Dům umění ve Zlíně končí, sbírka ho znovu promění na Baťův památník

  11:52aktualizováno  11:52
Legendární Dům umění ve Zlíně, kde šest desetiletí sídlily galerie a filharmonie, bude od února zavřený. Obdivovaná stavba, kterou navrhl známý baťovský architekt František Lydie Gahura, se má znovu proměnit na Památník Tomáše Bati. Radnice chce na opravu vyhlásit veřejnou sbírku.

K železobetonové prosklené budově Domu umění na kopci nad Gahurovým prospektem ve Zlíně přibyly v 50. letech dva nevzhledné přístavky | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Byly to jedny z nejhezčích chvil. Když zlínský architekt Ivan Bergmann chodil jako kluk se svým otcem do zlínského Domu umění, vždycky se těšil.

"Mohli jsme třeba potichu poslouchat zkoušky orchestru," připomněl. "Hodně mě to tam táhlo," konstatoval.

Fotogalerie

Teď se s prosklenou budovou na kopci nad Gahurovým prospektem bude muset rozloučit.

Čtvrteční koncert Filharmonie Bohuslava Martinů je poslední příležitostí. "Dům umění má pro nás zásadní význam, stejně jako pro Brno vila Tugendhat," zdůraznil primátor města Miroslav Adámek.

Budova se vyprázdní a zůstane uzavřená do doby, než ji radnice znovu promění v obdivovaný Památník Tomáše Bati.

Město už peníze shání. Na ministerstvu kultury i ve vlastním rozpočtu. "Vyhlásíme i veřejnou sbírku. Byla by to akce Zlíňané sobě," prohlásil Adámek.

Návštěvníky lákal Památník i Dům umění

Promeškat poslední rozloučení nechtějí především ti, pro které byl dům - postavený ve 30. letech jako Památník Tomáše Bati - vždycky symbolem kultury i mimořádné baťovské architektury.

Rozloučení s Domem umění

Uskuteční se ve čtvrtek 31. ledna od 19 hodin. Filharmonie Bohuslava Martinů zahraje skladby Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Francoise Poulence. Na varhany hraje Tomáš Thon. Vstupenky stojí 100 korun a jsou k dostání v Kongresovém centru i v Domě umění.
Přístupná je naposledy také výstava o osmdesátileté historii Památníku Tomáše Bati.

Řada obyvatel si dobu, kdy ještě v budově nesídlila filharmonie ani galerie výtvarného umění, pamatuje.

"Někde v mozku mám pořád zavěšený junkers, který tam visel od stropu. Bylo to letadlo, ve kterém havarovali v roce 1932 Tomáš Baťa a pilot Jindřich Brouček," zavzpomínal zlínský básník a výtvarník Jaroslav Kovanda.

Tehdy byla budova ještě památníkem. Tedy výstavní síní věhlasného baťovského podnikání ve Zlíně i připomínkou tragické smrti Tomáše Bati.

Navrhl ji známý baťovský architekt František Lydie Gahura. "Je to nádherná, čistá stavba," zhodnotila Helena Zemánková, profesorka z ústavu navrhování na Fakultě architektury Vysokého učení technického v Brně.

A dům na kopci lákal návštěvníky i po přestavbě v 50. letech. Tehdy jej stavebníci upravili právě pro potřeby filharmonie a galerie.

K železobetonovému prosklenému skeletu ovšem přibyly dva nevzhledné přístavky a stavbu podle odborníků znehodnotily. Změnil se i vnitřní prostor a označení. Z památníku se stal Dům umění.

I tak si podle některých svou atmosféru zachoval. "Cítím se v něm trochu jako v chrámu. Pořád má výjimečnou, osobitou atmosféru," prozradil ředitel Krajské galerie výtvarného umění Václav Mílek.

V Domě umění sídlila galerie 60 let, filharmonie pak 56 let. Hudebníci prostory opustili před dvěma lety, galeristé se začnou stěhovat právě teď. Míří do rekonstruované 14. budovy baťovského areálu. Nejdříve přesunou kanceláře, až po nich celý depozitář ze zámku.

Stálou expozici výtvarného umění uvidí návštěvníci znovu až při otevření 14. budovy. První výstavu v ní chystá galerie na květen.

Ještě do konce letošního roku budou do Domu umění chodit filharmonici na zkoušky. Jiné prostory zatím nemají. V budově zůstanou také původní varhany, které naposledy veřejně zazní právě při čtvrtečním koncertě.

Jak dlouho pak dům zůstane zavřený, zatím nikdo netuší. Architekt Petr Všetečka už zpracovává studii, podle které se z Domu umění znovu stane Památník Tomáše Bati. Zmizet by tak měly všechny přístavky. Město také musí vymyslet, jak upraví okolí nebo jaké nabídne parkovací plochy.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Koncentrace oxidu uhličitého v ovzduší je nejvyšší v historii, zjistili vědci

Země z vesmíru (ilustrační snímek)

V sobotu 18. května se dostalo průměrné množství CO2 v atmosféře na hodnotu 409,73 počtu částic z milionu, což je...

Za smrt dvou lidí při nehodě pod vlivem alkoholu a drog dostal muž šest let

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Šesti lety vězení a devítiletým zákazem řízení potrestal Okresní soud v Pardubicích třiadvacetiletého Jana Heřmanského,...

Vláda dá víc peněz na vědu. Návrh počítá s navýšením o jednu miliardu

Premiér Andrej Babiš uvedl do funkce ministra průmyslu a obchodu Karla...

Rozpočet určený pro výzkum, vývoj a inovace vzroste v příštím roce o jednu miliardu na celkových 37 miliard korun. Na...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz