Motorkáři, pozor. Začátek jara je na silnicích stále rizikový, varuje BESIP

  20:04aktualizováno  20:04
Konec zimy a začátek jara může být obzvláště rizikovým pro motokáře. Vozovka je stále studená a přilnavost pneumatik je tak výrazně horší než v létě. Na silnicích navíc stále zůstává štěrk, písek nebo větve, uvedl vedoucí oddělení BESIP ministerstva dopravy Tomáš Neřold.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Altnerpro iDNES.cz

Dopravní nehody si v neděli vyžádaly dva životy řidičů motorek. Na Trutnovsku zemřel třiatřicetiletý muž, který se střetl s osobním autem. Šestasedmdesátiletá řidička v pravotočivé zatáčce vjela do protisměru, kde se její vůz střetl s motocyklem. Čtyřiadvacetiletý mladík pak nepřežil kolizi na Jindřichohradecku, na motorce narazil do stromu.

I v teplejších dnech může podle Neřolda zůstat na stinných místech vozovky námraza nebo mokro. „Řada motocyklistů navíc na svém stroji několik měsíců neseděla a musí se znovu rozjezdit. Pokud se někdo za těchto podmínek rovnou pustí do adrenalinové jízdy za hranicí svých schopností, má blízko k fatální nehodě,“ prohlásil vedoucí BESIP. Majitelé motorek by podle něj také neměli po zimě podcenit údržbu a kontrolu technického stavu svých strojů.

Podle Neřolda letos BESIP povede kampaně zaměřené jak na motorkáře, tak i na řidiče aut, aby mohli nehodám s motocykly předcházet.

Za 43 procent nehod motorkářů nesou vinu řidiči aut

Loni zemřelo při nehodách 91 motorkářů, což je podle BESIP nejvíce od roku 2010. Počet obětí se meziročně zvýšil o 42 procent. Dalších 488 řidičů či spolujezdců na motocyklech se v roce 2018 těžce zranilo. Nejčastější příčinou smrtelných havárií je nepřizpůsobení rychlosti dopravně-technickému stavu vozovky, zatáčkám, klesání, stoupání, šířce silnice a dalším. Oběti si vyžádaly i kolize kvůli nedání přednosti v jízdě nebo řízení pod vlivem alkoholu. Z celkového počtu obětí v letech 1993 až 2018 pak 19 procent nemělo přilbu.

Motorkář nezvládl po předjíždění zatáčku a vylétl do lesa, na místě zemřel

„Ačkoliv motorkáři mají 57procentní podíl na nehodách, které se jim stanou, neplatí, že se na silnicích zraňují či zabíjejí sami. Zbývá 43 procent nehod, na nichž nesou vinu řidiči aut,“ uvedl Neřold. 

BESIP vytvořil vizuály deseti situací, které mohou vést ke střetu motocyklu a auta. Bude také pokračovat kampaň za to, aby řidiči osobních vozů předcházeli nehodám s motorkami.

K motorkářům bude BESIP v letošní sezoně vést kampaň, jejímž mottem bude, aby měli svůj stroj pod kontrolou, nepouštěli se za hranici svých možností a nenechali se ovládat svou motorkou.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

Účastníka klimakempu legitimovali policisté nezákonně, rozhodl soud

Aktivisté vnikli do dolu Bílina na Mostecku (24.6.2017)

Policisté zasahující během klimakempu na Mostecku v roce 2017 pochybili, když vyzvali k prokázání totožnosti jednoho z...

Další možná pochybení v Národní galerii. Netýkají se pouze Fajta

Veletržní palác je nádhernou ukázkou smysluplného využití budovy historické...

Organizace Transparency International ČR zaslala ministerstvu kultury svá zjištění o údajných porušeních zákona v...

Našli jsme 8,6 miliardy na zvýšení rodičovského příspěvku, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Dospěli jsme k dohodě o zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020, oznámil...

Najdete na iDNES.cz