Velká voda vzala život. Zaplavila domy a koleje, zavřela i dálnici D1

  6:40aktualizováno  13:21
Sever Moravy a Slezsko trápí povodně. Mají i oběť, v Třinci se utopila 69letá žena. Hasiči evakuovali obyvatele ohrožených míst. Voda komplikuje dopravu, hrozí, že zatopí i dálnici D1 u Ostravy. Třetí stupeň povodňové aktivity platí na dvaceti místech. Někde očekávají až stoletou vodu.

V Moravskoslezském kraji je kvůli záplavám vyhlášen stav ohrožení. "Olše je na svém historickém maximu, nyní dosáhla hranice 531 centimetrů. Voda stále stoupá, nadále má pršet," uvedla mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

Hasiči v kraji od nedělního rána do dnešního poledne vyjeli k 900 zásahům. Nejvíc práce mají v okresech Frýdek-Místek a Ostrava-město. Jen během hodiny po pondělním poledni zasahovali na 150 místech.

ZÁPLAVY OČIMA ČTENÁŘŮ

Prohlédněte si fotografie z postižených oblastí

Kvůli dešti a větru bylo bez proudu až 13 tisíc domácností, po poledni bez elektřiny stále zůstávalo na 10 tisíc odběratelů. Energetici vyhlásili kalamitní stav na Bruntálsku a Vsetínsku. Rozvodnou síť nejčastěji ničily zlomené stromy a větve.

"V současné době bedlivě sledujeme hladiny toků. Při jejich dalším vzedmutí budeme nuceni z bezpečnostních důvodů preventivně vypnout některá naše zařízení. Při jejich zalití by totiž hrozily úrazy elektrickým proudem," vzkázal moravskoslezský mluvčí ČEZ Jaroslav Jurča.

Dvacet míst na povodí řek Moravy a Odry hlásí třetí stupeň povodňové aktivity. Naposledy dosáhla nejvyššího stupně řeka Morava. U Strážnice na Hodonínsku jej vodohospodáři vyhlásili po 11:00, hladina dále stoupá i u Lanžhotu na Břeclavsku. Bohumín čeká stoletou vodu.

V Třinci si velká voda vyžádala oběť, starší žena v noci utonula poblíž domu. "Proud dešťové vody vytvořil potok, který tekl i přes zahradu rodinného domu. Když se kolem půlnoci vrátil z odpolední směny majitel, našel ho otevřený, všude se svítilo a v kuchyni se připalovalo jídlo," popsal tragédii krajský policejní mluvčí Ivan Žurovec.

Muž si také všiml, že v domě chybějí holinky. Zavolal proto policisty, kteří společně s ním našli jeho devětašedesátiletou matku šedesát metrů od domu utonulou v korytě potoka.

"Snažila se uvolnit nečistoty ze strouhy, procházející jejím pozemkem, spadla do vody a byla vtažena do kanalizační roury," konstatoval mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Povodňové stavy ve 14:45. Zdroj: ministerstvo zemědělství

V nejvíce postižených místech se začalo už v neděli s evakuací. Ve Valašském Meziříčí v noci vyklidili ubytovnu se 70 lidmi. V Jarcové evakuovali hasiči těhotnou ženu s dětmi. "Telefonovala, že okolí domu je zaplavené vodou a že se nestihne z místa dostat a potřebuje pomoc," popsal mluvčí hasičů Zlínského kraje Ivo Mitáček.

DOPRAVU V OSTRAVĚ BRZDÍ AUTA

Ostrava vyzývá tamní řidiče, aby do centra nejezdili auty, ale použili městskou hromadnou dopravu, a pomohli tak silnice ve městě zase zprůjezdnit. "K uzavřenému Havlíčkovu nábřeží přibyly ucpané komunikace – Mariánskohorská, Hornopolní, 28. října a Místecká," informovala ostravská tisková mluvčí Andrea Vojkovská.

Moravskoslezští hasiči spolu s policisty evakuovali mimo jiné domy v Ostravě-Koblově, někteří lidé však kvůli obavám o majetek nechtěli odejít. Hasiči se pro ně proto museli vrátit dnes na člunech, voda už tam zaplavila sklepy. Ze sklepů hasiči odčerpávali vodu i ve Frýdku-Místku.

Ohroženo bylo také dalších 20 rodinných domů ve Svinově-Dubí. Z okolí Porubky evakuovali hasiči asi 100 lidí. Další lidé museli opustit domovy v Petrovicích nebo v Karviné v částech Darkov, Sovinec a Doly. Odvážejí se i hospodářská zvířata.

Hrozí i zatopení dalších částí Karviné. "Lidé by měli počítat s evakuací a spolupracovat s hasiči a záchranáři. Evakuovali jsme i 250 pacientů z léčebny Darkov-Staré lázně. Nejspíše je přesuneme do Rehabilitačního sanatoria a některé do základních škol," informovala karvinská mluvčí Šárka Swiderová.

Problémy na silnicích i železnici

V Ostravě je uzavřeno asi deset silnic. Policisté řidiče nabádají, aby neriskovali a na mokrých vozovkách jeli opatrně.

Primátor Karviné po poledni rozhodl o neprodleném uzavření mostu na silnici I/59 na výjezdu směrem na Ostravu. Most bude muset prohlédnout statik a do doby, než rozhodne, se po něm nedá jezdit.

Voda zaplavila i několik úseků silnic na Novojičínsku. Zcela neprůjezdná je silnice ve směru na Frenštát pod Radhoštěm, řidiči neprojedou úsekem mezi obcemi Vlčovice a Tichá. Uzavřená je také silnice mezi Jistebníkem a Košatkou.

Aktuální mapa srážek
Aktuální mapa srážek nad Českou republikou. Intenzita roste od modré přes zelenou, žlutou, oranžovou až po červenou barvu. Zdroj: radary ČHMÚ

Neprůjezdné zůstaly i silnice z Karviné na Český Těšín a na Dětmarovice, kde se vylily rybníky. Policie preventivně uzavřela i dálnici D1 do Bohumína, hrozí její zatopení.

V Teplicích nad Bečvou je zaplaven železniční podjezd, voda tak zastavila dopravu z Hranic na Valašské Meziříčí. Provoz se zastavil i na železničních tratích Frýdek Místek - Lískovec u Frýdku Místku nebo Frýdlant nad Ostravicí - Kunčice pod Ondřejníkem.

V Ostravě, Olomouci, Třinci a Českém Těšíně zasedly povodňové komise. V Ostravě se záplavami zabývá město i krajský úřad.

"Chceme se vzájemně informovat o současném stavu a prognózách pro příští hodiny a dny," uvedl Martin Tesařík, který dle svého mluvčího sledoval vývoj počasí celý víkend a nechal se průběžně seznamovat s povodňovou situací na všech důležitých vodních tocích v regionu.

V Karviné zasedá kvůli špatné situaci krizový štáb. Kvůli povodním zasedne odpoledne také vláda.

Posílejte fotografie

Nafotili jste řádění bouřky, či jiné rozmary počasí, nebo jakoukoli zajímavou událost?

Pošlete své záběry do rubriky Očima čtenářů.

Použité fotografie či videa odměníme honorářem.
Podmínky použití fotografií a videozáznamů najdete zde.

Počasí se u nás zatím výrazně měnit nebude. I nadále je bude ovlivňovat tlaková níže, jejíž střed se bude udržovat nad Ukrajinou.

Český hydrometeorologický ústav očekává, že vydatné srážky v Olomouckém, Moravskoslezském a Zlínském kraji budou i nadále pokračovat. Výraznější slábnutí srážkové činnosti by mělo přijít během úterního večera a v noci na středu. - (předpověď čtěte zde)

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

ANO stále vládne české politické scéně. ODS se přiblížila k Pirátům

Únorový volební model Centra pro veřejné mínění. (22. února 2019)

Únorové volby do Sněmovny by podle Centra pro výzkum veřejného mínění vyhrálo ANO se zhruba třicetiprocentním ziskem...

Kvůli náledí byla na hodinu uzavřena D1 na 98. kilometru směrem na Brno

Ilustrační snímek

Dálnice D1 směrem na Brno byla v pátek večer asi hodinu zavřená na 98. kilometru kvůli náledí. Provoz levým jízdním...

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

Najdete na iDNES.cz