Mluvčí Jan Daněk sdělil, že policisté zatím žádná protiprávní jednání ze strany cizinců ani vůči nim nezaznamenali.
Hlavní nádraží se potýká s vyšším počtem nocležníků kvůli současné migrační vlně převážně syrských občanů. Policisté od začátku letošního roku zajistili na území republiky téměř 12 tisíc migrantů. To výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. ČR ode dneška zavedla kvůli uprchlíkům hraniční kontroly na přechodech se Slovenskem.
Magistrát podle mluvčího Víta Hofmana situaci na nádraží sleduje. „Situaci je podle našeho názoru nutné řešit na úrovni České republiky a ministerstva vnitra, což se snažíme iniciovat,“ uvedl počátkem týdne. Většinou jsou podle něj na hlavním nádraží uprchlíci, kteří Prahou pouze projíždějí a pokračují dál večerními vlaky. Také podle policie migranti pouze přečkávají do dalšího spoje.
„Zadržení migranti podstupují standardní bezpečnostní proceduru a po vydání výjezdního příkazu pobývají na našem území 30 dnů zcela legálně. Každodenně je v dané lokalitě prováděn dohled nad veřejným pořádkem,“ uvedla mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Běženci podle ní zůstávají na nádraží řádově hodiny.
Iniciativa Hlavák na nádraží pomáhá především večer. Běžencům dodává jídlo, vodu, deky, teplé oblečení a zajistí základní zdravotní ošetření.
Na hranicích se střílelo, převáděč s migranty agresivně projel kontrolou![]() |
Policie ode dneška kontroluje 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření ode dneška zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko. „To, jak tyto kontroly ovlivní naší činnost a poskytování humanitární pomoci syrským uprchlíkům na/před Hlavním nádraží v Praze, uvidíme během následujících dnů,“ uvedla Hošková.
Na jaře řešilo pražské nádraží ukrajinské uprchlíky
Na začátku května iniciativa Hlavák uvedla, že situace na pražském nádraží již není udržitelná. V prvním půlroce čelilo pražské nádraží, ale i celá Česká republika, přílivu válečných uprchlíků z okupované Ukrajiny. Na hlavním nádraží nalezli dočasný „přístřešek“ především ukrajinští Romové. Podle dobrovolníků jim v prvních dnech války prošlo rukama více jak sedm tisíc migrantů.
Na nádraží to bylo nelidské, dobře že se uprchlíkům uzavře, říká odbornice![]() |
Krizovou situaci na Hlavním nádraží v Praze, kdy v jeho okolí nocovaly stovky migrantů, se magistrát rozhodl řešit otevřením stanového městečka v Troji. To mělo ulevit hlavnímu nádraží a uprchlíkům poskytnout důstojnější životní podmínky. Stanové městečko zahájilo provoz 14. května. V úterý 27. září pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) oznámil, že Praha stanové městečko v Troji zruší a uprchlíky přesune do ubytoven.
O záměru ukončit dobrovolnickou pomoc na hlavním nádraží pražský primátor informoval na tiskové konferenci 18. května. Jako důvod uvedl, že se pomoc rozvinula do podoby, která nebyla původně zamýšlena.
13. května 2022 |