Zastupitelé odejdou s notebooky i medailemi

  8:32aktualizováno  8:32
Zastupitelstva krajů končí. Úřady se ale se svými členy nechtějí rozloučit jen tak. Někde si vystačí se slovním poděkováním, výjimkou nejsou ani rauty. V Karlových Varech si odhalili pamětní desky, v Liberci a Hradci Králové zase odcházející politici vyfasují počítače.

Historicky první volby do krajských zastupitelstev proběhly v roce 2000, letos se tato zastupitelstva historicky poprvé rozloučí. V listopadu je nahradí nově zvolené orgány.

Ty budou muset opět bojovat o přízeň veřejnosti, protože podle posledních průzkumů se přes 40 procent Čechů a Češek domnívá, že kraje nijak nepřispěly ke zlepšení života. Třetina lidí je zase hodnotí negativně. - více zde

Na krajích se přesto budou nezřídka loučit jako králové: a) pamětní medaile a jiné vzpomínkové materiály, b) rauty a společenská posezení,  c) prostá potřesení rukou a přání mnoha úspěchů. Zvláštní kategorií jsou pak Karlovy Vary, Liberec a Hradec Králové.

V lázeňském městě si na počest vlastního úřadu nechali instalovat několik pamětních desek, za které kraj zaplatí asi 150 tisíc korun.

"Jestli si zastupitelé desku zaslouží, to nevím. To musí posoudit lidé. Na druhé straně je to počátek budování historie kraje. Budu sem vodit svoje děti, aby viděly, kde jsem pracoval," řekl MF DNES zastupitel Ladislav Král. - více zde

Sbohem a notebook s sebou
V Liberci odcházející zastupitelé dostanou do osobního vlastnictví notebooky, které jim kraj před čtyřmi lety koupil. Tehdy jeden stál 63 tisíc, nyní je cena asi třetinová. "Počítače jsou zastaralé už ve chvíli, kdy je člověk koupí," řekl opoziční zastupitel Petr Pávek z ODS ČTK.

Mluvčí libereckého kraje Linda Futerová iDNES potvrdila, že půjde celkem o 45 přístrojů. Jejich cena, kdyby se prodávaly, by byla asi 800 tisíc korun. Navíc si zastupitelé odhlasovali zvláštní prémie 15 tisíc korun, které z rozpočtu kraje uzmou necelých 700 tisíc.

Notebooky si z úřadu domů ponesou také zastupitelé v Hradci Králové. "Sedmnáct krajských zastupitelů užívalo pro výkon své funkce služební mobilní telefony, které jim budou rovněž převedeny do vlastnictví," doplnila mluvčí Ludmila Hovorková.

Původní cena pětačtyřiceti notebooků v královéhradecké zastupitele byla pod čtyřiceti tisíci za jeden. Nyní kraj odhaduje, že jeden počítač by se prodal asi za 15 tisíc. Celkem tedy zastupitelé dostanou vybavení za cca 680 tisíc korun.

V jiných regionech zastupitelé takové štěstí nemají. "Taková možnost, aby si odnesli notebook, tady bude, ale za standardních podmínek. Tedy, že si ho odkoupí," sdělil iDNES mluvčí Středočeského kraje Martin Kupka. Odkoupit si vybavení mohou také třeba v Pardubickém kraji nebo na Vysočině.

Loučení na rautu či na schůzi
Jižní Čechy připravily pro končící zastupitele medaile, památeční listiny, hromadné fotografie a videokazety. "Každopádně vás mohu ujistit, že i tentokrát bude Jihočeský kraj spořivý," odpověděla iDNES mluvčí Jihočeského kraje Marie Ptáčková.

Pamětní listiny se budou rozdávat také v Brně, dostali je v Olomouci. V obou případech se rozpočet ceremoniálu pohybuje v řádu několika tisíc korun. "Je to běžné i na městské úrovni," tvrdí vedoucí tiskového oddělení Olomouckého kraje Tomáš Kocych.

Závěrečný raut čekal politiky ve Zlíně nebo v Liberci. Podle mluvčí Lindy Futerové z Liberce se občerstvení a pronájem vhodných prostor vešel do třiceti tisíc korun.

Kultura jako poděkování
Jestliže Liberec či Zlín myslí na posezení a něco k jídlu, Pardubický kraj poděkoval svým zaměstnancům a zastupitelům uměním. Na den státního svátku 28. října dostali všichni pozvánku na divadelní představení. Rozpočet kraje to údajně nenavýšilo.

Za kulturou půjdou v jistém slova smyslu i plzeňští zastupitelé. "Všichni zastupitelé byli pozváni na slavnostní zakončení do Západočeského muzea," sdělila iDNES plzeňská mluvčí Jana Filípková. Akce stojí asi 25 tisíc korun.

Naopak kraji, kde zástupci přijdou "zkrátka", ať se v uplynulých letech snažili sebevíc, jsou severní Morava, střední Čechy, Ústí nad Labem nebo Vysočina. Tam se většinou omezili na poděkování, případně přípitek s hejtmanem.

Čtrnáctým českým krajem je hlavní město Praha, tam se ovšem volby do zastupitelstva letos konat nebudou.

Hejtmané českých krajů se setkali na Karlštejně s předsedou výboru regionů EU. (8. května 2004)

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Další z rubriky

Ivo Rittig netuneloval: vrchní soud zamítl odvolání státního zástupce

Ivo Rittig před začátkem jednání Městského soudu v Praze (24. dubna 2019)

Osvobození lobbisty Iva Rittiga v kauze tunelování petrochemické firmy Oleo Chemical je pravomocné. Rozhodl tak pražský...

Poklička funguje, fólie udrží teplotu vody v údolním bazénu i přes noc

Aby na oblíbeném koupališti v Lukách nad Jihlavou vydržela teploty vody i přes...

Každé ráno si obsluha koupaliště v Lukách nad Jihlavou musí vyhradit pár desítek minut navíc. Je třeba srolovat...

Soud snížil tresty. Rath půjde na sedm let do vězení, manželé Kottovi na šest

Bývalý středočeský hejtman David Rath (uprostřed) prochází kolem novinářů při...

David Rath je vinen. Odvolací pražský vrchní soud rozhodl v takzvané první větvi korupční kauzy bývalého středočeského...

Najdete na iDNES.cz