VIDEO: V záhadném domě „straší“ sami jeho obyvatelé, říká fyzik

  20:35aktualizováno  20:35
Hořící zásuvky, praskající žárovky a tříštící se sklo v rodinném domku ve Strašicích na Rokycansku má nejspíš na svědomí některý z jeho obyvatel. Myslí si to bývalý ředitel Fyzikálního ústavu ČSAV a člen klubu skeptiků Sisyfos Luděk Pekárek. Podle něj neexistuje fyzikální síla, která by mohla výboje v domě způsobovat. Odborníci z ČEZ mu ale oponují, hořet zásuvky prý viděli na vlastní oči.

"Vysvětlovat dění v domě působením nějaké nahromaděné energie nebo dokonce nadpřirozenými silami je nesmysl. Není tam ani jeden případ, který by nešel vysvětlit přirozenou cestou. Například zásuvky byly ohořelé zvenčí. Kdyby za to mohl nějaký výboj, vyhořely by zevnitř," argumentuje pro iDNES.cz Pekárek.

Podle něj v domku, který už prohlédli geofyzici a geoelektrikáři, aniž by rozluštili, co nevysvětlitelné úkazy způsobuje, "straší" sami jeho obyvatelé. Ti však s Pekárkem mluvit nechtěli a do domu ho nepustili. Pekárek tak dění v domě posuzoval z fotografií a videozáznamů.

"Když budu chtít zapálit zásuvku, donesu si hořlavou látku a nenápadně u toho škrtnu zapalovačem. S hořícími ručníky je to to samé. Rozbít akvárium není problém. Příčiny je třeba hledat v lidech a ne v nějakých vnějších silách a elektromagnetických polích," naznačuje fyzik.

Odborníci, kteří dům kontrolovali, s ním ale nesouhlasí. Nejméně tři z nich viděli, jak se zásuvky v domě samy vznítily a jak se u stropu roztříštila skleněná baňka žárovky.

Hořící ručníky a praskající sklo

"Ti lidé nejsou členy rodiny, tudíž nemají důvod lhát. Například jeden z našich zaměstnanců šel do koupelny, kde nikdo jiný nebyl, a najednou před ním jedna zásuvka chytla, začala hořet a pak sama zhasla," popsal zážitek jednoho z kontrolorů mluvčí ČEZ pro západní Čechy Martin Sobotka.

"Další dva naši technici viděli, jak praská sklo. Konkrétně na žárovkách v domě, který byl zcela odpojený od elektřiny. Jeden z nich byl také svědkem výboje od vodovodní baterie," dodal Sobotka.

Podle něj je vyloučené, že by výboje v zásuvkách a další záhadné jevy měli na svědomí sami obyvatelé domku. "Některé ty věci lze opravdu jen velmi obtížně simulovat. Zásuvku rozhodně tak jednoduše nezapálíte, musí splňovat určitá bezpečnostní kritéria. Přístroje už navíc v domku zaznamenaly působení vysokofrekvenčních jevů," vysvětluje Sobotka.

Pekárkovy teorie popírá i místostarosta Strašic František Nerad. "Já tu rodinu znám jenom vzdáleně, ale nemyslím si, že by ti lidé měli zapotřebí na sebe strhávat pozornost," myslí si Nerad.

Podle Nerada může mít záhada příčin víc. Ve středověku tu byla huťařská pec a zbytky z ní mohly podle Nerada skončit v zemi zhruba v místech, kde domek stojí. Na vině však může být i současná přestavba kasáren.

Čím víc opatření, tím hůř

"V té oblasti se hodně rýpe do země, vede tady mnoho kabelů, o kterých nikdo neví, k čemu slouží. Vojáci nám nepředali žádnou projektovou dokumentaci. Jestli byl některý z nich porušen..." spekuluje místostarosta.

Jednou z teorií záhadných požárů je podle některých zdrojů také možná souvislost s právě budovaným vodovodem v obci. Výkop vede v ulici před domkem a údajně po jeho zasypání ohníčků v době ubylo.

Když se objevily první hořící zásuvky, majitel domku okamžitě volal šéfovi firmy, která mu před 11 roky dělala rozvody elektřiny.

"Zpočátku jsme tam jezdili téměř každý den. Pak jsme domek kompletně odpojili od přípojky elektrického proudu. Změřili jsme každý kabel, který v domě je. Vše bylo v pořádku. Paradoxní ale na všem bylo, že čím víc opatření se v domku udělalo, tím to bylo horší," uvedl majitel elektromontážní firmy. Ani on neodhalil příčinu malých požárů a explozí žárovek v domě. Experti v domě a jeho okolí provádějí i nadále další a další měření.

Celý případ už řeší policie. Hlídá, aby rodina v domku nepřebývala. Nařízení vydala obec a stále platí. Majitel nemovitosti smí chodit jen na kontroly, aby dům neshořel. Přesto v domě i přes zákaz úřadů přespává. Jeho žena se synem spí v nedalekém domku u rodičů.

Instituce, na které padlo podezření mezi prvními, se od případu distancovaly. Armáda ujistila, že ve Vojenském újezdu Brdy blízko Strašic neprovozuje žádné zařízení, které by mohlo mít na události v domě vliv. Stejně se vyjádřily i České radiokomunikace.

Souhlasíte s názorem, že má záhadné jevy v domku ve Strašicích na svědomí některý z jeho obyvatel?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 25. listopadu 2009. Anketa je uzavřena.

NE 8999
ANO 6142

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz