Schválení smlouvy SOFA vládou bylo dalším krokem k výstavbě radarové stanice. Na největší odpor záměr zřejmě ale teprve narazí v Poslanecké sněmovně. Ilustrační foto

Schválení smlouvy SOFA vládou bylo dalším krokem k výstavbě radarové stanice. Na největší odpor záměr zřejmě ale teprve narazí v Poslanecké sněmovně. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vláda schválila smlouvu SOFA, radar i půda pod ním zůstane Česku

  • 263
Vláda schválila smlouvu SOFA o podmínkách pobytu amerických vojáků u radaru v Brdech. Stojí v ní třeba, že prostor základny i s nemovitostmi zůstane českým územím. Po hlavní smlouvě o základně, kterou Česko a USA podepsaly v červenci, tak kabinet posvětil i druhý potřebný dokument.

Vyjednávání o smlouvě SOFA (Status of Forces Agreement) se protahovalo kvůli sporným bodům, například otázce daně z příjmu. Obě strany nakonec došly ke kompromisu.

"Režim osvobození od daní z příjmů na radarové základně se bude v omezené míře vztahovat pouze na americké firmy a jejich zaměstnance, jež jsou podrobeny zdanění těchto příjmů v USA," píše se ve stručném souhrnu smlouvy, který vláda zveřejnila.

"Smlouva upravuje právní postavení vojáků i civilního personálu. Češi prosadili do dohody řadu ústupků, smlouva se například bude týkat jen amerického personálu, který souvisí s radarem. Aplikace dohody na případné jiné vojáky by byla možná pouze se souhlasem ČR," řekla Parkanová na tiskové konferenci vlády.

Americký vojenský i civilní personál na případné radarové základně v českých Brdech bude až na dvě výjimky podléhat českým soudům. Výjimečnými případy mají být trestné činy, které by Američané spáchali ve službě. Druhou výjimkou by byly trestné činy proti bezpečnosti a majetku USA nebo proti jinému americkému členu personálu základny.

Uvádí se to v dnes zveřejněném souhrnu obsahu dohody o podmínkách pobytu Američanů u radaru protiraketového systému. I ve zmíněných dvou případech má ale česká strana právo požádat Američany, aby se práva přednostní jurisdikce vzdali. Dohoda upravuje také stíhání občanů USA v nepřítomnosti, spolupráci obou stran při získávání důkazů a jejich předávání, podmínky vazby i případného vězení.

Spojené státy budou odpovídat za vnitřní bezpečnost a pořádek na radarové stanici, vnější bezpečnost mají mít na starosti Češi. "Vojenské orgány Spojených států za účelem obnovení či udržení kázně svého personálu mohou operovat vně radarové stanice, ale pouze se souhlasem a pod vedením příslušných českých orgánů," stojí také v souhrnu obsahu dohody SOFA.

Česká republika si podle Parkanové ponechává plnou suverenitu a vlastnické právo k území a majetku, jehož užívání smlouva povoluje Američanům. Stavby, které Američané na území základny vybudují, se okamžikem dokončení stanou českým vlastnictvím. Česko bude zodpovídat za vnější bezpečnost stanice, USA za vnitřní.

Dohodu o 34 článcích, jejíž český překlad má 28 stran, podepíše Parkanová se svým americkým protějškem Robertem Gatesem zřejmě už 19. září. V ten den se v Londýně sejdou ministři obrany zemí NATO. "To znamená, že 22. září by plný rozsah dohody mohl být zpřístupněn veřejnosti a médiím," řekla ministryně.

Vše o americkém radaru v Česku

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video