Lidé se bojí konce chemičky, nad Paramem vyvěsili černý prapor

  17:03aktualizováno  17:03
Pardubická rafinérie Paramo zastavila destilaci ropy a zaměstnanci se obávají, že provoz skončí úplně. Vedení chemičky tvrdí, že jde jen o dočasnou odstávku, ale 650 zaměstnanců se bojí o svá místa. Prý už je naplánovaná demontáž zařízení.

Zaměstnanci Parama vyvěsili černý prapor, bojí se o budoucnost rafinace ropy v Pardubicích. (25. května 2012) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Černý prapor na rektifikační koloně, kde se destiluje ropa, mohli vidět lidé, kteří jeli kolem pardubické rafinérie Paramo. Vyvěsili ho tam zaměstnanci. Společnost totiž zastavila provoz destilace ropy a lidé si myslí, že tentokrát to znamená definitivní konec chemičky.

"Je to věc, která ovlivní celé Pardubice, když přijde 650 lidí o práci a celou Českou republiku, když se zavře takový strategický podnik," uvedli v písemné zprávě zaměstnanci Parama, kteří se podepsali jako Ramováci. Nikdo z nich přitom nechtěl sdělit své jméno, údajně kvůli obavám o sebe i o své rodiny.

Paramo Pardubice

Paramo Pardubice

Podle majitele chemičky, firmy Unipetrol, jde však jen o dočasné odstavení provozu. Přesto už přišlo o místo 28 lidí. A další se o svou práci obávají.

"Před týdnem bylo definitivně zastaveno zpracováni ropy a bude se dál propouštět. Vedeni firmy mlčí a mlží," psali Ramováci. Také nesouhlasí s tvrzením, že se jedná o dočasné zastavení provozu.

"Pracovníci údržby už mají v plánu práce na červenec demontáž zařízení, takže obnovení zpracování ropy v Paramu nebude a odstav rafinerie není dočasný, ale definitivní," uvedli.

Vedení firmy zatím netuší, kdy provoz obnoví

Vedení Unipetrolu skutečně nedokázalo odpovědět na dotaz, kdy počítá s obnovením destilace ropy, pokud jej považuje za dočasný.

"V tuto chvíli nelze specifikovat, kdy bude provoz obnoven. Budeme sledovat situaci na trhu a vyhodnocovat ekonomickou rentabilitu zpracování ropy v Pardubicích," uvedl mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda.

O situaci v Paramu už věděl i ředitel úřadu práce Petr Klimpl. "Každý podnik má povinnost dopředu nahlásit propouštění více jak třiceti lidí, to se tady nestalo. Mám jen zprávu o odstavení jednoho z provozů, kde pracuje celkem asi sedmdesát lidí," řekl Klimpl.

Jenže z nich už muselo v dubnu odejít 28 lidí, tedy těsně pod limitem, který by už úřad práce považoval za hromadné propouštění.

Šéf odborů Milan Skryp uvedl, že za odstávku může špatná situace na trhu s ropou. "Je menší poptávka a přitom váznou i dodávky ropy," uvedl. Jenže rafinérie, která skončila s destilací ropy, jako by nebyla. Na produktech destilace jsou závislé i ostatní provozy a ty si teď budou muset shánět suroviny jinde.

"Výpadek rafinérie v Pardubicích pokryjeme dodávkami z rafinérií v Kralupech a Litvínově," uvedl Duda.

Zástupci Unipetrolu přitom již v minulosti uvedli, že zpracování ropy by se z Parama mohlo přesunout do rafinerie v Litvínově nebo v Kralupech nad Vltavou. Celý petrochemický trh v České republice stagnuje a ropný gigant Unipetrol jen za loňský rok vykázal ztrátu téměř šest miliard korun.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Kvůli náledí byla na hodinu uzavřena D1 na 98. kilometru směrem na Brno

Ilustrační snímek

Dálnice D1 směrem na Brno byla v pátek večer asi hodinu zavřená na 98. kilometru kvůli náledí. Provoz levým jízdním...

Do kardiostimulátoru se hacker nedostane. Hrozbou jsou ale elektromobily

Ilustrační snímek

Hackeři by teoreticky mohli „nabourat“ kardiostimulátory i defibrilátory. Tím by mohli zkrátit dobu jejich životnosti...

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

Najdete na iDNES.cz