nepoužívat

nepoužívat | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Univerzity řeší, jak vyjít s penězi. Méně topí a zkracují semestry

  • 119
Rektoři vysokých škol zásadně nesouhlasí s návrhem státního rozpočtu, který počítá se seškrtáním prostředků pro univerzity o zhruba 1,2 miliardy korun. Školy řeší, jak vyjít s penězi. Některé údajně méně topí či zkracují semestry, další školy chtějí zavřít některé obory.

Návrh rozpočtu na příští rok myslí na vysoké školy částkou zhruba 18,9 miliardy korun. Podle rektorů v posledních letech klesl podíl výdajů na veřejné vysoké školy o 12,4 procenta a výdajů na jednoho studenta o 16,9 procenta, zaznělo na jednání představitelů České konference rektorů v Hradci Králové.

"Klesající výdaje na vysoké školství ohrozí kvalitu vzdělávacího procesu, zpomalí či zastaví reformní úsilí v oblasti vysokých škol," stojí v usnesení pléna konference. Snižující se výdaje ze státního rozpočtu také podle rektorů mohou destabilizovat vysokoškolské instituce a sníží konkurenceschopnost země.

Vysoké školy nyní zvažují, jak vystačit s méně penězi. "Zkracují se semestry, méně se topí, od rektorů některých škol tady dnes zaznělo, že zvažují další razantnější návrhy, například neotevření některých oborů," řekl po jednání novinářům člen předsednictva komory a rektor AMU Ivo Mathé.

Rektoři také hovořili o dvojici zákonů o vysokých školách a školném, které mají jít v prosinci do vlády. Nedoporučují například přijetí zákona o finanční pomoci studentům, návrh se podle rektorů stává výhodný pouze pro komerční banky, nikoliv pro studenty a vysoké školy.

Rektoři také kritizují to, že návrh tohoto zákona dostali až 17. listopadu. "Předložené velmi stručné znění obsahuje v mnoha pasážích varianty, z nichž nevyplývají srozumitelné cíle předkladatele," stojí v usnesení.

Konference rektorů také schválila připomínky k záměru zákona o vysokých školách, nová norma podle rektorů například limituje prvky samosprávy a nedostatečně vymezuje autonomii veřejných vysokých škol včetně oblasti hospodaření. Česká konference rektorů má 50 členů. Jsou jimi rektoři 26 veřejných, dvou státních a 22 soukromých vysokých škol.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video