soud, rozsudek

soud, rozsudek - Soud - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ústavní soud vrátil soudcům 13. a 14. platy

  • 428
Ústavní soud rozhodl, že soudcům náleží 13. a 14. platy za roky 2003 a 2004. Politici jim je sebrali zákonem kvůli úsporám v rozpočtu. Podle rozsudku bylo odejmutí platů nezákonné a ve světě to nemá obdoby. Stát tak musí zpětně vyplatit téměř 600 milionů korun.

Ústavní soud v Brně rozhodl, že stát musí soudcům vrátit dva a půl platu - tedy 13. a 14. platy odebrané za rok 2003 a za první pololetí roku 2004.

K ústavním soudcům dospěla žaloba jednoho z obecných soudců, který si stěžoval, že v uvedené období nedostal mimořádné platy. Žaloval Městský soud v Brně, který žalobu přijal.

Soudci však zároveň dospěli k závěru, že o tom nemohou rozhodnout sami. Ustanovení zákona, který odejmutí platů nařizoval, se jim totiž zdálo protiústavní. Věc proto začal řešit Ústavní soud.

Ten rozhodl, že už při sestavování zákona, kterým poslanci platy odebrali, existoval verdikt Ústavního soudu, který měl parlament respektovat. Soud se tak přiklonil ke své argumentaci z roku 2003, kdy obdobně vrátil soudcům obecných soudů mimořádné platy za roky 2001 a 2002.

Soud: Na Západě toto nemá obdoby
Ústavní soudci také odkázali na nutnost dodržení zásady nezávislosti soudců. Tu by podle nich okleštění platů mohlo ohrozit. Podobný postup, kdy je odebírán plat soudcům, nemá ve vyspělých demokratických zemích obdobu, uvedli.

"V západní Evropě nelze najít příklad platových restrikcí vůči soudcům. Podobné případy se objevují pouze v postkomunistických zemí," prohlásil ústavní soudce Pavel Holländer.

Jiným stát po povodních přidal
Ústavní soud také zkoumal, zda bylo oprávněné odebrání mimořádných platů za rok 2003, tedy rok po ničivých povodních. Právě povodněmi totiž stát argumentoval, když v rámci úspor platy soudcům odebíral.

Ústavní soud však zjistil, že v daném období bylo přidáno všem oblastem státní správy. Argument, že je potřeba po povodních šetřit, proto neuznal. Okolnost tíživé finanční situace státu tak zjevně ztrácí opodstatnění, uvedl.

Stovky milionů ministerstvo nemá
Soud tak potvrdil všechny tři návrhy brněnského městského soudu. Stát proto bude muset podle odhadů ministerstva spravedlnosti soudcům vrátit téměř 600 milionů korun. Ministerstvo ale na to nyní nemá.

"V současné době tuto částku nemáme. Už nyní musíme šetřit na investičních akcích. Budeme žádat rozpočtový výbor a vládu o navýšení rozpočtu na tento rok," řekl iDNES mluvčí ministerstva Petr Dimun.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video