Česká obchodní inspekce za tu dobu provedla 1 364 kontrol a udělila 18 pokut, šest už je pravomocných. Polovinu z nich zaplatili majitelé malých obchodů.
Pavel Poláček provozuje s manželkou malý bazar v centru Rokycan. Prodává ojeté kolečkové brusle, použité ledničky, pračky, starší nábytek. Za pokladnou se s manželkou střídá, otevřeno mají nonstop od pondělí do neděle, aby se uživili.
V prodejně byl i loni 28. října. Ten den byl první svátek, kdy se podle zákona nesmělo ve vybraných obchodech prodávat. „Ani jsem ten den nechtěl prodávat, zrovna jsem si dělal inventuru, když přišli dva zákazníci. Nakoukli dovnitř a ptali se, jestli mohou dál. Pustil jsem je, bohužel,“ vypráví Poláček.
Návštěva dvou inspektorů České obchodní inspekce ho stála 10 tisíc korun. „Nevěděl jsem, že nesmím prodávat. Všude se mluvilo o tom, že zavřeno mají mít jen velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních, a já mám sotva sto,“ říká Poláček.
Jenže ve stejném zákoně je také zmínka, které si málokdo všiml. Říká, že sběrny, zastavárny a prodejny s použitým zbožím nesmějí prodávat ve svátek bez ohledu na velikost.
Poláček nejprve s pokutou nesouhlasil, ale ve správním řízení nakonec zaplatil. „Těch deset tisíc je pro nás dost peněz, horko těžko jsme to zvládli,“ dodal.
Není jediný. „Zatím je pravomocných šest pokut, tři se týkaly provozoven s použitým zbožím,“ řekl včera mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.
Stejně jako secondhand z Rokycan dopadl i autobazar z Brna a sběrna z Českých Budějovic. Všichni dostali pokutu 10 tisíc.
Proč se zákonodárci zaměřili právě na použité zboží? „V těchto typech prodejen se prodává zboží, které není životně důležité, nutně ho nepotřebujeme, a když, tak si ho můžeme koupit ve všední den,“ říká jeden z autorů zákona František Bublan.
28. září 2016 |