Většina propuštěných vězňů se za mříže vrací. Církev pro ně zřídí firmu

  12:25aktualizováno  12:25
Litoměřické biskupství připravuje sociální firmu, která bude zaměstnávat čerstvě propuštěné vězně. Do roka se jich totiž v Česku vrací až 60 procent zpět za mříže, protože návrat na svobodu nezvládnou. Například ve Skandinávii se přitom do vězení do roka vrátí jen 20 procent propuštěných.
Do vězení se do roka vrací šedesát procent propuštěných vězňů. Ilustrační snímek

Do vězení se do roka vrací šedesát procent propuštěných vězňů. Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

„Jsou velmi ohroženou skupinou. Venku nemají zázemí, někdy dluží za pobyt ve věznici, často je dostihne dluh z minulosti. Hrozí proto, že se opět dopustí trestného činu, aby si zajistili obživu,“ přibližuje situaci propuštěných trestanců generální vikář litoměřické diecéze Stanislav Přibyl.

Vězeňství v číslech

Zaměstnanost ve věznicích se pohybuje dlouhodobě kolem 60 procent práceschopných.

Roční náklady na jednoho vězně jsou 394 200 Kč, průměrný denní náklad na jednoho vězně je tedy zhruba 1 080 Kč.

Celkové výdaje Vězeňské služby byly minulý rok necelých osm miliard korun. Z toho se 480 milionů vrátilo zpět například díky zaměstnání vězňů.

Při amnestii v roce 2013 bylo propuštěno 6 471 vězňů. Počet lidí v českých věznicích díky tomu klesl z 22 645 (k 31. prosinci 2012) na 16 091 (k 22. únoru 2013).

Věznice v litoměřické diecézi: Nové Sedlo, Všehrdy, Bělušice, Stráž pod Ralskem, Rýnovice.

Vazební věznice: Teplice, Litoměřice, Liberec.

Diecéze proto v Litoměřicích uspořádala setkání se zástupci Vězeňské služby, Agentury pro sociální začleňování či úřadu práce a navrhla spolupráci v oblasti sociálního podnikání, které by umožnilo propuštěné vězně zaměstnávat.

Jedním z prvních projektů bude zemědělská sociální farma na Českolipsku, kde najde práci několik propuštěných vězňů. Svou činnost by měla zahájit už koncem tohoto roku.

„V rámci republiky půjde o pilotní projekt. Litoměřická diecéze je totiž s koncepční pomocí propuštěným vězňům nejdále,“ upozorňuje hlavní kaplanka Vězeňské služby ČR Květoslava Jakubalová.

Pracovníky v zemědělské farmě později doplní i skupina, která bude pracovat v lesích diecéze, a stavební četa. Své služby by však propuštění vězni nabízeli i firmám a soukromým osobám.

Kaplani vhodné trestance vytipují už ve věznicích

Na území litoměřické diecéze se nachází hned osm věznic, což je nejvíce v zemi. O tom, kdo z propuštěných vězňů výhodu v podobě zaměstnání v sociálním podniku získá, rozhodnou pracovníci diecéze a Vězeňské služby.

Kdo pomůže

O začlenění bývalých vězňů zpět do společnosti usiluje Probační a mediační služba. Dohled nad její činností provádí Ministerstvo spravedlnosti.

Kromě toho v tomto směru hrají významnou roli nestátní neziskové organizace, jako je například sdružení Na svobodě, Za branou či centrum Rubikon.

„Vytipujeme lidi, kteří v dohledné době končí výkon trestu a zůstávají v lokalitě, kde bychom jim mohli nabídnout práci. Musí to být lidé pracovití a spolehliví, musí ctít určitá pravidla. Nemůže jít o osoby, které pak budou na svobodě další tři lidé hlídat,“ říká Jakubalová.

Podle Stanislava Přibyla je v tomto ohledu velkou výhodou to, že kaplani s vězni dlouhodobě pracují, a mohou je tedy dobře poznat.

„Nebudeme je odchytávat až před bránou trestnice. Můžeme je naopak připravovat už ve výkonu trestu. Je totiž třeba začínat s lidmi, kteří projektem projdou lehčeji,“ podotkl Přibyl. Oba duchovní zároveň říkají, že katolická víra vstupenkou do projektu nebude.

„Zájem o duchovenskou činnost se však mezi vězni zvyšuje. Je u nich cítit hlubší zájem pracovat na sobě. Vnímáme to jako dobrý odrazový můstek,“ naznačuje Jakubalová, jakým lidem by církev spolu s věznicemi měla vyjít vstříc v první řadě. Třeba tím, že pro ně připraví rekvalifikační kurzy. Uvažuje například o kurzech práce s motorovou pilou či křovinořezem.

Výběr vězňů má předejít nevoli okolí

Pečlivý výběr vhodných adeptů má také zamezit tomu, aby se proti sociální firmě bouřili lidé z okolí.

„S jinými projekty, v nichž figurují vězni, jsme mnohde naráželi na nevoli. Lidé nechtěli, aby v jejich sousedství pracovaly či žily trestané osoby. Pak se to ale zlomí a lidé poznají, že jim žádné nebezpečí nehrozí,“ říká Jakubalová. Propuštění vězni si totiž podle ní šance pracovat neobyčejně cení.

Aktivita litoměřického biskupství v oblasti podpory zaměstnanosti znevýhodněných skupin už během letošního roku začala i v jiných sférách a vedla už k vytvoření 42 nových pracovních míst v Libereckém kraji a 24 v okrese Teplice.

Inspirací pro chystaný projekt s vězni byla hlavně aktivita Farní charity v České Lípě, která od letoška provozuje sociální podnik na údržbu zeleně. Zaměstnává zhruba 15 handicapovaných lidí a některým z nich poskytuje také ubytování ve vlastní sociální ubytovně.

Zaměstnávání znevýhodněných skupin obyvatel řeší i vládní Agentura pro sociální začleňování, která se v současné době podílí na přípravě zákona o sociálním podnikání.

Nejčtenější

Teplice - Slavia 1:5, snadná práce pro mistra, trefil se i Stanciu

Gólová radost fotbalistů Slavie v duelu s Teplicemi, vpravo je střelec Jaromír...

Také druhé utkání nové sezony fotbalová Slavia, úřadující ligový šampion, zvládla. O svém vítězství 5:1 v Teplicích...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Lákali chudé do Anglie a udělali si z nich otroky, viní žalobce manžele

Ústecký krajský soud začne brzy řešit rozsáhlý případ vykořisťování

Ústecký krajský soud začíná řešit případ manželů, kteří podle obžaloby vylákali do Anglie nejméně desítku krajanů na...

Další z rubriky

Roudnický most čeká oprava, spojení by mohla zajistit provizorní lávka

Lidé z Vědomic přes most denně dojíždějí do práce nebo k lékaři a děti přes něj...

Obce v okolí Roudnice a Ústecký kraj se začaly připravovat na dopravní komplikace spojené s opravou historického mostu...

Severočeská Přísečnice zažila vzestupy i pády, nakonec ustoupila vodě

Krušnohorské městečko Přísečnice muselo v 70. letech 20. století ustoupit...

Zaniklé horské městečko Přísečnice dnes připomíná jen jméno přehrady v Krušných horách na Chomutovsku. Vyprávění jeho...

České Švýcarsko láká stále více turistů, zejména na projížďky soutěskami

Oblíbenou atrakcí je plavba soutěskami

Národní park České Švýcarsko je nejmladším v celé České republice a každoročně se stane turistickým cílem mnoha...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz