Vnitro: Vlastenecká fronta porušuje zákony

aktualizováno 
P r a h a - Extremistické pravicové hnutí Vlastenecká fronta porušuje lidská práva, proto ministerstvo vnitra začalo podnikat kroky k jeho rozpuštění.
Vedení ministerstva zaslalo včera Vlastenecké frontě dopis, v němž je na porušování zákonů upozorněna. Hnutí, jehož hlavním heslem je "Národ nade vše", má nyní třicet dní na to, aby písemně zareagovalo: buď přislíbí, že bude respektovat zákony, a učiní tak, nebo mu ministerstvo zakáže další činnost.
"Nelze nějakou organizaci zakázat a rozpustit, aniž předtím byla tímto způsobem upozorněna. V případě opakování těchto porušení zákona bude organizace rozpuštěna," řekl ministr vnitra Václav Grulich.
Dopis Vlastenecké frontě podle ministra na dvou stranách rozebírá, jak tato organizace porušovala zákon. "Za projev rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti z důvodů národnosti a rasy je třeba považovat názor Vlastenecké fronty, že manželství uzavřená s neevropskými přistěhovalci a rasově smíšená manželství degradují manželství," citoval Grulich z dopisu.
Vnitro se pro odeslání dopisu rozhodlo zejména po vyhodnocení událostí ze státního svátku 28. října, kdy během ohlášené demonstrace Vlastenecké fronty prohlásil člen jiného hnutí - Národní aliance, že Židé nebyli vyvražďováni a že neexistovaly plynové komory. Také Národní aliance dostane podobný dopis s obviněním, že propaguje fašismus a nacismus. Autora slov zpochybňujících holocaust Vladimíra Skoupého stíhá spolu s dalšími devatenácti příslušníky hnutí skinheads policie.
Mluvčí Vlastenecké fronty Jan Skácel včera prohlásil, že v případě rozpuštění se sdružení obrátí na soud nebo založí nový subjekt.
"My žádné zákony neporušujeme. Odvoláme se k soudu. Když neuspějeme, buďto založíme novou organizaci, nebo vstoupíme do politického života. My svůj boj nevzdáme, bojujeme za vlast a národ ... s otevřeným hledím," prohlásil Skácel. Grulich na to reagoval slovy, že úřady budou přísně posuzovat stanovy nově vznikajících organizací.
Pokud získají podezření, že jde o "renovaci" rozpuštěného sdružení, budou postupovat ještě přísněji.
Ministr navíc upozornil, že se připravuje novela zákona o sdružování, která má být vládě předložena do konce roku: "Sami cítíme, že současný zákon má velké mezery, které dávají možnost právě takovým organizacím, o kterých tady byla řeč." O zákaz Vlastenecké fronty a dalšího nacionalistického hnutí, Národního frontu castistů, už delší dobu usiluje vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl. Podle jeho mínění existuje dostatek důkazů pro rozpuštění obou subjektů. Ministr vnitra ovšem včera prohlásil, že Uhlem předložené materiály jsou tři až čtyři roky staré a pro potřeby správního řízení jsou zcela nepoužitelné.
 
Mluvčí Vlastenecké fronty: Holocaust se Čechů netýká
Mluvčí nacionalistického hnutí Vlastenecká fronta Jan Skácel včera prohlásil, že holocaust je problémem Židů a Němců a Čechů se ani trochu netýká. Vyjádřil se tak ke slovům předsedy spřáteleného hnutí Národní aliance Vladimíra Skoupého, který na čtvrteční skinheadské demonstraci v Praze existenci holocaustu zpochybňoval. "Na plynové vyhlazovací komory věřím, ovšem není možné o nich svobodně hovořit. Evropa nepřipouští ani historickou diskusi o holocaustu," řekl Skácel. Zaštiťoval se knihou Norimberk krajně pravicového britského historika Davida Irvinga, který byl mimo jiné odsouzen za odmítání existence osvětimských plynových komor a několik států mu nepovolilo vstup.

Skácel ukazuje vlajku, kterou Vlastenecké frontě ušila její dvacetiletá fanynka.

Skácel mluví na tiskové konferenci

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.

Témata: Demonstrace, Petr Uhl

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Akrobatický speciál a gripen: Šonka s Kardošem předvedli v Čáslavi unikátní show

Martin Šonka v akrobatickém speciálu a Ivo Kardoš v nadzvukovém gripenu v...

Otevřený den na 21. základně taktického letectva u Čáslavi vyvrcholil unikátní show. V ní se předvedl akrobatický...

EU má jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy, tvrdí Klaus

„Evropská unie má jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy,“ prohlásil...

Bývalý prezident Václav Klaus během probíhajících voleb do Evropského parlamentu ostře kritizoval stávající vedení EU....

Eurovolby začaly v dalších 21 zemích. Výsledky budou až v neděli v noci

V Česku skončily ve 14. hodin eurovolby. Začíná sčítání hlasů. (25.5.2019)

V Evropské unii v neděli končí čtyřdenní volby do Evropského parlamentu, které se v různých zemích konají v různých...

Najdete na iDNES.cz