Zachraňte kino Scala, vyzvali filmoví vědci brněnského primátora

  17:00aktualizováno  17:00
Patřilo mezi trojici nejvýstavnějších brněnských kin. Kvůli jeho ztrátovosti se teď ale brněnští radní rozhodli městské kino Scala po dvaaosmdesáti letech zavřít a prostory pronajmout. Akademici z Ústavu filmu a audiovizuální kultury se s tím nechtějí smířit. Primátorovi poslali otevřený dopis.

Bio DOPZ. Kino Družstva obchodních a průmyslových zaměstnanců na Moravském náměstí začalo promítat 28. prosince 1929. A čtyřikrát měnilo název, přes Moskvu k současné Scale. | foto: Nakladatelství Josef Filip

Pod petici za zachování věhlasného kina se podepsalo už pět set lidí. Nyní se pro apel za zachování kina rozhodli i akademici z Ústavu filmu a audiovizuální kultury Masarykovy univerzity. "Dejte Scale šanci," napsali primátorovi Romanu Onderkovi (ČSSD) v otevřeném dopise.

"Scala je typickým případem, kdy se namísto příčin řeší důsledky. Ekonomickou argumentaci, s níž se tu operuje, považujeme za zástupnou a účelovou. Těžko lze přijmout vážně skutečnost, že by městský rozpočet ve výši 12 miliard mohly nějak ohrozit zhruba dva miliony roční dotace na provoz kina," uvádí se například v dopise.

Vybavení by spolykalo i deset milionů, tvrdí město

Podle primátora Onderky jsou ale dva miliony ročně jen přidružený problém. "Druhá věc je investice do potřebného moderního technického vybavení, které odpovídá první polovině 70. let minulého století," argumentuje Onderka.

Důvodová zpráva Turistického informačního centra, na jejímž základě radní o zavření kina rozhodli, totiž uvádí náklady na nové vybavení ve výši až deseti milionů korun.

To je ale podle akademiků naprosto přemrštěná částka. "Ve skutečnosti se náklady pohybují ve výši tří až pěti milionů, přičemž až polovinu mohou pokrýt granty," píše se dále v otevřeném dopise akademiků.

Šéf městských kin Daniel Zásměta ovšem argumentuje tím, že Scala nutně potřebuje i nové sedačky a zvukovou aparaturu. "Nemůžete kino digitalizovat a posadit diváky do čtyřicet let starých sedaček. Jen ty by vyšly asi na tři miliony. Mnohem menší kino Art jsme digitalizovali za dva a půl milionu, a to mluvím jen o obrazu," vysvětlil Zásměta.

Přidejte podmínku o promítání, nabádají politiky

Podle akademiků by radní měli do chystaného nabídkového řízení na pronájem kina připsat podmínku zachování promítání. "Scala není přece odsouzena k přímému soupeření s multiplexy, může kráčet vlastní cestou a příklady jako pražská spojená kina Aero, Světozor a Oko nebo olomoucký Metropol dokládají, že to lze," vyjmenoval šéf ústavu Jiří Voráč.

Příčinu pádu Scaly vidí také ve špatné dramaturgii. "Kino se dá provozovat inspirativně a přitažlivě, což nebyl, ale může být, i případ Scaly," dodal Voráč.

Poslední promítání se ve Scale uskuteční 22. prosince. Jediná podmínka pro případné zájemce o provozování prostor je pak zachování kulturního využití. "Naší snahou ale bude některé aktivity kina přesunout do sálu Břetislava Bakaly," doplnil Onderka.

Záměr radních ukončit promítání koncem roku už neovlivní ani petice za zachování kina. Tu již na serveru zmenpolitiku.cz podepsalo přes pět set lidí. "Pochybuji, že tito lidé do kina chodili," glosoval petici před časem náměstek primátora Oliver Pospíšil (ČSSD) s odkazem na průměrnou návštěvnost jednoho promítání. Ta letos činila pouhých 37 lidí.

Pospíšil má na starosti také majetek města, tudíž i budoucnost Scaly. "Nyní se připravují podklady pro nabídkové řízení, budou hotové v lednu nebo únoru. Občas je mi naznačeno, že jsou nějací zájemci. Prozatím jsem mluvil s Lenkou Zogatovou z občanského sdružení Fléda a dostal další dvě avíza zájmu," dodal Pospíšil.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Babiš chce smlouvu s ČEZ kvůli novému jadernému bloku, ne vládní garanci

Ilustrační snímek

Přetahovaná o stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Česku, kde jde o stovky miliard korun, vstupuje do nové fáze....

Babiš si to vyřídí s Petříčkem, tvrdí Filip. Nižší schodek nevyjednal

Předseda KSČM Vojtěch Filip po jednání s premiérem  Andrejem Babišem na Úřadu...

Předseda komunistů Vojtěch Filip řekl , že si to premiér Andrej Babiš „vyřídí“ s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem...

Hosté Rozstřelu zhodnotí, co dobrého může přinést legalizace prostituce

Ilustrační snímek

Piráti prosazují legalizaci prostituce. V pátečním Rozstřelu budou od 12:30 o případných dopadech legalizace mluvit dva...

Najdete na iDNES.cz