BILANCE: Co v boji s metanolem, který zabijí lidi, dělají úřady

  16:20aktualizováno  16:20
Otrava metylalkoholem si v České republice vyžádala už osm lidských životů, více, než kolik zemřelo lidí při povodních v roce 2010 na Liberecku. Dělají v boji s otravou něco úřady? A co? Portál iDNES.cz připravil přehled, co se děje na jaké "frontě".

Etikety lahví, které policisté našli u lidí, kteří se otrávili metylalkoholem. Policie sama neví, zda byl uvnitř právě nebezpečný alkohol. Mají to prokázat až testy. Výrobci varují, aby se lidé pečlivě dívali na etikety, zda nekupují padělky. | foto: Policie ČR / iDNES.cz

Premiér Petr Nečas považuje vývoj situace za velmi vážný. "Na středečním jednání vlády budu požadovat souhrnnou informaci od ministrů zdravotnictví, vnitra a zemědělství o opatřeních, která byla přijata k zamezení nebezpečí vzniku dalších tragických událostí," sdělil předseda vlády iDNES.cz.

Smrtící metanol

Úřady musí podle něj udělat vše pro to, aby se předešlo dalším poškozením zdraví občanů. A to i za využití sdělovacích prostředků a obcí při informování lidí o nebezpečí konzumace alkoholu neznámého původu.

"Je nezbytně nutné zesílit nasazení všech kontrolních a represivních orgánů, které jsou k dispozici, aby byli co nejdříve odhaleni viníci této mimořádné situace. Pokud bude třeba, vznikne krátkodobě krizový štáb, který bude koordinovat postup všech zainteresovaných složek státu," sdělil Nečas.

Policisté případy otrav řeší zatím na okresní úrovni. Podle mluvčí policejního prezidia Štěpánky Zatloukalové prezidium zatím neuvažuje o rozšíření vyšetřování na vyšší úroveň. "Situaci monitorujeme a analyzujeme. Zatím neuvažujeme o žádné speciální pracovní skupině," řekla iDNES.cz Zatloukalová.

V následujících dnech policistům pomohou v terénu mobilní laboratoře. Pět dodávkových vozů jim půjčí hasiči. Na jejich použití se domluvil ministr vnitra Jan Kubice, policejní prezident Martin Červíček s ředitelem Hasičského záchranného sboru Drahoslavem Rybou. "Tyto laboratoře mohou provést rychlou orientační analýzu vzorků," řekla iDNES.cz mluvčí Hasičského záchranného sboru Ivana Svitáková. "Přímo v terénu tak lze zjistit obsah metylalkoholu v alkoholu," doplnil mluvčí vnitra Vladimír Řepka. Laboratoře vyrazí do terénu v následujících dnech.

Policie především zjišťuje, zda nebezpečný destilát pochází z jednoho či více zdrojů. Spolupracuje s ministerstvy a snaží se vypátrat původ metylalkoholu, který se dostal do prodeje, v součinnosti s potravinářskou inspekcí a celní správou.

On-line reportáž

Dění sledujeme minutu po minutě

Ta v terénu kontroluje původ alkoholu v restauracích. V pondělí našla v jednom z olomouckých podniků, kde se rozlévá alkohol, 113 lahví neoznačené lihoviny bez kolků. Celníci zboží zajistili, odebrali vzorky a zaslali k analýze do laboratoře.

Podezřelé jsou šestilitrové kanystry vodky a tuzemáku s etiketou Likérky Drak. Policie je zabavila v Příbrami i v Havířově. Likérka se brání, že někdo její obaly zneužil. Další kontroly policisté provedli v Olomouci, v Brodku u Přerova i Oseku nad Bečvou, odkud otrávení pocházeli nebo tam popíjeli.

Obyvatele zasažených míst varují před pitím rozlévaného alkoholu s nejasným původem i strážníci městské policie s megafony i prostřednictvím starostů též pomocí obecních informačních SMS.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce poslala do terénu všech svých 215 inspektorů, působí v celé republice. Zaměřují se zejména na stánky a menší obchody. Hygienici by měli od úterý kontrolovat původ alkoholu v restauracích.

Do pondělí provedla inspekce přes 400 kontrol, výsledky by měla mít během středy. Jen v pátek provedli inspektoři v nejhůře zasaženém Moravskoslezském kraji 47 kontrol. Kontrola se mimo jiné zaměřila i na Likérku Drak z Kroměřížska.

Inspektory zajímá hlavně kontrola dokumentace původu alkoholu, při jakémkoliv podezření inspektoři odebírají vzorky. Kontrolují zejména tržnice, stánky a menší prodejny, vyloučeny však nejsou ani kontroly velkých prodejen. Restaurace, tedy obecně provozovny veřejného stravování, patří do kompetence hygieniků.

"Kontroly plánujeme na celý týden," uvedla vedoucí odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání Krajské hygienické stanice v Olomouci Jitka Švecová.

Inspektoři varovali všechny konzumenty alkoholu, aby se vyvarovali nákupu a popíjení jakéhokoliv podezřelého destilátu, nejen rozlévaného.

Hygienické stanice od úterý zvýšily počty kontrolovaných jídelen a restaurací. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně se do mimořádné akce zapojilo 200 pracovníků. Jen za dnešní dopoledne prošli 23 zařízení. V Praze a Středočeském kraji odhalili alkohol, u kterého nebylo možné doložit původ. V Praze policii předali nález několika barelů lihu, ve větších nádobách byl i alkohol ve Středočeském kraji. "V Plzeňském kraji jde o jeden, zatím neuzavřený případ, kdy majitel zatím nepředložil doklady o původu alkoholu," řekl iDNES.cz Sršeň.

Už od čtvrtka mají pohotovost hygienici v Moravskoslezském kraji, kde byli první mrtví po požití metylalkoholu. V tomto kraji dosud hygienici zkontrolovali 43 zařízení, kde se rozlévá tvrdý alkohol. Tam se zatím nelegální alkohol objevil v Havířově a jedné z heren na Novojičínsku.

V tuto chvíli už jsou v kontaktu krajská hygiena v Ostravě a polští hygienici. Právě v této zemi se také vyskytly případy úmrtí po požití metylalkoholu.

Ministerstvo varovalo před pitím lihovin bez jasného a zaručeného původu. Lidé by si měli dát pozor zejména na neoznačené či neoriginálně uzavřené skleněné lahve, PET lahve, demižony a kanystry bez přelepení uzávěru kolkem a bez řádných údajů o původu a složení výrobku.

Od úterka je úřad také v kontaktu s polským ministerstvem zdravotnictví. Oba úřady si ve středu předají konkrétní poznatky k případů úmrtí a otravy metylalkoholem.

Ministerstvo uvedlo, že metylalkohol nelze poznat podle chuti, působí totiž nejprve stejně jako alkohol. Až později se dostaví bolest hlavy a zvracení, široké zornice nereagují na světlo. Otravu prozradí i typické poruchy zraku; rozmazané vidění, výpadky zorného pole, poruchy rozlišení barev, později lidé upadají do bezvědomí. V případě podezření na otravu lze vypít jednu až dvě deci kvalitního 40% destilátu. Pak je nutné kontaktovat záchranku.

Jakékoliv dotazy související s metylalkoholem zodpovídá zřízená "horká linka" 224 919 293 nebo 224 915 402, lékař Sergey Zakharov. Lze ho také kontaktovat e-mailem (tis@vfn.cz, Sergey.Zakharov@vfn.cz).

Kvůli šířící se otravě zasedl už první krizový štáb, svolali ho na zlínské radnici. "Provozovatelé restaurací a prodejních míst by měli prodej zrušit, a to i ve vlastním zájmu," vzkázal primátor města Miroslav Adámek.

Krizový štáb bude jednat i v Jihomoravském kraji, hejtman Michal Hašek ho svolal na středu ráno. "Chci projednat a využít všechny zákonné možnosti, které jako představitelé krajské samosprávy máme, abychom zabránili dalšímu zhoršování již tak špatné situace," řekl Hašek.

Prodejce začaly kontrolovat i úřady v sousedním Slovensku, uvedla agentura ČTK. Potravinoví inspektoři se zaměří především na prodejní stánky, obchody, benzinové pumpy a místa, kde se prodává rozlévaný alkohol. "V případě podezření můžeme nařídit zákaz prodeje a vzorky se podrobí analýze," řekl Jaroslav Remža z veterinární a potravinové správy.

Slovenští inspektoři zahájili kontroly poté, co o případech otravy metanolem obdrželi informace od české strany přes systém rychlého varování.

Celní správa uvedla, že v distribuční síti na Slovensku nezaznamenala zvýšený počet balení alkoholu neznámého původu. V opačném případě by to bylo důvodem k nařízení zvláštních kontrol.

Objevila se také zpráva o dvou mrtvých v Polsku. Koncem srpna zemřel v Kielcích sedmapadesátiletý muž, jeho žena oslepla. K úmrtí další oběti, pětapadesátileté ženy, došlo v Kielcích počátkem září. Tedy o několik dní dříve, než se první případy objevily v České republice.

Autoři: , ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

V Japonsku by za tu dobu měli dálnici, vítali v Brandýse vysněný bankomat

Jen málokteré město v zemi nemá na náměstí nebo jinde v centru bankomat. Tento přístroj ale dosud chyběl v Brandýse nad...

Mějte panenky různých barev pleti, radí ministerská příručka mikrojeslím

„Každé dítě si může vzít na hřiště panenku a dělat jí maminku či tatínka“ nebo „Pokud je to možné, vybíráme hračky i...

Praha by měla podle Babiše převést budovy nemocnice Na Bulovce na stát

Praha by měla podle premiéra Andreje Babiše převést své budovy v Nemocnici Na Bulovce na stát, a to za symbolickou...

Miloš Zeman bude do neděle v nemocnici. Chce být fit na 28. října

Prezident ve čtvrtek odpoledne nastoupí na čtyři dny do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Půjde o rekondiční pobyt,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz