Začala rekonstrukce baťovy Tržnice ve Zlíně.

Začala rekonstrukce baťovy Tržnice ve Zlíně. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Synot opravuje baťovskou Tržnici, obchody a restaurace v ní zůstanou

  • 5
Jeden ze symbolů baťovského Zlína, budova Tržnice, dostává nový kabát. Přesněji staronový, protože po dokončení by fasáda měla připomínat tu původní. Stavbu rekonstruuje loterijní firma Synot. Ujišťuje, že Tržnici zachová původní využití.

V roce 1927 vyrostla v centru Zlína jako jeho vůbec první obchodní dům. A má ještě jeden primát: poprvé zde byl použit železobetonový skelet, který se uplatňoval hlavně při stavbě továrních budov.

Klasická baťovská stavba, dnes lidově nazývaná Tržnice, leží v památkové zóně. A nemá zajímavou jenom historii, ale také současnost. Její nový majitel, kterým je firma Synot, ji totiž začal přestavovat. A tvrdí, že to udělá stylově.

"Chceme zatraktivnit zlínskou Tržnici, aby byla chloubou města a svým vzhledem zapadla do tradiční místní architektury," uvedla mluvčí Synotu Magda Pekařová.

Tržnice prošla za svoji existenci několika proměnami, ta poslední před několika lety se ale nepovedla. Teď je příležitost chybu napravit. "Fasáda bude připomínat například známý zlínský mrakodrap, tedy bude mít zelené prvky kolem oken, cihlové pásky a podobně," upřesnila Pekařová.

Změní se také interiéry, které se především prosvětlí. "Dosud byly velmi tmavé, na což si řada lidí stěžovala," podotkla Pekařová.

Využití Tržnice, která v roce 2000 vyhořela, se příliš měnit nebude. I nadále v ní bude sídlit populární rockový klub Golem. A majitel začne do prázdných prostor hledat nové nájemníky.

"Chápu, že úplně původní náplň už budova nedostane, protože dřív tam byla třeba i zkušebna obuvi," připomněla hlavní zlínská architektka Dagmar Nová. "Bylo by ale dobré, kdyby ji majitel opravil v duchu baťovské architektury."

Rekonstrukce za zhruba 10 milionů korun má být hotová do konce září. Budovu Tržnice vlastnil podnikatel a právník Stanislav Devátý a dlouho se o ni soudil se svým bratrem Jiřím. Před koncem loňského roku ji prodal uherskohradišťskému holdingu Synot Ivo Valenty, který patří k největším hráčům na trhu s hazardem u nás.

"Zbavil jsem se Tržnice s těžkým srdcem. Ale už jsem neměl čas se o ni sám starat a shánět nájemníky," vysvětlil svůj krok Devátý.

Další nepřehlédnutelnou stavbou, která se teď mění v centru Zlína, je třináctipatrový polyfunkční dům v Kvítkové ulici. Mezi lidmi je známý jako "Čedok" podle cestovní kanceláře. Jeho vlastníkem je firma Toma.

"Zateplujeme fasádu, vyměňujeme okna a změní se také interiéry," upřesnil šéf marketingu Tomy Jan Řehořek. V budově je 180 bytů, ve spodních patrech sídlí obchody a kanceláře.

K lepšímu vzhledu centra Zlína přispěje i plánovaná oprava Obchodního domu, který stojí hned vedle Tržnice. Jeho majitel ale záměr o tři čtyři roky odkládá z ekonomických a technických důvodů.

Chystá se také proměna nedalekého hotelu Moskva, zřejmě však pouze vnitřní.

"Obchodní dům patří spolu s 21. budovou a hotelem Moskva ke třem dominantám v centru města. Zaslouží si citlivou rekonstrukci, která by mu vrátila pokud možno původní podobu," myslí si Nová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video