Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Umíte anglicky? Jste stále výjimka

  0:01
Před dvanácti lety začali Češi objevovat cizí jazyky. Ale dobrou angličtinou se může dnes pochlubit jen desetina z nich. Umí ji především mladí do třiceti let. Dětské hlavy se sklání nad papírky s anglickým textem a řadí k nim data z americké historie. "A kdy Američané slaví Den nezávislosti?" ptá se anglicky sedmadvacetiletá Lucie Kublová žáků deváté třídy školy Brána jazyků v Mikulandské ulici v Praze. Rozběhne se pátrání v paměti.

Nejprve si děti spletou anglickou řadovou číslovku čtyři s číslem čtyřicet, ale pak se spokojeně dopátrají ke 4. červenci. A učitelka chválí své svěřence.

Angličtina děti baví. Však také anglická nepravidelná slovesa bývají jen slabým odvarem ve srovnání s matematickými rovnicemi. "Angličtina je i snazší než němčina, jde to skoro samo," říká jeden z žáků.

Je zástupcem generace, která v jazykových znalostech snadno strčí své rodiče do kapsy. Ale za předpokladu, že bude sledovat příklad své učitelky, která odjela na zkušenou do Británie.

Jinak jejich angličtina zůstane jakousi poangličtělou češtinou, s níž stále většina lidí na ulici reaguje na otázky turistů. "Musí odejít, třeba pracovat jako au pair do Anglie, a oni s tím také počítají," říká ředitelka školy Věra Perlínová.

Češi ve srovnání se zeměmi Evropské unie jsou na tom s jazykovými schopnostmi podobně jako s geografickou polohou své země: kdesi uprostřed. Zatímco Skandinávci jsou pověstní brilantní angličtinou, na opačném pólu jsou například Italové či Španělé.

Z Čechů - podle loňského průzkumu společnosti Insoma - mají nejlepší znalosti angličtiny lidé ve věku od čtyřiadvaceti do třiceti let, ve věku nad pětačtyřicet let je dokonalá angličtina spíše výjimkou.

České děti se povinně začínají učit cizí jazyk v devíti letech, na rozdíl například od malých Lucemburčanů, kteří začínají s cizím jazykem povinně od šesti. Na druhou stranu třeba Francouzi se s angličtinou setkají až v jedenácti.

Ale věk není všechno. I dvanáct let od pádu nadvlády ruštiny se školy potýkají s nedostatkem kvalitních angličtinářů. Často děti učí kvalitní pedagog, ale bez dokonalé znalosti jazyka, nebo se pustí do vyučování zdatný angličtinář, aniž má pedagogické vzdělání.

Podle loňského průzkumu učilo v českých školách jen 38 procent plně kvalifikovaných angličtinářů, mezi vyučujícími němčiny jich je dokonce jen 31 procent.

"Měli jsme jednu nadanou praktikantku, s dětmi dělala divy, ale pak už nechtěla učit. Ne proto, že by ji to nebavilo, ale proto, že jí jinde nabídli třikrát víc peněz, než mohu nabídnout já," podotýká Perlínová.

Ale ani učitel nezmůže všechno. Pokud Čechy nebude běžně obklopovat angličtina, nikdy se nedostanou na úroveň Skandinávie, kde se anglicky domluví i vrátný.

Na severu Evropy je angličtina denním chlebem i díky tomu, že všechny cizí filmy a seriály jsou rovněž komerčními televizemi vysílány v původním znění. To v Česku zatím nepřichází v úvahu.

Česká televize si film s titulky dovolí zařadit jen v pozdním filmovém klubu. A komerční stanice mnohdy raději překládají i filmové písničky.

Zatímco české děti jsou na dobré cestě získat do svých osmnácti let slušnou znalost alespoň dvou světových jazyků, české úřednictvo slouží jako smutný odraz jazykových znalostí starších generací.

Jen čtvrtina vyššího úřednictva má mezinárodní jazykovou zkoušku. Do ledna 2004 by ji pak měli mít podle usnesení vlády všichni náměstci, šéfové odborů a někteří zástupci.

Avšak ministři zřejmě dnes tento požadavek zmírní a termín o rok odloží. Hrozí totiž, že většina by nebyla schopná zkoušku udělat, a tudíž získat předpoklad pro funkci.

Nejlépe na tom jsou ministerstva zahraničí a obrany, ale v ostatních resortech se může zkouškou z angličtiny, francouzštiny nebo němčiny pochlubit jen méně než čtvrtina vyššího úřednictva. Nejhůř jsou na tom zaměstnanci ministerstva kultury, zemědělství a místního rozvoje.

Ani ministerstvo školství na tom není ve znalostech jazyka nejlépe. A tak každé pondělí a středu plní postarší studenti angličtiny moderní jazykovou laboratoř, kterou pomohla vybavit počítači a učebními materiály Britská rada.

Atmosféra je tu přece jen koženější než v nedaleké Základní škole Mikulandská, ale odhodlání naučit se angličtinu je možná větší. "Prostě není zbytí. Bez angličtiny se v Evropě nedomluvíme," říká jeden ze studentů, Stanislav Karabec. A ostatní kolegové kývají hlavou na souhlas.

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Na Majálesu zasahovali těžkooděnci. Lidé se bouřili

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

1. května 2024

Seriál Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům...

Bijec migrantů živoří. Salvini zamrzl v minulosti, spásu hledá v bájném mostu

1. května 2024

Premium Někdejší hvězda italské krajní pravice Matteo Salvini politicky živoří. Jeho strana Liga před...

Strach z problémového nájmu? Majitelé bytů mají získat garanci za nájemníky

1. května 2024

Premium Stát chce motivovat majitele nemovitostí k poskytování bydlení i rizikovým nájemcům. Pronajímatelé...

Dvacet let v Unii řečí čísel. Češi dominují v kaprech, letí také Erasmus

1. května 2024

Dvě dekády po vstupu do Evropské unie je co se týče peněz Česko více než bilion korun v plusu. Z...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž byste potřebovali...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...