Oslovení odborníci se shodují v tom, že jsou možné prakticky jen tři scénáře. Zaprvé: hloupá shoda okolností, kdy například v jednom jediném okamžiku ve stejné místnosti rodí více rodiček.
"Umím si představit, že by se to mohlo stát ve chvíli, kdy se v malé porodnici naráz sejde víc porodů, tak čtyři pět šest," vysvětluje si to ředitel pražského Ústavu pro matku a dítě v Podolí, Jaroslav Feyereisl.
Taková porodnice totiž obvykle nemá pro každou rodičku k dispozici oddělený porodní sál, takže v jedné místnosti jsou jen boxy nebo plenty, které oddělují rodící ženy.
Zábava?
"Ve stejné místnosti se pak u jednoho umyvadla může sejít pět čerstvě narozených dětí najednou. Pak se opravdu může stát, že se někdo přehmátne a dítě nešťastnou náhodou zamění," říká porodník.
Jenže nic podobného se v Třebíči nestalo. K žádnému hromadnému porodu více rodiček najednou tu nedošlo.
Druhá věc je, že děti mohl někdo zaměnit úmyslně.
![]() Úmysl, nebo náhoda? |
Někdo, kdo se tím třeba jen "bavil", podobně jako zdravotník Petr Zelenka v havlíčkobrodské nemocnici, který záměrně podával pacientům lék proti srážlivosti krve, a tak je zabíjel.
Ostatně možný úmysl připouští i krajský zdravotní rada Pavel Hájek. "Může jít třeba i o hloupý vtip. Buď ze strany rodiny, nebo ze strany personálu. I to je jedna z vyšetřovacích variant," říká.
Poslední varianta, jak k záměně mohlo dojít, je podstatně nepříznivější pro třebíčskou porodnici, protože by znamenala, že tu došlo k celé sérii chyb u řady lidí z personálu porodnice.
Může za záměnu série chyb zdravotníků?
"Výměna miminek je noční můrou rodičů i každé porodnice, takže každé, i to nejmenší zdravotnické zařízení si právě toto přísně hlídá, aby k záměně nedošlo. Systém značení dětí a matek po porodu je proto hned několikanásobně pojištěný."
"Tak třeba se značí dítě imatka dvojitě – číslem na tělo a ještě náramkem, který nejde sundat jinak než přestřižením. A denně se provádějí kontroly, zda je všechno v pořádku," říká porodník Feyereisl.
"Jestliže se přesto záměna stala, muselo v porodnici dojít k celému řetězci pochybení, které vyústily v tak vážný problém," dodává.
Nejenže tak někdo děti omylem zaměnil, ale zarážející je, že si toho při následných kontrolách nikdo nevšiml. Váhy dvou dětí na oddělení totiž nesouhlasily.
Nepřirozeným se musí lékaři zabývat
Zatímco malá Nikola, která se narodila Liborovi a Jaroslavě z Jabloňova na Žďársku, ze dne na den nápadně zhubla – ze tří kil a tří set gramů, které měla hned po narození, vážila najednou druhý den dvě kila a šest set padesát gramů, druhé dítě ve stejné porodnici přitom naprosto nepřirozeně o téměř tři čtvrtě kila ze dne na den přibralo.
"Kontrola vážení probíhá u novorozenců každých čtyřiadvacet hodin a záznamy vidí jak sestra, tak pediatr i lékařská vizita," popisuje běžnou praxi Jaroslav Feyereisl. Všichni novorozenci sice po porodu ztrácejí na váze, ale podle pediatrů je to nanejvýš deset procent porodní váhy, a to ještě během pěti dnů.
Cokoliv jiného je nepřirozené, a už tím se musí lékaři začít zabývat. "Je prakticky vyloučeno, aby dítě během jediného dne přišlo o dvacet procent své váhy a nikomu z lékařů se to nezdálo divné," dodává ředitel pražské porodnice.
Co dál? Porodnice i kraj mlčí
Co se stalo doopravdy, na to může odpovědět jen sama třebíčská porodnice. Ta se však zahalila do tajuplného mlčení a vedení ústavu nařídilo držet pusu na zámek i svým zaměstnancům.
Také kraj odmítá případ komentovat a tvrdí, že je nutné počkat na konec vyšetřování. Petr Kolouch, lékař odpovědný za bezpečí pacientů z Nemocnice Na Homolce v Praze, který se systémem označování pacientů zabývá, míní, že by se třebíčská porodnice měla k případu postavit čelem.
"Teď je na místě, aby nemocnice řekla, jaká udělá opatření, aby se něco podobného nemohlo příště opakovat. To by měla velmi rychle vysvětlit," říká lékař. Právě Nemocnice Na Homolce patří jako jedna ze dvou v zemi k těm, kde systémy označování pacientů splňují i přísná mezinárodní měřítka.
Co se skutečně stalo?
Správný postup, jak vyloučit záměnu, by podle něho byl takový, že dítě musí po přirozeném porodu zůstat s matkou v místnosti, kde se nevyskytne nikdo jiný než porodník a zdravotní sestry.
"Až do nezaměnitelného označení dítěte a matky by se tam neměla objevit jiná rodička a jiné dítě. A dítě samo nesmí zmizet z očí matky tak, že by s ním někdo šel do jiné místnosti," řekl Kolouch.
Co se v porodnici skutečně stalo a kdo je za tvrdý zásah do osudů dvou rodin odpovědný, však ukáže až vyšetřování policie.