Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. října 2020 Silvie
ON-LINE REPORTÁŽ
22:05
Česku již nehrozí nedostatek dezinfekčních látek, které zabraňují rozšíření nákaz po povodních. Země získala pět tun chloraminu a sava formou zahraniční pomoci a může ještě získat dalších 100 tun, řekl premiér Vladimír Špidla.
21:44
Spolana Neratovice chce během následujících tří až sedmi dnů přepracovat zbylý chlór ze zásobníků ve starém skladu, odkud ho část během záplav unikla, na neškodný chlornan sodný. Nyní zbývá v pěti zásobnících ještě asi 15 tun chlóru.
21:32
Hladina rozvodněného Labe nadále výrazně klesá. Z Litoměřicka již mizí obrovské jezero, které vzniklo nedaleko soutoku Labe a Ohře, zanechává však za sebou jezera menší.
21:00
Předseda Evropského parlamentu Pat Cox vyjádřil připravenost urychleně posoudit vytvoření evropského fondu na pomoc obětem přírodních katastrof. Žádné podrobnosti k fondu, který poslanci Evropského parlamentu sami před několika lety zrušili, však neposkytl.
20:44
Zoologická zahrada v polském městě Opole přijme zvířata ze zatopené pražské zoo. Dočasný útulek na jihu Polska najdou dva bílí nosorožci.
20:21
Mezinárodní festival mladých tvůrců a studentů filmových škol Fort Film, který se měl konat tento týden v Terezíně na Litoměřicku, organizátoři kvůli záplavám odložili. O dalším osudu letošního ročníku se veřejnost dozví prostřednictvím médií, oznámili pořadatelé. Fort Film vznikl v roce 2000 jako umělecká aktivita mladých filmařů.
20:09
Přestože je hromadná doprava v Praze po záplavách silně omezena, lidé nemají o taxíky větší zájem než jindy. Magistrát navíc nezačlenil vozy taxi do městské hromadné dopravy, která může jezdit v rychlých pruzích. "Myslím, že to není rozumné opatření. Tyto pruhy jsou prázdné, taxíky by přitom bylo možno za den přepravit i 150 tisíc lidí," míní mluvčí Sdružení pražských provozovatelů taxi Jiří Kvasnička.
19:49
Od úterního rána bude opět zprovozněna tramvajová doprava z Palmovky přes Libeňský most směr Holešovická tržnice. Rovněž od úterý bude obnoven provoz i na tramvajové trati z Braníka do Modřan.
19:39
Vzorky vody z Roztok u Prahy, kde si lidé stěžují na nesnesitelný zápach v ovzduší, odpovídají mimořádnému stavu po povodni. Voda pro obyvatele nepředstavuje žádné mimořádné ohrožení, uvádí zpráva České inspekce životního prostředí.
19:26
Národní galerie v Praze povodeň přečkala bez jakýchkoli škod. Archivy a umělecká díla ve všech expozicích Národní galerie v hlavním městě zůstaly zcela nepoškozeny. Expozice v Anežském klášteře bude otevřena ihned, jakmile okolní prostor zpřístupní policie.
19:03
Školní rok bude na základních školách v Praze 7 zahájen kvůli povodním nejdříve 16. září. Sedmá městská část proto ve spolupráci s místními základními školami organizuje v tomto období školy v přírodě. Ubytování pro děti je zajištěno. Rodiče dítěti zaplatí jen stravu.
18:59
Vězeň a někdejší šéf fotbalové Sparty Petr Mach nabídl v souvislosti s katastrofálními povodněmi pomoc Nadaci Dagmar a Václava Havlových Vize '97. Jejím prostřednictvím chce postiženým rodinám s dětmi poskytnout ubytování na nezbytně nutnou dobu a stravu za celkem tři milióny korun ve svém novém rekreačním areálu poblíž Prahy.
18:50
Sklady podél Vltavy musejí zlikvidovat zatím 30 tun mražených potravin. Jen v hlavním městě záplavy postihly stovky provozoven a dvě velké tržnice. Restaurace, řeznictví, obchody i domácnosti se nyní co nejdříve musejí zbavit zaplavených zásob a zkaženého masa. Tuny potravin znehodnotila voda, další byly několik dní v lednicích bez proudu.
18:24
Okresní povodňová komise odvolala na Mělnicku stav ohrožení na Vltavě i Labi. Obě řeky výrazně poklesly. V okrese platí druhý stupeň povodňového nebezpečí, bdělost.
18:19
Karlův most bude i nadále uzavřen. "Zatím nepadlo žádné rozhodnutí o jeho otevření," řekl místostarosta Prahy 1 Pavel Vlach. Vyvrátil tak předpoklad správce mostu Antonína Semeckého, že historická památka bude znovu veřejnosti přístupná zřejmě již v úterý. Správce již dříve řekl, že experti zkontrolují technický stav mostu a bude-li výsledek dobrý, otevřou ho.
18:04
Čeští krajané v New Yorku vybrali na pomoc České republice zasažené povodněmi přes 16 tisíc dolarů (asi 480 tisíc korun). Přes 10 tisíc dolarů shromáždila od krajanů bývalá krasobruslařka Ája Vrzáňová.
17:26
Most Budovatelů v Děčíně je už průjezdný i pro kamiony. Průjezdný je i Tyršův most v Litoměřicích. Řidiči se něj však nedostanou, nebyly totiž ještě zprůjezdněny přístupové komunikace k mostu.
17:22
Řadu zemí, které se rozhodly poskytnout České republice pomoc při odstraňování následků ničivých záplav, rozšířila Británie. Ministr pro evropské záležitosti Peter Hain oznámil, že Londýn daruje Praze 100 tisíc liber, tedy v přepočtu zhruba pět milionů korun.
17:07
Pražská policie odhalila při povodních už 8 případů rabování. Pět zlodějů chytila. Nejvíc utrpěla firma, které dnes zmizely počítače za 300 tisíc. "Lidé z firmy se vrátili do kanceláře v evakuované oblasti a chyběly jim počítače. Pachatelé policii unikají," řekla iDNES policejní mluvčí Kamila Styblíková. V Praze lidé už osmkrát rabovali
16:54
V neratovické Spolaně stále pokračuje přečerpávání chlóru z vodou ohrožených cisteren. "Máme tam asi ještě 600 kilogramů chlóru. Protože je čerpáme normálním výrobním procesem, bude to trvat ještě několik dní," řekl mluvčí Unipetrolu, mateřské společnosti Spolany, Jan Martínek. Nezjištěné množství chlóru, které uniklo mimo sklady, chemici zachytili a přeměnili na chlornan sodný. V Neratovicích platí nejnižší, první stupeň chemického ohrožení. Spolana má chlór pod kontrolou, říká mluvčí
Dagmar Havlová prohlíží škody
16:26
Lidé, kteří posílají peníze na vládní povodňové konto, nebudou muset od úterý platit poštovní poplatky. Peníze lze na účet poukázat složenkou zdarma, informoval tiskový mluvčí České pošty Ladislav Vančura. Odesílání peněz na další bankovní účty na pomoc postiženým povodněmi podle něj ale od poplatků osvobozeno nebude.
16:23
V Písku bourají dva starší domy, které nenávratně poškodily ničivé záplavy. "Jde o soukromé domy, které měly narušené podloží. O demolici rozhodli sami majitelé," řekl iDNES tajemník městského úřadu Jiří Hořánek. Oba domy, které stojí nedaleko píseckého starého mostu, byly podle Hořánka neobývané.
16:23
Poslanecká sněmovna se kvůli ničivým záplavám mimořádně sejde tento pátek. Poslanci by měli schválit změny několika zákonů, které mají republice pomoci vyrovnat se s důsledky povodní.
16:21
Přes 160 rodinných domů zničila či vážně poškodila povodeň, která se minulý týden přehnala přes středočeské okresy Mělník, Praha - západ a Beroun. Největší spoušť napáchala povodňová vlna na Mělnicku, kde o domov přišlo nejméně 150 rodin.
16:18
Špatná dopravní situace podle agentury DITA tvá na Severojižní magistrále. Doprava tu je na stupni 4-5. Policie proto doporučuje řidičům využít pro cestu z Prahy 4 do centra Jižní spojku, kde platí stupeň 2-3. Relativně dobrou průjezdnost na Jižní spojce ve směru z Prahy 5 na Prahu 10 potvrzují i zpravodajové DITA přímo z terénu. Horší situace je v opačném směru, kde se provoz zhušťuje před sjezdem na dálnici D1, kolona sahá až ke sjezdu na Hostivař. Dopravu tu komplikuje dlouhodobé omezení mezi sjezdy na Zahradní město a Spořilov. Doprava v Praze kolabuje
16:09
Klienti pojišťovny Generali by se měli při hlášení škod obracet na kanceláře nejlépe přímo v dané lokalitě (adresy všech poboček jsou uvedeny na www.generali.cz). "K ohlášení škod mohou však využít také bezplatné infolinky pojišťovny Generali 0800/150 155 nebo normalni linku 02/21 091 000. Ohlášení je možné také faxem na cislo 02/21 091 300, pripadne e-mail: servis@generali.cz," upřesnila mluvčí pojišťovny Martina Kurfirstová pro agenturu DITA.
16:06
Množství ryb uvízlo v povodňovém jezeře, které vytvořila řeka Dyje nad obcí Novosedly na Břeclavsku. Radnice proto ve spolupráci s rybáři organizuje jejich záchranu a alespoň částečný odlov. "Mezi slunečnicemi a kukuřicí je vidět sumce i tolstolobiky; voda místy úplně vaří," tvrdí starosta Novosedel František Trefilík.