Cidlina dosáhla stavu ohrožení

  16:07aktualizováno  16:07
Vodohospodáře udržují ve střehu ledové bariéry, které se občas vytvářejí v korytech řek. Řeky plní i tající sníh a drobný déšť. Třetího stupně povodňové aktivity dosáhla Cidlina. Vylévá se i Labe, které zaplavilo několik silnic. Na Přerovsku se vytvořily tři nové bariéry. V horách taje mohutná sněhová pokrývka jen zvolna. Kvůli hrozícím lavinám byl uzavřen les v Krkonoších.

Teplé počasí má vydržet do soboty, kdy teploty opět klesnou pod nulu. Meteorologové odhadovali, že na horách začne tát ve středu. Miliony metrů krychlových sněhu, které pokryly celou zemi, ovšem při vyšších teplotách tají jen zvolna a sníh si sedá.

Se záplavami vodohospodáři nepočítají. "Situace by se měla postupně uklidňovat," míní dispečeři Povodí Labe a Povodí Vltavy. Hladiny řek sledují i starostové měst a obcí podél toků, v mnoha z nich zasedají povodňové komise. Nikde však nečekají velké potíže.

"Taje pomalu. Situace nevypadá zle ani pro příští dny, protože na horách se moc oteplit nemá. Od středních poloh se už má déšť posupně měnit ve sníh," uvedla vedoucí hydrologických prognóz pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě Eva Kozelská.

ŘEKY ON-LINE

Český hydrometeorlogický ústav

Povodí řek v ČR

Zvýšení hladin některých řek způsobují především nahromaděné ledové kry. "V korytě řek se občas zachytí menší kusy ledu, které vytvoří bariéru a pak se může někde zvýšit hladina," řekla zpravodaji iDNES vedoucí dispečinku Povodí Moravy Jana Kadeřábková.

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: pohotovost na Cidlině
Nejvyššího stupně povodňové aktivity, stavu ohrožení, dosáhla hladina Cidliny v Sánech na Nymbursku. Řeka se však drží stále v korytě. "Obyvatelé by neměli být ohroženi, neboť hladina přesáhla třetí povodňový stupeň jen o několik centimetrů a už nestoupá," informoval dispečink Povodí Labe v Hradci Králové.

LES V KRKONOŠÍCH
UZAVŘELY LAVINY

Do lesa v západní části Krkonoš nebudou lidé smět nejméně tři měsíce. Zákaz platí kvůli nebezpečí lavin už dva týdny na turistických trasách Dvoračky - Horní Mísečky a Dolní Mísečky - Kotelská bouda. "Riziko nesnížila ani obleva," tvrdí mluvčí semilského okresního úřadu Radim Pochop. Horská služba kvůli akutnímu lavinovému nebezpečí chtěla dát část sněhu na svazích odstřelit. Správa krkonošského národního parku to ale nepodpořila. "Situace je mimořádná. V posledních několika letech jsme nemuseli po tomto opatření sáhnout," podotkl Pochop.

Nejnižší povodňový stupeň, bdělost, platí v devíti úsecích na tocích v povodí Labe. Hladina zvolna stoupá zejména na Labi od Brandýsa po Ústí nad Labem. Naopak voda v Orlici v Týništi na Rychnovsku či v Cidlině v Novém Bydžově na Královéhradecku klesá.

Průtok vody v Jizeře stále komplikují bariéry ledových ker v Turnově. Bezprostřední ohrožení budov podle vodohospodářů nehrozí. Všechny nádrže v povodí Labe mají stále dost volné kapacity pro zachycení případné povodně.

PLZEŇSKÝ KRAJ: hladiny klesají
Hladiny řek v Plzeňském kraji postupně klesají. Na žádné řece už neplatí druhý stupeň povodňové aktivity. Rovněž první stupeň platí oproti minulým dnům jen na několika málo místech - na Mži ve Stříbře, na Berounce v Plzni, na Radbuze ve Staňkově a Lhotě.

"Díky příznivému počasí řeky na horních a středních tocích stagnují nebo klesají. Na dolních tocích dnes očekáváme ještě mírný vzestup, jak postupně dotéká větší množství vody z minulých dnů. Například Berounka v Plzni velmi slabě stoupla," uvedla Margita Budínová z Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni.

PARDUBICKÝ KRAJ: plní se rybníky a nádrže
Mezi Pardubicemi a Hradcem Králové se vylila z břehů řeka Labe. Voda zatopila silnice nižších tříd a vozovka mezi Opatovicemi nad Labem a Vysokou nad Labem musela být dokonce uzavřena. Objížďka není značena.

Tající sníh a dešťové srážky plní od pondělí nádrže a malé rybníky na Pardubicku. "Ve všech místech jsme v kontaktu se správci nádrží. Pouštějí víc vody přes stavidla a během několika hodin by už měla jít všechna voda spodem," řekl dispečer pardubické Správy a údržby silnic.

SILNICE POD VODOU

Řeka Morava, kterou výrazně vyživuje tající sníh a dešťové srážky, zaplavila cestu mezi Bohuslavicemi a Lukavicí na Šumpersku. Silnice se ocitá pod hladinou každý rok, letos ji však museli silničáři uzavřít téměř o dva měsíce dříve než obvykle. "Hladina řeky zaplavila před polednem vozovku u Bohuslavic. Řidiči však musejí počítat až s desetikilometrovou objížďkou přes Zábřeh," řekl Vladimír Malý ze šumperské správy silnic.

LIBERECKÝ KRAJ: stoupá Ploučnice
V Libereckém kraji se zvyšuje hladina řeky Ploučnice, ale zatím by neměla způsobit vážnější problémy. Přímo v České Lípě chybí 17 centimetrů do vyhlášení prvního stupně, hladina stoupá půl centimetru za hodinu. V obci Stružnice, která má při povodních pravidelně potíže, platí první stupeň. Hladina Ploučnice tam stoupá o dva centimetry za hodinu.

"Stružnice je jediné místo na Českolipsku, kde by mohl být vyhlášen druhý povodňový stupeň," sdělil vedoucí referátu životního prostředí Okresního úřadu v České Lípě Petr Havránek. Ze Stružnice Ploučnice pokračuje na Horní Polici, Žandov a dále do děčínského okresu.

Lužické hory netají, sníh si zatím jen sedá. "Na horách je stále dost sněhu. Naštěstí déšť ustal a ochladilo se. Proto voda v potocích klesá," podotkl Havránek. První stupeň povodňové aktivity už odvolali v Pertolticích pod Ralskem, kde při posledních záplavách voda z Panenského potoka zaplavila několik domů. Podobný je stav na Svitávce v Zákupech.

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ

* Ve čtvrtek bude Česká republika ležet v řídícím jihozápadním proudění. V noci bude polojasno až oblačno, místy až zataženo a ojediněle slabý déšť nebo mrholení. Přes den bude většinou oblačno a místy déšť nebo mrholení. Denní teploty +3 až +8° C.
* V pátek přechodně pronikne na české území studený vzduch od severozápadu. Bude oblačno a místy sněhové přeháňky, v nižších polohách i srážky deště se sněhem. Během dne od západu místy až polojasno. Denní teploty +1 až +5° C.
* V sobotu postoupí do střední Evropy další frontální porucha od západu. Bude oblačno až zataženo a místy sněhové přeháňky nebo sněžení, které bude od západu přecházet v déšť se sněhem nebo déšť, ojediněle i namrzající. Denní
teploty +3 až +7° C.

STŘEDNÍ ČECHY A PRAHA: stavy bdělosti
Hladiny některých řek ve středních Čechách sice mírně stoupají, ale záplavy nehrozí. Zvýšený průtok zaznamenávají především na Labi, kde místy platí nejnižší stupeň povodňové aktivity. Stav bdělosti, překročilo Labe ráno v Brandýse nad Labem i Mělníku.

"Myslím, že nastane ještě mírný vzestup, ale i podle předpovědí meteorologů situace není vážná," řekl ředitel závodu Dolní Labe Jindřich Zídek. I při očekávaném zvýšení průtoku by se řeka v Mělníku neměla vylít z koryta. Bdělost platí i na Berounce v Bílé Hlíně a Liblíně. Přímo v Berouně je situace klidná, i když také zde je hladina mírně zvýšená.

Vyřešila se i dramatická situace na Berounce v Černošicích, kde se v úterý vytvořila ledová bariéra a voda zatopila asi 40 chat na levém břehu. Povodňová komise uvažovala o odstřelu ledu, ale v noci se bariéra uvolnila a řeka se vrátila do koryta.

Odvolán už byl stav bdělosti na Doubravě na Kutnohorsku. Naopak platí stále na Mrlině ve Vestci na Nymbursku. Žádné problémy také dosud nenastaly na Jizeře, i když průtok v některých místech komplikují ledové bariéry.

OLOMOUCKÝ KRAJ: nové ledové bariéry
Obyvatelům Oseka nad Bečvou na Přerovsku už nehrozí nebezpečí, že obec zaplaví voda z nedaleké řeky Bečvy, jejíž koryto v těchto místech blokovala ledová bariéra. Vodohospodářům a vojákům se podařilo těžkou technikou v úterý večer 300 metrů dlouhý ledový příkrov uvolnit.

HASIČI ZACHRÁNILI
PSA Z LEDOVÉ KRY

Netradiční zásah si v pondělí připsali táborští hasiči. Museli zachránit německého ovčáka na ledové kře uprostřed Lužnice na stejnojmenném táborském sídlišti. Pes zřejmě vlezl na částečně zamrzlou řeku a kus ledu s ním utrhl proud vody. Vysíleného psa zachránili hasiči v gumovém člunu.
"Nebyl agresivní a nechal se naložit. Máme zkušenosti, že po první agresivitě si zvířata při ohrožení života nechají pomoci. Tenhle pes byl pořádně vyděšený," líčí operační důstojník František Podlaha.
Psa museli hasiči na základně zahřát. "Volali jsme pak strážníkům, aby si pro něho přijeli," dodal Podlaha.

"Ledové kry u Oseka se dávají do pohybu, takže nemusíme uvažovat o tom, že je uvolníme pomocí výbušnin. Kolegové nyní po proudu Bečvy dávají pozor na to, aby se uvolněné kry někde nezachytily," řekl šéf Povodí Moravy z Olomouce Antonín Kurfürst.

Nové ledové bariéry se objevily na Hanácké Bystřici mezi Olomoucí a obcí Bystrovany. Ostatní kritická místa řeky Moravy a Bečvy už ledové kry neblokují. "Průtoky v řekách klesají a voda se drží v korytech," řekl Kurfürst. Krajská povodňová komise sleduje stav toků i zprávy hydrometeorologického ústavu. - více zde

ÚSTECKÝ KRAJ: hladina Labe se zvyšuje
V Ústí nad Labem platí od středy na Labi první povodňový stupeň. Výška hladiny dosáhla na střekovských zdymadlech 4,6 metru. "Prognóza na čtvrtek je o deset centimetrů vyšší," řekla pracovnice zdymadel.

Průměrná výška hladiny v Ústí je dva metry. První stupeň je zde vyhlašován při výšce 4,5 metru. Druhý stupeň, pohotovost, platí od 5,3 metru. Pro nejvyšší stupeň, ohrožení, je limit od šesti metrů. Zatím nejvýš dosáhla hladina Labe v Ústí v roce 1845, kdy vystoupila do výše 12,35 metru.

Řeky v Povodí Ohře na Chomutovsku a Lounsku jsou stabilizované, nikde nemuseli vodohospodáři vyhlásit ani stav bdělosti. Do nádrže Nechranice přitéká 120 metrů krychlových za minutu, z nádrže vypouštějí daleko méně vody.

JIHOČESKÝ KRAJ: velká bariéra v Sušici
Jihočeské řeky zatím nehrozí dosažením některého ze tří stupňů povodňové aktivity. "Obleva se zatím projevuje především v nižších a středních polohách a horním partiím Šumavy se vyhýbá," řekl dispečer Povodí Vltavy Libor Farský.

Prvního povodňového stupně dosáhla v úterý odpoledne a v noci Skalice u Varvažova na Písecku, hladina však do rána ustoupila. Situace se zlepšila i na Otavě v Sušici, kde několikasetmetrová ledová bariéra blokuje řeku. "Led pomalu taje, takže zatím žádné nebezpečí nehrozí," uvedl Farský.

"Vyšší teploty nad nulou jsou především v nižších a středních partiích řek, kde sníh odtál a koryta mají dostatečnou kapacitu. Na Šumavě zatím pořád mrzne, takže velké tání nehrozí," dodal Farský. Vodohospodáři průběžně upouští Lipenskou nádrž, aby měla dostatečnou kapacitu.

Zpravodajství z úterý 22. ledna

LEDY PROLOMILY
STŘECHU DIVADLA

Škodu 80 tisíc korun způsobily tající ledy v Jablonci nad Nisou, když prolomily skleněnou střechu nad vchodem Městského divadla. "Led prolomil střechu a spadl na vstupní dveře divadla právě před začátkem odpoledního představení. Nikdo ale nebyl zraněn," řekl ředitel divadla Pavel Žur.
Divadlo nechalo předtím odklidit ze střechy sníh. "Zůstal tam jen jediný kus ledu, který byl na zcela nedostupném místě. Právě ten se později uvolnil a zřítil," řekl Žur. Nehodu zlikvidovali hasiči, kteří z plošiny odstranili poslední zbytky ledových vrstev. Ředitel divadla jim za jejich zásah nabídl návštěvu libovolného představení.

VYSOČINA: druhý stupeň preventivně
Ledové kry v korytech řek na Vysočině přinutili vodohospodáře někde vyhlásit stav pohotovosti. "Druhý stupeň povodňové aktivity je vyhlášen po doporučení jihlavského provozu na řece Jihlavě, tam se sleduje především úsek Třebíč a Bransouze, kde je vyšší průtok. Druhý stupeň je rovněž na území obce Oslavany, problémy tam dělá led," uvedla dispečerka Povodí Moravy Libuše Foretová.

"Podle posledního hlášení z Bystřice by měl být na Víru klid, přehradu máme předpuštěnou. Problémy byly jen v Unčíně a Dalečíně, kde jsme uvolňovali ledové bariéry. Jinak ze Svratky žádné hlášení o potížích nemáme," dodala Foretová.

Podle vedoucího jihlavského provozu Povodí Moravy Václava Klementa zatím není situace natolik kritická, aby bylo nutno ledové bariéry odstřelovat. "Ledové špunty jsou zatím u Čichova, Přibyslavic a obce Bransouze. Hladiny se však ustálily, led nemá kam jít," vysvětlil Klement. - více zde

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: led na Olši
Vodohospodáři z Povodí Odry hlídají situaci na řece Olši v Třinci. Při současném tání se totiž v řekách zvyšuje průtok, který láme led na hladinách. Vytváří se tak ledová drť, která může způsobit ledové zátarasy. "Zatím nebezpečí nehrozí, protože voda stále může protékat a nikoho neohrožuje," řekl vedoucí vodohospodářského dispečinku Jiří Pagáč.

V pondělí musely bagry likvidovat zátarasy na řece Ondřejnici na Frýdeckomístecku, kde se podařilo led rozrazit, a voda tak mohla bez větších problémů protékat dále. "Máme vytipována místa, kde k takovým situacím může dojít, a úseky, kde bývá hodně ledu," uvedl Pagáč.

Mluvčí Povodí Odry Šárka Šmaržovská řekla, že vzhledem k charakteru Moravskoslezského kraje je velká povodeň jako důsledek rychlého tání málo pravděpodobná. "Na případné přívaly vod máme navíc v přehradách velké rezervy. Například Šance Řečice má rezervu dvacet jedna milionů metrů krychlových, Slezská Harta a Kružberk jsou schopny pojmout ještě dvacet pět milionů metrů krychlových vody," upřesnila Šmaržkovská. - více zde

ZLÍNSKÝ KRAJ: stav bdělosti na Jarcové
Na Vsetínské Bečvě v obci Jarcová na Vsetínsku dosáhla hladina vody prvního stupně povodňové aktivity. V korytě řeky je dvojnásobek vody. Zvýšení hladiny způsobily ledové kry, které se nahromadily v korytě řeky.

Voda rychle stoupá na středním toku Moravy ve Spytihněvi. Vodohospodáři zde naměřili nárůst hladiny o více než 30 centimetrů za tři hodiny. Do prvního stupně povodňové aktivity ještě přes 150 centimetrů.

Odvolán byl již v pondělí večer stav bdělosti na horním toku řeky Dřevnice v Kašavě na Zlínsku. Stejná řeka ve Zlíně také přestala stoupat.

Kry se posunují na řekách samovolně a i díky teplému počasí nikde nehrozí, že by zamrzly. "Jen párkrát museli pracovníci povodí vyrazit s pomocí strojů ledové kry posunout či rozbít," podotkla vedoucí dispečinku Povodí Moravy Jana Kadeřábková. - více zde

KARLOVARSKÝ KRAJ: nárůst průtoků
Obleva a vytrvalý déšť způsobily dvojnásobný až trojnásobný nárůst průtoků vody v řekách v Karlovarském kraji. "Průtoky stále stoupají a podle předpovědí meteorologů se budou dále zvyšovat," řekl mluvčí Povodí Ohře Václav Svejkovský.

Koryto Divoké Orlice v Potštejně zaplavené ledovými krami, 21. ledna 2002

Buldozer odstraňuje ledové kry z koryta Divoké Orlice v Potštějně. Nakonec byl ale odvolán kvůli vysokému stavu vody, 21. ledna 2002

Kry plují korytem Divoké Orlice u Potštejna, 21. ledna 2002

Koryto Divoké Orlice u Potštejna, které ucpaly ledové kry, 21. ledna 2002

Ledové kry plují korytem Divoké Orlice v Potštejně, 21. ledna 2002

Hasiči pomáhají uvolňovat ledy na řece Bečvě v Přerově. (22. ledna 2002)

Lidé sledují nahromaděné kusy ledy na řece Bečvě v Lipníku nad Bečvou. (22. ledna 2002)

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Východ Česka zasáhnou bouřky, tropické teploty opět nastoupí od úterý

Tento týden bude převážně oblačno a zataženo, jarní teploty se vrátí až v...

Východní část České republiky zasáhnou ve čtvrtek odpoledne silné bouřky s krupobitím a přívalovými dešti, napršet může...

Poslance rozhádalo, že byl na státní vyznamenání navržen jejich kolega z ANO

Nový šéf komise pro kontrolu GIBS Jiří Mašek (vlevo) a šéf poslanců ANO...

Zlou krev ve Sněmovně vyvolalo to, že se na seznamu osob navržených na státní vyznamenání objevil i jeden z jejich...

Na dálnici D8 se srazila dvě osobní auta, zastavila provoz

Na 5. kilometru dálnice D8 se srazily čtyři kamiony. (9. 5. 2019)

Dálnici D8 zablokovala ve středu kolem 22:00 zhruba na 30. kilometru ve směru na Německo nehoda dvou osobních aut....

Najdete na iDNES.cz