny jenom pětina (19 procent). „Studenti vnímají to, jak zaměstnavatelé umožní mladým lékařům profesní a kvalifikační růst. Je to dominující faktor tohoto průzkumu,“ komentoval rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha pomohl i nový přístup ministerstva. „Klademe důraz na kontinuální růst platů, v letošním roce si mladí lékaři polepšili o 2 500 korun měsíčně. Snižujeme administrativu, umožnili jsme postgraduální studium v okresních nemocnicích a dotujeme rezidenční místa,“ vyjmenoval Vojtěch. Ministerstvo také dotacemi podporuje vznik nových ordinací, zejména u vybraných oborů a v nedostatkových regionech. Zvažuje i možnost, že se nově vystudovaní lékaři, kteří tato více placená místa obsadí, budou muset zavázat, že na nich několik let zůstanou.

Doba, kterou chtějí čeští medici v cizině strávit, se naopak prodlužuje. Více než třetina (35 procent) z těch, kteří se chystají jet za prací do zahraničí, tam plánuje zůstat jedenáct a více let. V roce 2017 to bylo o osm procent méně, zjistil průzkum HealthCare Institute.

Nejčastěji míří medici i nadále do Německa, podle průzkumu téměř čtvrtina (24 procent). Meziročně jich však ubývá - ještě v roce 2015 do Německa mířila více než polovina (53 procent) dotázaných studentů. Vzrostl pak zájem o Rakousko, vybrala by si ho sedmina dotázaných (15 procent). Každý osmý (12 procent) student pak plánuje pracovat ve Švýcarsku.

Jako hlavní důvod pro vycestování studenti nejčastěji uváděli vyšší platy v zahraničí. Motivovalo je také získávání zkušeností z ciziny, lepší životní podmínky, kvalitnější trénink ve specializační přípravě a vyšší míra supervize nad prací lékaře.

Hloučky studentů u lůžek zmizí, brněnští medici se rozptýlí po celém kraji

Hlavní faktor, který studenti při výběru lékařské praxe zohledňují, jsou podle průzkumu především jednoznačné podmínky pro předatestační přípravu. Jako klíčové označil toto téma i viceprezident Asociace studentů medicíny Dominik Karásek. „Mladí lékaři si stěžují, že supervize je nedostatečná a že jsou přetěžováni,“ dodal Karásek.

Dále však medici podle průzkumu zohledňují i velikost úvazku, odpovídající míru dohledu nad prací lékaře, pracovní kolektiv, vyváženost pracovního a osobního času a plat. „Těžko se můžeme rovnat zahraničí v životních a atraktivních platových podmínkách, na místo toho se můžeme koncentrovat na zlepšení atestační a specializační přípravy nebo zajistit větší míru supervize pro mladé doktory,“ doplnil Karásek
.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video