Kvóty odmítáme, zopakovali zástupci Visegrádu. Německo je nepřesvědčilo

  8:58aktualizováno  14:34
Ministři zahraničí Visegrádu po pátečním jednání v Praze nadále zastávají stanovisko, v němž odmítají povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků. Na jednání přijeli i ministři zahraničí Německa a Lucemburska, kteří jsou naopak zastánci kvót. „Není to žádný spásný bod toho řešení," uvedl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (vlevo) a jeho německý kolega Frank-Walter Steinmeier (11. září 2015). | foto: ČTK

Německý šéf diplomacie Frank-Walter Steinmeier a jeho protějšek Jean Asselborn z Lucemburska, které je aktuálně předsednickou zemí EU, se s reprezentanty zemí visegrádské skupiny (V4) sešli v Černínském paláci. Slovensko na jednání zastupoval ministr zahraničí Miroslav Lajčák, Maďarsko Péter Szijjártó a Polsko reprezentoval Grzegorz Schetyna.

Ministři zahraničí na tiskové konferenci uvedli, že mezi zeměmi nepanuje shoda na přerozdělení uprchlíků, jak to navrhla Evropská komise. Naopak všichni zúčastnění chtějí shodně zlepšit ochranu vnějších hranic.

Ve společném komuniké přijatém na pražské schůzce ministři visegrádské čtyřky vyzvali EU, aby pomoc při řešení migrační krize více zaměřila na balkánskou trasu. Dále musí usilovat o stabilizaci sousedících regionů v Africe a na Blízkém východě, odkud uprchlíci do Evropy proudí, a tvrdě zakročit proti pašerákům migrantů včetně spuštění další fáze unijní námořní operace ve Středomoří. Státy V4 v prohlášení rovněž zopakovaly připravenost podílet se na rozvojové pomoci zemím, odkud běženci přicházejí.

Steinmeier se snažil středoevropské státníky přesvědčit o potřebě relokace uprchlíků, kteří už na území Evropy jsou. „Očekáváme během víkendu zhruba 40 tisíc nových uprchlíků. Jedná se o největší výzvu pro Evropskou unii v historii. Taková výzva není v silách jedné země. Jsme odkázáni na evropskou solidaritu,“ dodal.

Zároveň zdůraznil, že Evropa potřebuje účinnější systém, co se týče imigrace a vracení ekonomických migrantů zpět do jejich vlasti. Podle něj je třeba komunikovat se státy, ze kterých lidé přicházejí, aby se tam nešířily fámy, které povzbuzují migranty k nebezpečné cestě do Evropy.

Přerozdělení uprchlíků není podle V4 řešením

„O tom samotném relokačním mechanismu jsme stále přesvědčeni, že to není žádný spásný bod toho řešení,“ uvedl Zaorálek. „Jsme přesvědčeni, že bychom si měli uchovat kontrolu nad tím, jakým způsobem rozhodujeme o počtu těch, které jsme připraveni a schopni přijmout,“ dodal. Jeho slovenský kolega Miroslav Lajčák v souvislosti s tím odmítl tvrzení, že by se země Visegrádu chovaly nesolidárně. Jejich přístup je podle něj odpovědný.

11.září 2015 v 11:50, příspěvek archivován: 11.září 2015 v 11:53

Jednani ministru @ZaoralekL @MiroslavLajcak #Schetyna #Szijjarto #Steinmeier #Asselborn o migraci v Cerninskem palaci pic.twitter.com/MNCLRuIt24

Mezi argumenty zemí V4 proti kvótám patří obavy, že uprchlíci v zemích, kam budou přiděleni, nezůstanou a jakmile to bude možné odejdou do své cílové destinace. Lucemburský ministr zahraničí Asselborn ale oznámil, že uprchlíci budou muset dodržovat pravidla a zůstat v zemi, která je přijala.

Asselborn několikrát zopakoval, že při řešení uprchlické krize evropská solidarita je nezbytná. „Potřebujeme hodně peněz, abychom zřídili hotspoty a pomohli zemím jako Řecko a Itálie,“ uvedl. „Nesmíme ztratit solidaritu, aby unie byla rozštěpená na východ a západ, sever a jih. Musíme zůstat jednotní,“ vyzval. Před rozkolem Evropy varoval také polský ministr Schetyna s tím, že jednání o kvótách ještě neskončilo.

Maďaři opevňují hranici

Tvrdší přístup k uprchlíkům potvrdil šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó. Oznámil, že do příštího týdne Maďarsko dokončí kontroverzní plot na hranicích se Srbskem a začne platit norma, podle něhož poškození této bariéry bude trestným činem, za který bude hrozit vězení.

Pokud by Maďarsko nedělalo žádná opatření proti uprchlíkům, mělo by jich na svém území do konce roku až půl milionu, prohlásil Szijjártó. Nyní jich je podle něj v Maďarsku 180 000. Za nejdůležitější opatření označil zajištění ochrany hranic Schengenu. Bez toho podle něj nebudou žádné další kroky účinné.

Ministr Zaorálek upozornil, že právě Maďarsku by měly členské země Evropské unie více pomoci. Balkánská migrační trasa je podle něj nyní nejdůležitější a Evropa ji podcenila.

Německý ministr Steinmeier po poledni jednání opustil kvůli svému dalšímu programu v Německu. Ostatní politici se poté znovu odebrali na jednání.

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu představil nový plán Bruselu, jak čelit přílivu statisíců uprchlíků do Evropy. Jedním z navrhovaných opatření je právě povinné přesunutí celkem 160 tisíc běženců z Itálie, Řecka a Maďarska do ostatních unijních států podle stanoveného klíče. S povinným přijímáním migrantů však Visegrádská čtyřka nesouhlasí a požaduje zachování principu dobrovolnosti. Většina členů EU povinné kvóty podporuje.

Společné řešení migrační krize se budou snažit v pondělí nalézt ministři vnitra a spravedlnosti Evropské unie. Pokud se neshodnou, je předseda Evropské rady Donald Tusk připraven svolat mimořádný summit EU.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Armádní nákupy zdržuje špinavý konkurenční boj, říká bývalý šéf vyzbrojování

Kvůli odkládanému a nakonec zrušenému nákupu izraelských radarů MADR pro armádu ho několikrát prošetřovala policie....

Ze svobody do totality. Dóm v Brně připomíná projekcemi minulý režim

Život v totalitním Československu od roku 1948 až do sametové revoluce přibližuje nový multimediální projekt Totalita....

Premium

Kapitola tunel Blanka uzavřena. Soudy okolo předražené stavby pokračují

Celkový účet za nepostradatelný tunelový komplex se vyšplhal na téměř 42 miliard korun. Po čtyřech letech zkušebního...

Česko pozastavilo licence na vývoz vojenského materiálu do Turecka

Česká republika v pondělí s okamžitou platností pozastavila vývozní licence na vojenský materiál do Turecka, uvedl...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz