Marie Sikorová objektivně nemůže pracovat, ale úřady jí nepřiznají plný invalidní důchod. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Žena, která je pro úřad málo postižená. Na důchod jí přebývají tři centimetry

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
S devětatřicetiletou Marií Sikorovou z Ostravy se život nemazlil. Narodila se s velice vzácnou genetickou vadou omezující růst, kterou trpí sedm lidí z deseti milionů. Aby však dostala důchod pro lidi s malým vzrůstem, musela by měřit o tři centimetry méně.

Nazývá se Ellis van Creveltův syndrom. Žena se narodila se šesti prsty na rukou, o dvě třetiny kratšími končetinami a dorostla jen do výšky 141 centimetrů. K tomu má artrózu třetího stupně, psychické problémy, deprese a úzkosti.

Ani takové útrapy ale nestačí, aby mladá žena mohla mít plný invalidní důchod. Má invaliditu 2. stupně, což předpokládá, že by mohla částečně pracovat, což ale žena nemůže. Potřebovala by třetí stupeň.

O tři centimetry totiž přerostla tabulky pro výšku liliputánů a zároveň velmi vzácné onemocnění v Česku automaticky pro důchod nejvyššího stupně nestačí.

Pacienti prostě nezapadají do škatulek, které jsou vytvořeny. Celou dobu narážíme na to, že zdravotnictví a sociální systém nejsou propojené.

Kateřina Uhlíkovápředsedkyně České asociace pro vzácná onemocnění

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video