K Rittigovi nás navedly převody peněz na jeho účty, říká Randák

  15:10aktualizováno  15:10
Lobbista Ivo Rittig může skončit ve vazbě, míní bývalý ředitel civilní rozvědky a člen správní rady Nadačního fondu proti korupci Karel Randák. V rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že Rittigovu roli v kauze pražského dopravního podniku dokládají převody peněz na jeho účet. Na propojení Rittiga s kauzou kolem pražského dopravního podniku upozornil před dvěma lety nadační fond.

Bývalý šéf tajné služby Karel Randák. (29. února 2012, Praha) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Myslíte si, že informace, které má policie v rukách, jsou tak silné, že Ivo Rittig skončí před soudem?
Nevím, co všechno má policie v rukách, ale vím, co jsme my jako nadační fond policii předávali. A toho bylo poměrně dost. Nicméně povinností policie bylo si tyto informace nějakým způsobem verifikovat a patrně - a teď fabuluji, protože nemůžu se ptát policie, co v tomto dělala - si požádala o nějakou právní pomoc ze zahraničí, protože tam byla spousta údajů, které se týkaly zahraničních kont. Policie si je určitě ověřovala a pokud získala nějaké informace, které jí umožňovali učinit krok, který učinila, tak pak si myslím, že to jsou informace, které mohou pana Rittiga dostat před soud.

Policie zadržela a obvinila lobbistu Rittiga kvůli jízdenkám pro Prahu

Mluvíte o zahraničních kontech, Rittig má bydliště v Monaku. Myslíte si, že jej policisté budou stíhat vazebně?
Speciálně v jeho případě a v případě dalších zadržených v této věci by se jako rozumná jevila útěková vazba. To znamená, aby se předešlo potenciálnímu útěku do zahraničí. Myslím si ale, že vzhledem k tomu, že Ivo Rittig má docela dobré zázemí v zahraničí, tak by útěk reálně mohl hrozit a může se tady i stát, že skončí ve vazbě. Ale opakuji, to je jen moje spekulace.

Jaké materiály nadační fond policii předal?
Víte, neberte to tak, že vám nechci odpovědět, ale už je to přece jen dva roky, kdy byla tisková konference k této věci, a těch materiálů bylo skutečně mnoho. Měli jsme je v elektronické podobě a tady jsme je v elektronické podobě zpracovávali. Byly toho megabyty... A některé ty věci byly složitější na finanční analýzu. Proto vám teď nedokážu říci, kolik toho bylo a co z toho policisté dokázali vyhodnotit a použít.

Kdo je kdo

Jak upozornili Reportéři ČT, pražskému dopravnímu podniku od roku 2008 dodávala jízdenky společnost Neograph. Firmu v té době zastupovali Jan Janků a Vladimír Sitta.

Část peněz zaplacených za jízdenky Dopravním podnikem hlavního města Prahy se podle Nadačního fondu proti korupci odvádělo do firmy Cokeville Assets. Tu v ČR zastupoval Peter Kmeť.

Lobbista Ivo Rittig uzavřel smlouvu o poradenských službách s firmou Cokeville Assets.

Šachta & Partners je advokátní kancelář, která připravovala mnoho smluv pro Dopravní podnik. Léta zastupuje Ivo Rittiga. Advokáti sedí nebo seděli ve firmách, kde figuroval Peter Kmeť.

Byly to věci jen v elektronické podobě. nebo i fyzické dokumenty?
Byly to kopie dokumentů, smluv, výpisů z účtů a tak dále.

Co ukazovalo na to, že v celé věci je angažovaný i Rittig?
Byly tam převody peněz na účty pana Rittiga.

V souvislosti s jízdenkami pražského dopravního podniku bylo už loni obviněno pět lidí včetně bývalého ředitele Martina Dvořáka. Nyní tu máme další čtyři obviněné. Kdo kromě jmen, které už jsou známé, by mezi obviněnými ještě mohli být?
Myslím si, že to jsou lidé kolem Rittiga. Třeba z právní kanceláře, která mu zajišťovala všechny převody.

Takže lidé ze Šachta & Partners, dnes MSB Legal?
Přesně tak. Předpokládám, že by mezi nimi mohl být pan Janků z Neographu, pan Kmeť. Nevím, jestli už byli mezi obviněnými předtím, či nikoliv.

Materiály jste policii dali před dvěma lety, na Rittiga si policie sáhla až teď. Znamená to, že jsou vyšetřovatelé a žalobci liknaví?
Ne, to si nemyslím. Mně docela vadilo, a podíleli se na tom politici i média, že policie a státní zastupitelství byly napadány, že nekonají, loví jen malé ryby, že se bojí sáhnout na Rittiga a v jiné kauze i na Janouška, že jsou jejich zákroky unáhlené a politicky motivované. Já si to nemyslím. Celé šetření samozřejmě vyžaduje čas a prověřování. Kdo zná policejní práci, tak ví, že takové prověřování se potáhne měsíce. To bylo předem jasné. Jenom když požádáte o právní pomoc či jinou službu do zahraničí, tak odpověď někdy trvá měsíce, protože i oni potřebují čas. Proto si nemyslím, že policie jednala v tomto případě liknavě, právě naopak.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Kraje sociální služby neutáhnou. Dostaly méně peněz, než potřebovaly

Ilustrační snímek

Přestože kraje dostaly na sociální služby od státu miliardu, podle odhadů to ani zdaleka nestačí. A situaci nezlepší...

Příští týden se vrátí tropická vedra, v září teploty klesnou k 21 stupňům

Děti se osvěžují na koupališti Pohoda v Sezimově Ústí. (26. června 2019)

V příštím týdnu mohou ještě teploty v Česku vystoupat na tropických 30 stupňů Celsia. Bude však více pršet. Na začátku...

Najdete na iDNES.cz