Za týrání koček dostala žena podmínku, ochránci protestují

Praha - Bývalé zdravotní sestře Naděždě Trojanové, která ve svém bytě týrala třináct koček, vyměřil Obvodní soud pro Prahu 6 podmíněný trest. Ženu, která měla zvířata sedm měsíců trápit hladem a žízní, odsoudil k pěti měsícům odnětí svobody s odkladem na zkušební dobu jednoho roku. Obžalovaná i státní zástupkyně si ponechaly lhůtu na případné odvolání. Pražský spolek ochránců zvířat považuje trest za nedostatečný a doufá, že se státní zástupkyně proti rozsudku odvolá.

"V tomto případě nebyly podle našeho názoru splněny podmínky pro podmíněné odsouzení, neboť odsouzená trestný čin spáchala hromadně na více zvířatech, činila tak dlouhodobě a svým vystupováním naprosto nedává domněnku, že by podmíněné odsouzení splnilo svůj výchovný účel," uvedl v prohlášení předseda spolku Vladimír Smejkal.

Podle státní zástupkyně Trojanová v roce 1998 nechala zhruba měsíc ve svém bytě bez krmení a vody 13 koček. Některá zvířata na následky týrání uhynula nebo utrpěla trvalá poškození jater a ledvin a musela být utracena.

Policisty a zástupce Pražského spolku ochránců zvířat přivolala před dvěma lety k zavřenému bytu Trojanové majitelka domu, v němž se byt nachází. Po řadu dní se z něj totiž ozývalo mňoukání a šířil se z něj zápach.

Soudkyně uznala Trojanovou vinnou trestným činem týrání zvířat, za který zákon umožňuje trestat pachatele vězením až do jednoho roku. Soudkyně konstatovala, že obžalovaná sice kočkám, které přes půl roku držela ve svém bytě, občas stravu a tekutinu přinesla, bylo to však nepravidelně a v naprosto nedostatečném množství.

To podle zjištění veterinářů způsobilo, že kočky utrpěly vážná poškození jater a ledvin. Šest z nich na následky nedostatku tekutin a jídla uhynulo do měsíce od okamžiku, kdy je ochránci zvířat z bytu vysvobodili. Další zvířata musela být postupně utracena, neboť trpěla nesnesitelnými bolestmi.

Při stanovení trestu soudkyně přihlédla k tomu, že Trojanová nebyla dosud nikdy stíhána. Vzala v úvahu rovněž znalecký posudek psycholožky, podle níž žena sice netrpí žádnou duševní chorobou, přesto je ale její psychický stav takový, že není schopna dlouhodobě pečovat o domácí zvíře.

Obhájce Trojanové hájil svoji klientku tvrzením, že v inkriminované době měla vážně nemocnou matku, která nakonec zemřela. Proto s ní trávila většinu času v bytě v Praze 7 a do svého bydliště v šestém pražském obvodě, kde měla kočky, dojížděla jen nepravidelně.

Navíc se obžalovaná, která nyní pracuje jako vrátná, v té době ocitla v tíživé finanční situaci, a i jízdenka na tramvaj pro ni představovala značný výdaj.

Před vynesením rozsudku soud ještě vyslechl svědka Davida Bascheriho, jenž si od veterináře vzal dvě kočky, které měla Trojanová ve svém bytě. Uvedl, že do léčby koček investoval desítky tisíc korun, přesto se mu nepodařilo zvířata zachránit a musel je dát nakonec utratit. Zvířata byla podle něj zpočátku v takovém stavu, že ani neuměla pít a musel jim podávat tekutinu stříkačkou.

Za týrání zvířete soudy dosud vynášejí v převážné většině případů podmíněné tresty. První výjimkou z této praxe byl rozsudek pětiměsíčního odnětí svobody, který v roce 1996 vynesl Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou nad sedmatřicetiletým mužem, jenž kuchyňským nožem pobodal dva psy.


 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video