Voda by měla v noci kulminovat

  22:02aktualizováno  22:02
Oteplení a deště, které s sebou přinesl víkendový prudký vítr, stále zvedají hladiny většiny českých řek. Nejhorší situace panuje na Labi, kde bylo nutné omezit lodní dopravu. V Karlových Varech radnice dokonce jednala o případné evakuaci. Meteorologové nevylučují, že stupně pohotovosti dosáhnou řeky pramenící na Šumavě.

Prudké zvýšení hladin nezpůsobuje ani tak tání sněhu na horách, jako déšť. "Například jen na horním toku Ohře napršelo za poslední den až 30 milimetrů," řekl dispečer Povodí Ohře v Chomutově Martin Cidlinský.

Sníh, kvůli kterému se především hladiny zvedají, v horských oblastech v tuto chvíli paradoxně pomáhá. "Sněhové mantinely brání rozlití Vydry do okolí. Kdybychom sníh neměli, řeka už by dávno tekla mimo koryto," popisuje situaci na šumavské Modravě její starosta Antonín Schubert.

Vichřice bude řádit i v noci

Vítr o síle vichřice bude řádit i v noci na úterý. Meteorologové upozorňují, že při nočním přechodu studené fronty k jihovýchodu bude vát silný západní vítr v nárazech až 110 kilometrů v hodině. Na hřebenech hor může rychlost větru dosáhnout až 125 kilometrů v hodině. Nejohroženější oblastí bude severozápad České republiky. Podle upozornění Českého hydrometeorologického ústavu má vítr slábnout až ve druhé polovině noci. Ojediněle se mohou vyskytovat i bouřky.

KARLOVARSKÝ KRAJ: jednání o evakuaci
Karlovy Vary urychlily přípravy na záplavy. Voda z Ohře a říčky Teplé se totiž na několika místech vylila z břehů. "Povodňová komise s vedením karlovarského dopravního podniku dojednala, že poskytne autobusy k případné evakuaci obyvatel," řekl primátorův náměstek Michal Mundl.

Voda se rozlévá u jezu v Tašovicích, kde zaplavuje zahrádkářskou kolonii. "Museli jsme uzavřít i podchod pod novým kruhovým objezdem přes Teplou," upřesnil Mundl. Také hladina Ohře, na níž byl ráno v Karlových Varech vyhlášen druhý stupeň, stále stoupá.

Druhý stupeň platí i na odtoku z vodní nádrže Skalka v Chebu. Prvního stupně, tedy bdělosti, dosahují v Karlovarském kraji hladiny Libockého potoka a říčky Svatavy na Sokolovsku, říčky Bystřice v Ostrově na Karlovarsku a celý tok Teplé.

KARLOVY VARY NEMAJÍ PYTLE NA PÍSEK

Do Karlových Varů stále nedorazily objednané povodňové pytle, které po naplnění pískem slouží k vybudování protipovodňových zábran. Radnice se proto dohodla s nedalekým městem Nová Role, které má pytlů dostatek. "Domluvili jsme se, že v případě potřeby nám pytle půjčí. Písek máme," uvedl náměstek karlovarského primátora Michal Mundl.

ÚSTECKÝ KRAJ: hladina Labe přesáhla pět metrů
Druhý stupeň povodňové aktivity, pohotovost, vyhlásila kolem 17. hodiny okresní povodňová komise v Ústí nad Labem. Hladina řeky podle pracovnice zdymadel Střekov překročila hranici 5,3 metru. První stupeň povodňové aktivity tu řeka dosáhne při hladině ve výši čtyři a půl metru.

Hladina Labe bude nadále mírně stoupat. "V úterý ráno či dopoledne by měla hladina překročit hranici 5,65 metru," upozornila. Pro nejvyšší stupeň, ohrožení, je limit od výšky šesti metrů.

Labe podle děčínské městské policie zaplavilo tamní silnici v Čertově vodě a pod Tyršovým mostem. Kvůli velké vodě byl v neděli také uzavřen přívoz mezi Hřenskem na Děčínsku a německou obcí Schöna.

Nejhorší situace hrozí v Ústí nad Labem, kde se pod vodou může ocitnout silnice pod mostem Edvarda Beneše. Ta je hladní spojnicí mezi Děčínem a Prahou. Automobily tak budou muset projíždět centrem Ústím nad Labem, kde pak vznikají veliké dopravní zácpy.

STOUPAJÍCÍ LABE
OMEZÍ LODNÍ DOPRAVU

V úterý se dá očekávat i přerušení lodní dopravy na Labi v úseku od Střekova směrem ke státní hranici s Německem. "Ještě přes Střekov dojíždějí poslední lodě. Pak bude zřejmě plavba zastavena," tvrdí pracovnice zdymadel. Zatím lodě mohou plout i mezi Děčínem a hranicí s Německem. Od Mělníka nahoru proti proudu
už lodě nejezdí. "V úseku od Litoměřic do Ústí nad Labem zastavujeme lodní dopravu při výšce hladiny 520 centimetrů, z Ústí nad Labem ke státní hranici při 540 centimetrech. Toho řeka dosáhne ještě v pondělí, ale je povolen dojezd lodí z Německa do Děčína až do výše šesti metrů. Tolik by nejspíše povodeň již dosáhnout neměla,“ soudí ředitel závodu Dolní Labe Jindřich Zídek.

Druhý stupeň povodňové aktivity - pohotovost - byl vyhlášen na řece Ohři v Karlových Varech a na odtoku z přehrady Skalka v Chebu. "Hladinu zvedly zejména deště na německé straně, přítok do Skalky stále stoupá," upřesnil mluvčí Povodí Ohře Václav Svejkovský.

Překročení druhého stupně očekávají vodohospodáři také na Ohři v Lounech, kde zatím platí první stupeň - bdělost. S výjimkou okresu Chomutov, kde nebyly zaznamenány výraznější vzestupy hladin potoků a řek, byla bdělost vyhlášena téměř na všech sledovaných tocích Povodí Ohře.

JIHOMORAVSKÝ KRAJ: jen první stupeň
První stupeň povodňové aktivity byl v Jihomoravském kraji vyhlášen na řece Moravě, Dyji a Svratce. "Situace však není nijak dramatická. Lze předpokládat, že první stupně budou v úterý dopoledne opadávat," řekl mluvčí společnosti Povodí Moravy Václav Košacký.

První stupeň, znamenající bdělost, na Moravě platí ve Strážnici na Hodonínsku a v Lanžhotě na Břeclavsku. Mírně se zvýšila i hladina Svratky ve Veverské Bitýšce na Brněnsku. Podobná situace je na Dyji v Podhradí na Znojemsku. "Meteorologové nepředpokládají, že bude v úterý pršet. Zvýšení hladin zatím nezpůsobilo škody na majetku," uvedl Košacký. Dodal, že mírně se může hladina zvýšit jen na dolním toku Moravy u Lanžhota.

VYSOČINA: řeky stoupají
Prvního stupně dosáhly na Českomoravské vrchovině hladiny řek Jihlavy, Borovnice, Želetavky, Sázavy a Šlapanky. Na stupeň bdělosti se zvýšila hladina řeky Sázavy v Havlíčkově Brodě. "Od rána se zvedla o 24 centimetrů," řekl Jiří Habermann z dispečinku Povodí Vltavy.

Prvního stupně na Havlíčkobrodsku ještě dosáhl přítok Sázavy a říčka Šlapanka ve stanici Mírovka nad okresním městem. První stupeň platí také na řece Jihlavě ve stanici Třebíč-Ptáčov. Také na přítoku řeky Svratky v Borovnici na Žďársku hladina od víkendu stoupla. V povodí Moravy potom na jihu kraje Vysočina pohrozila rozlitím z koryta ještě říčka Želetavka, přítok Dyje.

PŘÍVOZ NEJEZDÍ UŽ DLOUHO

V Lužci nad Vltavou na Mělnicku je mimo provoz místní přívoz už od poloviny minulého týdne. Provozuje jej lužecký městský úřad a obsluhuje už devátou sezónu Emílie Prekulová. "Od středy nepřevážím a odhaduji, že asi ještě týden nebudu," prohlásila převoznice. Hranice pro bezpečný provoz přívozu, který využívají školáci i pracující lidé z obcí na pravém břehu Vltavy k cestě do Lužce nad Vltavou, je průtok 220 krychlových metrů za vteřinu. "Zvýšený průtok mi z despičinku hlásí, ale já to už většinou poznám podle toho, k jakému schůdku voda vystoupá," dodala Prekulová.

STŘEDNÍ ČECHY: druhý stupeň mezi Brandýsem a Mělníkem
Druhý stupeň je pouze na úseku Labe mezi Bandýsem a Mělníkem. "Předpokládaná kulminace vyhlášeného stavu povodňové aktivity nastane v úterním dopoledni, ale nedosáhne třetího stupně," uvedl Karel Dostál z dispečinku Povodí Labe. Hrázný v Obříství vyslovil obavy, že se Labe přes noc přeci jenom trochu rozleje z břehů.

PLZEŇSKÝ KRAJ: žádné škody kvůli vodě
V Plzeňském kraji jsou téměř všechny řeky na prvním stupni. "V Tasnovicích na Radbuze je dokonce třetí stupeň," říká Lenka Boříková z Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni. Hladina Vydry i ostatních toků na Šumavě od rána stále stoupá. Kromě odtávajícího sněhu ji zvyšuje i déšť.

Řeky na Plzeňsku zatím nikde neničí majetek obyvatel. "V Tasnovicích je pouze zalité hřiště, což není až zase tak výjimečné. Jinak je na řece stále klid, i když hladina je vyšší než obvykle," říká starostka Horšovského Týna, pod který Tasnovice spadají, Jana Tomášková.

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ

* V úterý v noci bude oblačno až polojasno a zpočátku místy, postupně ojediněle přeháňky. Noční teploty 7 až 3 °C. Přes den se očekává polojasno. Jen ojediněle při zvětšené oblačnosti s možností slabého deště nebo mrholení. Denní teploty 7 až 11 °C.
* Ve středu bude oblačno až polojasno a ojediněle déšť nebo mrholení. Ráno a dopoledne v nižších polohách ojediněle mlhy. Noční teploty 6 až 2 °C. Denní teploty 8 až 12 °C.
* Ve čtvrtek se očekává většinou oblačno a místy přeháňky, na českých horách smíšené nebo sněhové. Noční teploty 6 až 2 °C. Denní teploty 6 až 10 °C.

VÝCHODNÍ ČECHY: Labe stoupá
Ke třem řekám, které se v noci na pondělí vylily v některých částech východních Čech ze břehů, přibyla i Doubrava u Bílku na Havlíčkobrodsku. Vpodvečer byly stále zaplaveny louky v okolí Dědiny od Dobrušky po Třebechovice pod Orebem, Orlice mezi Týništěm a Hradcem Králové a Labe u Opatovic. Na Cidlině uvolnili správci toku v jednom úseku bagrem koryto, protože voda ohrožovala několik domů.

Třetí stupeň povodňové aktivity, ohrožení, platil odpoledne na pěti úsecích toků v povodí Labe. Setrvalý stav je podle vodohospodářů na Dědině v Mitrově, mírný vzestup hladin registrovali během dne na Orlici u Týniště v okrese Rychnov nad Kněžnou, na Labi v Němčicích a na Cidlině v Novém Bydžově a v Sánech.

Vzhledem k počasí lze během noci očekávat pokles vody na horních a středních úsecích toků, v dolních úsecích přítoků Labe budou průtoky v nejbližších hodinách kulminovat.
 
Druhý stupeň povodňové aktivity, pohotovost, platil vpodvečer na Labi u Přelouče a Brandýsa, na Metuji v Krčíně, na Tiché Orlici u Čermné, na Orlici u Týniště a na Bystřici u Rohoznice. V dalších 14 úsecích platí stav bdělosti.

VODA STOUPÁ TAKÉ V NĚMECKU

Hladiny řek stouply také v Německu. Na severomořském pobřeží doznívají víkendové smrště, které mohou způsobit vzedmutí řek Labe a Wesery v jejich ústí do moře.
Záplavová pohotovost je hlavně v okresech přiléhajících nebo blízkých Karlovarskému kraji. Nejvíc je zřejmě postiženo městečko Sonneberg na jihu Durynského lesa, kde bylo centrum zaplaveno a muselo být uzavřeno. Vysoká voda postihla i okresy Coburg, Kronach a Kulmbach. Stovky policistů a záchranářů kolem vodních toků zpevňují břehy pytli s pískem.
Povodňová centrála v Bavorsku však na horním toku Mohanu a jeho přítoků očekává stabilizaci situace a snižování hladiny. Ve středoněmeckém Hesensku je uzavřena řada silnic kolem Fuldy a Giessenu. V Saarbrückenu musela být na západě země do rána uzavřena městská dálnice, protože ji řeka Sára místy zaplavila. Výrazně stoupla i Mosela vlévající se do Rýna, ale ani tam však není situace kritická.
Spolkový úřad námořní plavby v Hamburku nevyloučil mořskou bouři, která na pobřeží přichází nejméně jednou ročně. Žene vodu proti pevnině a ta pak zvedá hladiny řek v jejich ústí do moře. Na Labi to může znamenat zvýšení hladiny až o 2,5 metru a zaplavení i částí Hamburku.

ZLÍNSKÝ KRAJ: Morava se nevylévá
První stupeň povodňové aktivity je ve Zlínském kraji pouze na řece Moravě v Kroměříži a ve Spytihněvi na Zlínsku. Hladina stále mírně stoupá. "Přestává pršet a pokud se počasí nezhorší, očekáváme spíše setrvalý stav. Na horním úseku Moravy předpokládáme mírný pokles hladiny," uvedla dispečerka Povodí Moravy Brno Libuše Foretová.

LIBERECKÝ KRAJ: voda v Jizeře klesá
Hladina Jizery v Železném Brodě, kde ještě v pondělí ráno platil první povodňový stupeň, postupně klesá. Vodohospodáři očekávají, že voda ještě klesne, pokud nepřijde vydatný déšť, což meteorologové nepředpokládají.

"Jizera v Železném Brodě kulminovala v noci na pondělí. Nyní už klesá," řekl ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek. "Pokud bude pokles pokračovat, což je pravděpodobné, odvoláme i první povodňový stupeň," dodal Jaroušek.

V okrese Česká Lípa silné srážky vítr a vysoké teploty prudce zvedly hladiny toků. Ploučnice v České Lípě trvale stoupá. Panenský potok v Pertolticích se přiblížil třetímu stupní povodňové aktivity. "Předpokládáme ovšem pokles," podotkl Petr Havránek, vedoucí referátu životního prostředí Okresního úřadu v České Lípě.

JIHOČESKÝ KRAJ: jen první stupně
Řeka Vydra, která na Modravě krátce překročila hranici druhého stupně povodňové aktivity, se vrátila na první stupeň. Druhý stupeň, pohotovost, hrozí k večeru na Nežárce, která se od rána v Lásenici na Jindřichohradecku drží nad hranicí prvního stupně.

Stupně bdělosti může dosáhnout Otava v Katovicích na Strakonicku. "Řeka má ale ještě rezervu," uvedl předseda strakonické okresní povodňové komise Oldřich Pazderník.

Po vytrvalém dešťi a tání sněhu stoupala 27. ledna hladina Zlatého potoka také u Bohuslavic nad Metují.

Řeka Dědina v Ledcích na Rychnovsku se začala 27. ledna vylévat z břehů a zaplavila přilehlé zahrady.

Hasič v řece Metuji upevňuje ocelové lano pod jezem, do kterého narazil kmen stržený velkou vodou, 28. ledna 2002

Hasič v řece Metuji upevňuje ocelové lano pod jezem, do kterého narazil kmen stržený velkou vodou, 28. ledna 2002

Hasič vytáhli z řeky Metuje předmět, který strhla a narazil do jezu, 28. ledna 2002

Velká voda u Heřmanic nad Labem poblíž Jaroměře, 28. ledna 2002

Záchranáři u vytaženého kmene, 28. ledna 2002

Hasiči odstraňují naplavené kmeny u pardubického mostu, 28. ledna 2002

Hasič při práci, 28. ledna 2002

Řeka Berounka, 28. ledna 2002

Řeka Ohře pod chebským mostem, 28. ledna 2002

Zaplavený děčínský přístavní můstek, 28. ledna 2002

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

Pošťačka prý zvonila. Lidé naráží při reklamaci na „tvrzení proti tvrzení“

Budova České pošty v Jindřišské ulici v Praze

Balíky do ruky a jejich doručování je pro Českou poštu problém. Naposledy si na to stěžovali nejen klasičtí klienti,...

Pomáhá zbrojařům v obří zakázce. Přitom ho čeká soud v korupční kauze

Německá zbrojovka Rheinmetall nabídne do tendru vozidlo Lynx.

Bývalý náměstek ministra obrany a exposlanec ODS Michael Hrbata zastupuje německý zbrojařský koncern Rheinmetall v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz