Náklady na Zemanovu cestu do Moskvy budí pochyby. Ušetří se na noclehu

  0:29aktualizováno  0:29
Vláda ve středu s největší pravděpodobností schválí cestu prezidenta Miloše Zemana do Moskvy. Ministři za ANO i KDU-ČSL totiž změnili svůj odmítavý názor poté, co Zeman přislíbil, že se v Rusku 9. května nezúčastní vojenské přehlídky. Hrad však stále odmítá prozradit, kolik by měla cesta stát. Náklady přitom budí pochyby.

Zemanovu cestu do Moskvy vláda nejspíš schválí. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Ministerstvo zahraničních věcí náklady bez dopravy a ochranky odhadlo na 660 tisíc korun. Cesta má trvat maximálně tři dny při účasti nejvýše devíti lidí.

„Nemohu se vyjadřovat k částce, která neodpovídá realitě, nejde o oficiální údaj Kanceláře prezidenta republiky a nemohu hovořit o podrobnostech v okamžiku, kdy se návštěva Moskvy teprve připravuje,“ odmítá říct detaily Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Doplnil jen, že částka je podle něho přemrštěná.

Zkušení diplomaté se této praxi podivují. „Kdyby se před dvěma měsíci pan velvyslanec Remek na pořadatele obrátil, určitě by mu podrobný program dali. V tuto chvíli už musí ruská strana po minutách vědět, kde bude který člen delegace stát. Řešit to u takto velké akce tři týdny předem by byl amatérismus,“ říká bývalý ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda.

Účet inspirovaný olympiádou

Ovčáček trvá na svém a otázky ohledně nákladů na cestu, kterou platí stát z veřejných rozpočtů, označil za „vrcholně nevkusné“.

„Částka 660 tisíc korun byla stanovena kvalifikovaným odhadem. Ministerstvo zahraničních věcí vycházelo z obdobné cesty do Ruska, která se uskutečnila v minulém roce,“ vysvětluje Karolína Rezková z ministerstva zahraničních věcí. Konečné náklady podle ní mohou být nižší.

„Do této částky je totiž započítána rezerva pro případ neočekávaných výdajů. Skutečné náklady však budou známy až po skončení cesty,“ upozorňuje.

Podle informací MF DNES odhad ministerstva vycházel z loňské cesty prezidenta na olympiádu v Soči. Tehdy prý náklady činily kolem půl milionu korun, vláda přitom počítala s milionovým rozpočtem.

V dokumentu, který ve středu kabinet Bohuslava Sobotky schvaluje, však není ani uvedeno, kdo by měl s prezidentem do Ruska letět. Hovoří se pouze obecně o devíti osobách maximálně.

To může ukazovat na problém, o kterém vláda a Hrad nerady slyší: že mají obě strany stále potíže v komunikaci.

„Bylo zvyklostí, že jsme dávali jmenný seznam. O těch jménech se často debatovalo a vláda má právo je znát. Schválení cesty je totiž výsostné rozhodnutí vlády. V ústavě je uvedeno, že vláda za ni nese odpovědnost. Stejně tak bylo praxí, že ten, kdo cestu realizoval, předložil konečný rozpočet dříve, než se jelo,“ popisuje Cyril Svoboda, který byl ministrem zahraničí v dobách prezidentů Václava Havla i Václava Klause.

Levnější nocleh v Českém domě

„Překvapuje mě, že ministerstvo zahraničních věcí teď zjišťuje, jak to vlastně je. Když byla takováto zásadní návštěva, sedli si úředníci z Černínského paláce s lidmi z kanceláře předsedy vlády a dohodli s nimi detaily. Teprve poté se zpracoval materiál, protože bylo nezdvořilé, aby vláda prezidentovi něco škrtala,“ dodává Svoboda.

Zeman nicméně vládě, která bude řešit cestu, o níž toho stále moc neví, vyslal aspoň jednu povzbudivou zprávu: ušetřit by měl v Moskvě za ubytování. Oznámil totiž, že bude s delegací nocovat v Českém domě, který v centru Moskvy patří při standardu vyžadovaném na oficiálních státních návštěvách k tomu zdaleka nejlevnějšímu. Ceny v něm se pohybují od 122 eur (v přepočtu zhruba 3 400 korun) za noc v jednolůžkovém pokoji až po nejdražší variantu, dvoulůžkový apartmán v ceně 248 eur za noc. Pokoj v podobném standardu přitom v Moskvě běžně stojí nejméně dvojnásobek.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Skončil první den voleb do Evropského parlamentu. Účast byla tradičně nízká

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš s manželkou volili v Průhonicích u...

Češi rozhodovali v první den voleb o tom, kdo je bude příštích pět let zastupovat v Evropském parlamentu. Volební...

První část dálnice na Slovácku má stavební povolení, práce začnou letos

Trasa plánované dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město.

Silničáři získali stavební povolení na úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Do tří let by po ní řidiči mohli...

Hospodaření s vodou může mít zásadní vliv na náš blahobyt, říká egyptolog

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta

Egyptolog Miroslav Bárta studuje dávné civilizace. Zkoumá jejich vznik, vývoj i příčiny pádu. Jako spoluautor a kurátor...

Najdete na iDNES.cz