Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. prosince 2021 Ambrož, Benjamin

Selhání organismu bývá u pacientů s covidem náhlé, míní sestra na ARO

  19:32
Simona Kleinerová, staniční sestra anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) Krajské nemocnice Liberec, se stará o pacienty, kteří bojují o život na umělé plicní ventilaci a mimotělním oběhu. Koronaviroví pacienti podle ní klamou tělem. „Vypadají dobře, ale pak následuje strašně rychlý propad jejich funkcí, hrozně rychle jim selžou plíce,“ popisuje v rozhovoru pro iDNES.cz

ilustrační snímek | foto: David NeffMAFRA

Jak se vaše práce proměnila od jara doteď?
Změnila se hodně. Na jaře jsme měli na oddělení ARO menší počet covidových pacientů, teď jsme úplně zaplnění. I práce je jiná. Na jaře jsme měli pacienty s lehčími příznaky, teď máme pacienty s horším průběhem na ventilátoru. Ta doba, kterou u nás tráví, je deset až třináct dní.

Bojíte se, že se nakazíte?
Doteď jsem se v práci cítila jistá. Říkala jsem i rodině, že tam nic chytit nemůžu a že se cítím bezpečně. Spíš naopak jsem se bála, že to chytím v obchodě nebo v tramvaji. To jsem si myslela, než jsem onemocněla – teď jsem doma, jsem pozitivní. A nakazila jsem se od manžela. Takže doteď jsem se bála, abych nenakazila já je, ale teď jsem se nakazila od nich.

Jaký jste měla průběh nemoci?
Naštěstí jsem měla hladký průběh, zimnici, teplotu, kašel a rýmu. Ztratila jsem čich i chuť, ale to postupně ustává. Teď momentálně ještě chraptím, to k tomu také patří. Ještě pořád jsem v izolaci.

Simona Kleinerová

Simona Kleinerová

Studovala na Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné škole zdravotnické v Liberci.

V roce 2004 nastoupila jako všeobecná sestra na ARO v Krajské nemocnici Liberec. 

V roce 2008 atestační zkouškou ukončila specializační studium v oboru anestezie, resuscitace a intenzivní péče. 

Od roku 2016 působí na oddělení ARO liberecké nemocnice jako staniční sestra.

Báli se vaši blízcí nákazy víc na jaře?
Báli, ale manžel se mě snažil podporovat, viděl, že toho máme hodně. Bylo to nejen dvanáct nebo osm hodin v práci, ale potom i doma, to bylo věčné zařizování a telefonování. Taková ta „rodinná práce“ byla na manželovi. Takže za to jsem ráda, hodně mě podpořil.

Koronaviroví pacienti klamou tělem

Četla jsem, že pacienti, kteří skončili na plicní ventilaci, často přišli po svých. Stalo se vám totéž, že někdo přišel a vypadal relativně v pořádku, ale potom skončil na plicní ventilaci nebo mimotělním oběhu?
K nám na ARO určitě nechodí po svých, k nám je přiveze záchranná služba nebo je přijmou z jiných oddělení pro zhoršený stav. Ale je pravda, že koronaviroví pacienti jsou při vědomí, komunikují. Vypadají jinak než klasičtí ároví pacienti, kteří jsou udržovaní v umělém spánku a napojení na hadičkách. Ale klamou tělem. Za pár hodin nebo dnů se úplně změní. V tom je ten velký rozdíl. Vypadají dobře, ale pak následuje strašně rychlý propad jejich funkcí, hrozně rychle jim selžou plíce. Je tam strašně rychlý obrat.

Tuší to pacienti, že se jejich stav bude horšit? Bojí se, když už jsou u vás a ještě sami dýchají?
Těžko říct, jestli to tuší. Postupně asi ano, když se jim hůř dýchá a mají vysoké teploty, pociťují, že není něco v pořádku. Určitě se bojí. Pro ně je to velmi náročné. Nejen to, že mají strach o sebe, ale nemůžou ani vidět své blízké. A k tomu dvacet čtyři hodin kolem sebe vidí jen postavičky ve skafandru, to hraje na psychiku velkou roli. Navíc se na oddělení dvacet čtyři hodin denně svítí, pacienti se nevyspí. Pak jsou samozřejmě zmatení a není to úplně ideální stav.

Předpokládám, že pacienty z umělého spánku i probouzíte. Bojí se pacienti, když přijdou k sobě?
My je sice probudíme, ale ne vždycky je pacient úplně tak při vědomí, že si uvědomuje, co se všechno stalo. Často nevědí, kde jsou, proč jsou tam, co se děje. Neví, co je doma, mají strach o své příbuzné. Takže k nám musí docházet i psycholog, který s nimi navazuje komunikaci a snaží se je nějakým způsobem uklidnit.

Když se pacienti budí z umělého spánku, doznívají u nich sedativa, takže hned nedokážou rozpoznat, co se děje, kde jsou, kdo se o ně vlastně stará. Ale nějakou společnou komunikací k tomu dojdeme.

Pacient komunikoval, jedl, telefonoval. Pak zemřel

Jaký příběh vás v poslední době nejvíc zasáhl?
Měli jsme tam jednoho pacienta, kterého jsme přijímali z jiného oddělení pro zhoršený stav. Přišel plně při vědomí, spolupracoval, jen měl dušnost a musel být na kyslíku. S námi normálně komunikoval, jedl, telefonoval, psal si s rodinou. Ale za pár dní došlo k tak enormnímu zhoršení stavu, že musel být napojen na plicní ventilaci. Posléze jsem zahájili orgánovou podporu léky, ale bohužel to mělo špatný konec a pacient zemřel.

Měli jste nějakého pacienta, který nákazu zlehčoval a vůbec nevěřil tomu, že by se sám mohl v nemocnici ocitnout?
Zrovna ten pacient, kterého jsem teď zmiňovala. Byl to takový postarší muž, říkal, že se mu daří dobře, že nepotřebuje být v nemocnici. I to mě osobně mrzelo, když jsem viděla, jak dopadl. Když jsem s ním o tom mluvila, zlehčoval to, že je nastydnutý, že se vyleží, že potřebuje jít domů a nechce tu být. U ostatních se to ani moc neobjevuje.

Jak to zvládáte jako kolektiv? Nemáte už ponorkovou nemoc?
Jako staniční sestra musím říct, že jsem za svůj kolektiv velmi vděčná. Sestřičky a bratři jsou ochotní, co se týče braní přesčasových služeb. Vědí, jaká je situace, že budou mít přesčasy, že je třeba pokrýt stav na oddělení. Kdykoli zavolám, vezmou službu. I když toho máme hodně, vypomáháme si, a za to jsem ráda.

Zvykli jste si už na ochranné obleky? Jde to vůbec?
Dá se na to zvyknout, respektive jsme si na to zvyknout museli. Není to jednoduché, vydržet čtyři hodiny v tom skafandru je hodně náročné. Nejen po fyzické stránce, kdy v tom obleku musíte manipulovat, ředit léky, dělat takovou tu ošetřovatelskou činnost, když necítíte cit v prstech. 

Horší je psychická zátěž. Neustále se převlékáte, oblékáte, dezinfikujete, jste neohrabaní, špatně slyšíte. Pracujeme na oddělení ve třech nebo čtyřech sestřičkách a musíme se překřikovat, abychom se slyšely. Také nevíme, kdo ve kterém skafandru je, takže máme nálepky, abychom se vůbec poznali.

Díváte se na lidi, kteří mají třeba roušku z krajky nebo se podobně snaží obejít zákony, jako na potenciální pacienty?
Když někoho takového potkám, tak si říkám, že je škoda, že neví, co se děje za branami nemocnice. Kdyby to věděl nebo viděl na vlastní oči, třeba by si uvědomil, že má chránit sebe i své okolí.

Ředitel ÚZIS naznačil, co můžeme očekávat v nejbližších týdnech:

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Sorry, ten váš diskutér exnul. Sbalte si jeho věci a odneste si je

Premium Ve středu po zasedání krajského krizového štábu Ústeckého kraje zazněla prosba od hejtmana Jana Schillera, aby novináři...

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Rodina ho odvrhla, žil po nemocnicích. Teď se opuštěný Štístko dočkal mámy

Premium Chlapeček, ke kterému se nikdo nechtěl znát, stráví letošní Vánoce u pěstounky. Po roce zapomnění, po roce osamělého...

Objevili jsme příčinu tvorby krevních sraženin po AstraZenece, hlásí vědci

Krevní sraženiny, které se u lidí vzácně objevily po očkování vakcínou společnosti AstraZeneca, vyvolaly velké...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pekarová jela na Malou Fatru. Lockdown jsem neporušila, hájí se šéfka Sněmovny

Při návštěvě hor na Slovensku, kde platí kvůli závažné koronavirové situaci plošný lockdown, neporušila Markéta...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Chcípl PES spustil petici, aby Rakušan nebyl ministrem, a chystá protesty

Iniciativa Chcípl PES chystá do konce letošního roku několik protestů proti covidovým opatřením. Většina akcí se...

Jak komunikují vládní adepti: Válek je zmatený, Fialův klid přínosný

Komunikace budoucího ministra zdravotnictví Vlastimila Válka je zatím velmi zmatená a složitá, shodují se marketingové...

KOMENTÁŘ: Co s radou starších? Senát ztrácí protivládní roli

Premium Když jsou obě komory parlamentu zbarveny stejně, je to vždycky pohroma pro Senát. Ale východisko tu je: návrat ke...

Zeman doporučil Lipavskému, aby se vzdal kandidatury na ministra zahraničí

Prezident Miloš Zeman doporučil Pirátovi Janu Lipavskému, aby se vzdal kandidatury na post ministra zahraničí. Uvedla...

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...