Vodáci budou moci vyjet s půl promile, dosud si nesměli ani „líznout“

  11:40aktualizováno  13:38
Vodáci budou moci vyjet na velkou část řek s půl promile alkoholu v krvi, schválili poslanci. V současnosti totiž nesmí na vodě požít žádný alkohol, jinak jim hrozí pokuta až 100 tisíc korun. Ve hře bylo i jedno promile, ale to nakonec neprošlo. Zákon ještě bude muset potvrdit Senát, který ho ještě může upravit.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Polívka, MAFRA

Pro změnu pravidel pro vodáky bylo 123 ze 180 přítomných poslanců. Pro alkoholovou výjimku půl promile, kterou navrhl poslanec ANO Milan Feranec, nebyl ani jeden poslanec ČSSD a KDU-ČSL, v ostatních stranách se příznivci popíjení na vodě našli. Poslanci ODS, Pirátů, TOP 09, STAN a SPD to podpořili bezvýhradně.

„Hranice půl promile alkoholu pro toho, kdo vede plavidlo, posádka bez omezení, platí na dopravně nevýznamných cestách, tedy na cestách, kde není nákladní doprava,“ řekl Pirát Lukáš Bartoň, který o přijetí změny zákona usiloval. „Nejedná se o generální pardon pro opilce,“ hájil změnu poslanec ODS Vojtěch Munzar.

Na Vltavě dál platí prohibice od Českých Budějovic do Mělníka

Možnost vyjet „pod vlivem“ se netýká dolního toku Labe, Vltavy a Moravy. Pokud jde o Vltavu, možnost vyjet s půl promile platí do Českých Budějovic. „Vodáci jezdí pouze do Českých Budějovic,“ uvedl Bartoň. To znamená, že když si v lidé Praze vyjedou na šlapadle, dál nebudou moci být opilí, protože jim podle platného zákona dál bude hrozit pokuta.

„Bohužel šlapadla v Praze mají utrum. Na Vltavě je od Budějovic prohibice. Jsem rád, že na vodácky využívaných cestách došlo k uvolnění,“ říká Bartoň.  Navrhoval dokonce, aby vodáci mohli mít nově v krvi až jedno promile alkoholu, tak benevolentní ale většina Sněmovny nebyla, přiklonila se k návrhu Ferance.

06.března 2019 v 12:08, příspěvek archivován: 06.března 2019 v 14:23

Půl promile na vodě legál, good job Lukáš Bartoň (ještě se čeká na senát, ale věřím, že tam to projde, stejně jako přes prezidenta, kterého se to týká velmi osobně).

Pravidlo tolerance půl promile se podle přijaté změny zákona přesně týká „vůdce malého plavidla bez vlastního strojního pohonu nepodléhajícího evidenci“, takže do půl promile se bude muset vejít i zadák na kanoi a v případě raftu jeden z těch, kteří jedou na raftu vzadu.

Současný zákon počítá s tím, že za pití na vodě hrozí pokuta až sto tisíc korun. Dodržování zákona na vodě kromě policistů kontroluje Státní plavební správa, která také vede všechna správní řízení, a hříšníky jí k vyřízení předává i policie. Inspektoři se zaměřují hlavně na větší motorové lodě, ale občas zkontrolují i klasické vodáky na kánoi.

Poslanci chtějí ochránit Berounku

Poslanci také při schvalování zákona na návrh Jany Krutákové z klubu hnutí STAN vypustili ze seznamu využitelných vodních cest dolní tok Berounky od 37. kilometru do Radotína.

Podle poslankyně to zabrání projektu splavnění Berounky v tomto úseku. Ze zpracovaného generelu, který vypracovalo ministerstvo dopravy, podle ní vyplývá, že jde o mohutný investiční záměr, který by zahrnoval vybagrování dna od Berouna po Radotín, dva nové jezy, deset plavebních komor, zvýšení jezu v Karlštejně nebo vybudování plavebního kanálu v úseku Lipence - Dolní Černošice. Krutáková poukazuje na to, že se záměrem nesouhlasí hlavní město Praha, dotčené městské části ani obce ve Středočeském kraji.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

Církev tajila důkazy o sexuálním zneužívání. Hlaste je policii, říká Duka

Procesí skončilo v pět hodin odpoledne u sochy sv. Václava, kde bylo palladium...

Českobudějovická diecéze nedokázala za deset let vyřešit případ, ve kterém jejího kněze obvinilo několik věřících žen...

Trik na sirotčí důchod: otcem se stanoví vetchý děda. Úřady to nezpochybňují

Ilustrační snímek

Když se devatenáctileté Sabině narodila dcera, sestry v porodnici zarazil vyplněný dokument o otcovství. Otcem dítěte...

Týrání dětí je každý povinen nahlásit, je to klíčové, říkají expertky

Petra Vitoušová z Bílého kruhu bezpečí v diskusním pořadu Rozstřel.

Českem nedávno otřásla vražda tříleté dívky, o jejímž týrání okolí zřejmě vědělo, přesto však nikdo ze sousedů své...

Najdete na iDNES.cz