Muž přepadl večerku, po letech se s obětí sešel. Díky mediaci se smířili

  16:20aktualizováno  16:20
Prodejce večerky se před lety stal obětí přepadení. Lupič ho nejen okradl, ale také mu vyhrožoval smrtí. Policisté pachatele vypátrali, soud ho poslal do vězení. Po letech se poškozený i pachatel setkali. Výsledek? Překvapivé smíření.

Sdružení Za branou se věnuje propuštěným vězňům a jejich zařazení do společnosti (ilustrační snímek). | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Je to zvláštní, ale podobná setkání bývají hezká. Obě strany si při nich mohou říci to, na co u soudu není prostor,“ říká pracovnice pražského střediska Probační a mediační služby Stanislava Sváčková, která o svých zkušenostech mluvila na semináři pořádaném sdružením Za branou. To pomáhá propuštěným vězňům.

Setkání vězně propuštěného na podmínku s mužem, kterého před lety přepadl ve večerce, vyhrožoval mu a okradl ho, označila za mimořádný případ Probační a mediační služby. „Kolega oslovil poškozeného a ten souhlasil se setkáním. Říkal, že už to má zpracované, netrpí těžkými sny, ale chtěl by si poslechnout, jak tehdy pachatel žil, proč přišel a vyhrožoval mu smrtí,“ vypráví Sváčková.

Setkání se podle ní nepovedlo hned napoprvé. Pachatel byl totiž tak nervózní, že se na místo dostavil opilý a pracovníci probační služby museli schůzku zrušit. Podobně to dopadlo i podruhé. Teprve na třetí pokus se setkání podařilo. „Přišel střízlivý, ale byl velmi nervózní, měl strach. Setkání proběhlo a bylo velmi krásné,“ dodává Sváčková.

 Ona sama je jednou ze čtyř zaměstnanců oddělení řešení konfliktů, které má v Praze na starost mediace mezi pachateli trestné činnosti a poškozenými.

Mediace může být prospěšná oběma stranám

Velmi často mediace přichází v případech dopravních nehod a nedbalostních trestných činů, kde je provinění jasné a pachatel neměl úmysl způsobit někomu škodu. Zprostředkovat setkání mezi pachatelem a poškozeným ale nejde vždy.

„Obviněný musí přijmout za čin odpovědnost, měl by chtít vstoupit v jednání tak, aby to nebylo pouze účelové. S tím se setkáváme velmi často, podobně jako s tím, že pachatelé škodu chtějí uhradit, ale stejně vinu odmítají,“ říká Sváčková.

Poškozený i pachatel mohou mít z mediace velký prospěch. Domluvit se na finančním odškodnění je podle pracovnice Probační a mediační služby jen jedna z výhod, a možná ne ta nejdůležitější. „Poškození mohou říct, jaké následky to pro ně mělo, a to i ty, které nejsou patrné z trestního spisu. Obviněný zase může vysvětlit svou situaci, osvětlit své jednání,“ zmiňuje Sváčková.

Podle ní se stává, že pachatel se aktivně zajímá o zdravotní stav poškozeného a uleví se mu, když zjistí, že se mu úraz hojí.

Vězni se budou setkávat s oběťmi

Podobný styl práce s poškozenými a pachateli se nazývá restorativní justice.  „Trestající justici zajímá, kdo škodu zavinil a jak ho potrestat. Restorativní justice naproti tomu řeší, jak škodu napravit,“ vysvětluje ředitelka Mezinárodního vězeňského společenství Gabriela Kabátová.

Tato organizace nyní připravuje projekt Building Bridges, který má začít v následujících měsících v českých věznicích. „Projekt už běží v jiných státech. Setkávají se při něm vězni s oběťmi trestných činů a pod vedením dvou odborníků diskutují o odpuštění a odpovědnosti,“ přibližuje Kabátová.

V České republice se soustavně věnuje vězňům a jejich resocializaci po návratu na svobodu sdružení Za Branou. „Věnujeme se lidem už ve věznici, a zda vězení berou jako příležitost si některé věci uvědomit, necháváme na něm. Nikoho nenutíme, aby uznal vinu, pokud nám tvrdí, že je nevinný,“ říká místopředsedkyně sdružení Bedřiška Kopoldová. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Podepsáno prezidentem. Průměrný důchod vzroste o 900 korun měsíčně

Prezident Miloš Zeman na jednání vlády o státním rozpočtu na rok 2020 (16. 9....

Průměrný důchod vzroste příští rok o 900 korun měsíčně. Prezident Miloš Zeman podepsal příslušný zákon o důchodovém...

OBRAZEM: Vinobraní zalilo slunce, do Znojma dorazilo 85 tisíc lidí

Mnohem lepší počasí, než jaké panovalo před týdnem v Mikulově na Pálavském...

Mnohem lepší počasí, než jaké panovalo před týdnem v Mikulově na Pálavském vinobraní, si užívali lidé na slavnostech...

V Rozstřelu vystoupí poradce posledních komunistických premiérů Krejčí

Politolog Oskar Krejčí hostem volebního studia iDNES.cz (21. října 2017)

V rámci seriálu výrazných a významných osobností, které byly u toho, když se v roce 1989 měnil režim, přijal pozvání do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz