Zneužívání dětí - Ilustrační foto. | foto: Corbis, Profimedia.cz

Zákon proti týrání politiky nepálí, přesto pomohli

  • 14
Zákon, který by ochránil oběti domácího násilí, přijmout nedokázali. Když se ale politici v testu MF DNES ocitli týrané ženě tváří v tvář, pomocnou ruku jí podali. Oběti domácího násilí pořád nemohou doufat, že jejich tyran bude muset opustit alespoň na pár dní společný domov.

Poslanci minulý týden uložili "k ledu" zákon, který to měl umožnit. K týraným lidem ale lhostejní nejsou.

Když MF DNES v uplynulých dnech politiky otestovala, zda jsou ochotni obětem domácího násilí pomoci, většina se snažila.

Figurantka v roli ženy prchající z domova před surovým manželem požádala o pomoc devět náhodně vybraných politiků či pracovníků jejich kanceláří. Jak dopadla? Ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha (ČSSD) figurantka oslovila v Lysé nad Labem na zemědělské výstavě.

MF DNES: Dobrý den, já se strašně omlouvám, že vás takhle ruším, ale já si nedokážu pomoct, jste snad jediný politik, kterému věřím.
Já jsem také z Moravy...

Škromach: Jo? Odkud jste?

MF DNES: Od Hradiště, z Napajedel. Já jsem v zoufalé situaci. Já jsem utekla od manžela, protože on mě hrozně bije, a já teď nevím, co mám dělat.

Škromach: Tady by asi měla být nějaká organizace, která zajišťuje pomoc lidem v takové situaci. Možná nám poradí někdo z místních...

Ministr přivolá kolegu z radnice v Lysé nad Labem a vysvětluje mu problém.

Přivolaný muž: My tady nemáme nic. V Milovicích je nějaká ubytovna, kam se dávají lidé, kteří jsou takhle bez ubytování, tam se za ubytování platí. Ale v Lysé nemáme teď momentálně vůbec nic.

Škromach: Tady není ani nějaké občanské sdružení, které by zajišťovalo takovou pomoc?

Přivolaný muž: Je tu romské občanské sdružení, které má nějaké zařízení pro lidi v krizi.

Škromach: Tam nejsou lůžka.

Přivolaný: Tam jsou asi čtyři lůžka, jenže je to jedna místnost a samí muži. Ale v těch Milovicích bychom vám byli schopni něco zajistit.

Škromach odchází, když se týrané ženy ujme místostarostka Lysé.

Sněmovna, 14. června

Úplně nejlépe ze všech oslovených politiků dokázala v testu obstát místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. Figurantka si na ni počkala před budovou Poslanecké sněmovny v úterý 14. června krátce před začátkem odpolední schůze.

MF DNES: Prosím, paní Němcová, mohla byste mi pomoci? Jsem v zoufalé situaci, tak jsem se vypravila sem. Mě hrozně bije manžel, tak jsem se rozhodla utéct, a teď vůbec nevím, co mám dělat.

Němcová: Jestli bydlíte v Praze, tak jděte na městský úřad, který máte nejblíž.

MF DNES: Já bydlím v Praze 6.

Němcová: Jděte na Městský úřad Prahy 6, jestli jste tam hlášená trvalým bydlištěm. Já zkusím zavolat, jestli tam je pan starosta, ten by to sice přímo neřešil, ale řekl by nám, který odbor by vám to pomohl řešit.

Němcová vede figurantku do vrátnice Poslanecké sněmovny a začíná telefonovat. Shání starostu, ale neúspěšně. Volá tedy pražské poslankyni ODS Lucii Talmanové a prosí ji o telefon na místostarostku. Ta jí vyhoví. Figurantce svůj postup podrobně vysvětluje.

MF DNES: Vy tedy myslíte, že moje situace je řešitelná?

Němcová: No... Aspoň krátkodobě to je řešitelné v tom, že se alespoň na chvilku uchýlíte do bezpečí, než si rozmyslíte, jak svou situaci budete řešit.

Němcová znovu telefonuje a shání telefon na prezidentku Bílého kruhu bezpečí Petru Vitoušovou. Mezitím se znovu obrací na figurantku.

Němcová: Ještě zkouším jednu možnost, kam byste se mohla obrátit. Máte nějaké peníze, abyste tam mohla dojet?

MF DNES: Ano, vzala jsem si peněženku.

Němcová píše figurantce telefonní číslo na místostarostku Prahy 6. Aby se ujistila, že týranou ženu místostarostka přijme, zavolá jí a žádá svým jménem o pomoc.

Němcová: Takže jděte co nejrychleji za paní místostarostkou, protože ona říkala, že na tom sociálním odboru jsou jen do tří, takže co nejrychleji skočte na metro a jeďte tam. Jestli nemáte peníze, tak mi řekněte.

MF DNES: Já mám jízdenku.

Němcová: Pak existuje linka Bílý kruh bezpečí, paní prezidentka je doktorka Petra Vitoušová a ti se specializují na domácí násilí. Takže ta vám zprostředkuje všechny cesty, které existují. Ale nejdříve jeďte na tu radnici za paní místostarostkou, víte, kde to je?

MF DNES: Ano, vím.

Němcová: A kdyby cokoli nevyšlo, volejte hned mně, máte na mě vizitku.

Celá akce trvala deset minut, za které Němcová figurantce dokázala sehnat všechny potřebné informace a kontakty.

Palác Charitas, 21. června
Šéfa lidovců Miroslava Kalouska oslovila figurantka ráno před schůzí vedení KDU-ČSL ve stranickém sídle v pražském paláci Charitas.

MF DNES: Pane Kalousku, já už jsem zoufalá, tak jsem se odhodlala jít za vámi. Utekla jsem od manžela, který mě bije, a nevím, co dělat.

Kalousek: Tak to asi zkusit nějaký azylový dům, ale já vám na to zavolám odborníka.

Kalousek přivolává místopředsedu KDU-ČSL Jana Kasala a vysvětluje problém.

Kasal: Tak to se obraťte na Bílý kruh bezpečí. To je organizace, která se stará o týrané ženy. Máte telefon? Dám vám číslo na paní Vitoušovou. Ona to vede a pomůže vám.

MF DNES: A to tam třeba budu moci přespat?

Kalousek: Třeba jo.

Kasal diktuje telefonní číslo na prezidentku Bílého kruhu bezpečí.

Kasal: Hned tam zavolejte a oni vám poradí. A kdybyste měla nějaký problém, tak vám dám ještě číslo ke mně do kanceláře. Tam to zvedne moje asistentka a ta mě zkontaktuje.

Kalousek: Peníze máte?

MF DNES: Mám, děkuji.

Kalousek: Tak ať to zvládnete.

Kasal: A nenechte se už týrat.

Domácí násilí

Z pohledu dospělých

 

Setkal/a jste se přímo s partnerským domácím násilím?

Ano 26 %, Ne 74 %

 

Setkal/a jste se s partnerským domácím násilím nepřímo, třeba z doslechu?

Ano 61 %, Ne   39 %

 

Jak dlouho trvalo partnerské násilí, které jste zažil/a nebo s kterým jste se setkal/a?Jednorázové, kratší dobu 34 %, Opakované až dlouhodobé 66 %

 

Pokud vyrůstaly v rodině děti, docházelo k projevům násilí přímo před nimi?

Ano 69 %, Ne 27 %, Neví 4 %

 

Odpovídali jen lidé, kteří uvedli, že byli oběťmi násilí

Zroj: STEM pro Bílý kruh bezpečí a Phillip Moris ČR. Odpovídalo 1724 dospělých

 

Z pohledu dětí

 

Máš osobní zkušenost s agresí ve své rodině? (včetně bouřlivých hádek a fyzických

útoků)

Ano 87 %, Ne 13 %

 

Ty sám jsi byl opakovaně agresivní vůči rodičům či sourozencům?

Vůči sourozencům 47 %, Vůči rodičům 3 %, Ne 50 %

 

Jak se pozná domácí násilí

  • jde o násilí mezi blízkými lidmi
  • role jsou jasně dané: jeden je oběť, druhý útočník násilí eskaluje
  • oběť je na útočníkovi závislá (jsou v jednom bytě apod.)

Zdroj: Výzkum III. LFUK Praha. ODpovídalo 1500 dětí z osmých a devátých tříd


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video