Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Rodiče dostali za tři. Mladým učitelům se nelíbí, jak s nimi jednají

  20:08
Platy, nízká prestiž a konflikty s rodiči. To jsou hlavní důvody, proč mladí pedagogové odchází ze škol, zjistil výzkum brněnské univerzity mezi učiteli s praxí kratší než tři roky. Každý třetí z nich podle výsledků uvažuje o změně školy či dokonce povolání kvůli nespokojenosti.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Rodiče za tři. Touto ne příliš dobrou známkou ohodnotili začínající učitelé ve výzkumu brněnské Masarykovy univerzity zájem rodičů o školní úspěch jejich dětí. A ani v dalších „předmětech“, jako je například ochota přijímat spoluzodpovědnost za studijní výsledky a chování svých dětí, nedopadli rodiče v očích mladých učitelů nejlépe.

Výzkum zjišťoval u učitelů s tříletou a kratší praxí, co se jim na jejich profesi líbí a co je naopak ze škol vyhání. Natolik nespokojených, aby uvažovali o úplném odchodu ze školství nebo alespoň o změně školy, jich byla celá třetina.

Hledání odpovědi na otázku, proč učitelé nechtějí učit, je stále důležitější. Průměrný věk kantora základní školy se blíží padesátce a ředitelé si stěžují, že se jim náhrada za kolegy, kteří odešli do důchodu, shání stále obtížněji.

Hned po platech

V rozsáhlém dotazníku se stovky mladých učitelů vyjadřovaly ke všem možným oblastem, které by mohly ovlivnit jejich spokojenost s profesí a také další perspektivu, tedy jestli mají v plánu ve školství zůstat.

Od žáků, kolegů a vedení školy po spolupráci s rodiči a široký společenský kontext – v této části se vědci ptali především na to, co si mladí učitelé myslí o společenské prestiži své profese či o výši svého platu.

Vztahy s rodiči si vysloužily druhou nejhorší známku – hned po už zmiňovaném širším společenském kontextu. Rozpačitý vztah ke „svým“ rodičům navíc mají všichni – tedy nejen ti, kdo uvažují o odchodu, ale i ti, kdo učiteli chtějí být i nadále. Zato samotné děti si vysloužily horší jedničku.

Průzkum mezi kantory
S žáky mám dobré vztahy1,66
Když je potřeba, rodiče jsou na mé straně 2,44
Rodiče se věnují svým dětem, aby měly lepší školní výsledky3,05
Prestiž učitelů je v očích veřejnosti vysoká4,74
Výše platu odpovídá společenské důležitosti profese4,93
(Známky na škále 1 - zcela souhlasím, 6 - zcela nesouhlasím)  
Zdroj: studie Masarykovy univerzity v Brně

„Bylo to opravdu výrazné. Většina jich vnímala komunikaci s rodiči jako hodně problematickou,“ říká Světlana Hanušová, která studii vedla.

Navíc to vypadá, že tak velké problémy jako v Česku jinde začínající učitelé s rodiči nemají. Součástí studie byla totiž důkladná analýza obdobných výzkumů v zahraničí. „Až do takové míry jsme na to v zahraničních studiích věnujících se tomuto tématu nenarazili,“ říká Hanušová.

Zajímavé je, na co si začínající učitelé stěžují. Na jedné straně jim vadí, že se velká část rodičů dětem nevěnuje dost. Na druhé straně se však necítí připraveni na ty, kteří se o školu zajímají.

„Vnímají jako obtížné vycházet vstříc odlišným představám rodičů, jedna z učitelek to popsala jako stav balancování. Zatímco podle některých rodičů si při vyučování s dětmi hrají málo, podle jiných si hrají až moc a měli by více času pracovat,“ říká Tomáš Janík z Masarykovy univerzity, který se na přípravě studie také podílel.

Podle mladých učitelů je problém zkrátka v tom, že rodičovského zájmu je buď málo, nebo až moc. A ani s jednou z těchto možností si neumějí moc poradit. Což nemusí být nutně na rodičích.

„Jedna šikovná učitelka na prvním stupni, která se účastnila výzkumu, vnímala neshody s rodiči natolik bolestně, že uvažovala o odchodu na alternativní školu. Očekávala, že by tam všichni rodiče mohli chtít to samé,“ uvádí jeden z příkladů vedoucí studie Světlana Hanušová.

Záhadná postava v pozadí?

Jak vyplývá z výsledků výzkumu, problémy s rodiči nebývají tím nejdůležitějším, proč mladí učitelé začínají uvažovat o odchodu. Tuto pomyslnou první příčku si drží nízké platy a malá prestiž profese (u těch, kdo chtějí mimo školství) a neshody s vedením školy (u těch, kdo uvažují o změně působiště).

V Česku jich je nedostatek, přesto někteří učitelé hledají práci marně

Přesto si problematický vztah mladých učitelů k rodičům jejich žáků pozornost zasluhuje. Podle Hanušové je do určité míry přirozený – je dán jejich věkem a životní zkušeností. Rodiče žáka vidí jako „záhadnou postavu v pozadí“, protože sami často ještě děti nemají.

„Starší studenti v kombinovaném studiu už bývají sami rodiči a diskuse s nimi jsou jiné. Uvědomují si, co všechno může učitel, aniž by nad tím měl rodič kontrolu,“ konstatuje Hanušová, která sama učí budoucí kantory.

Učitelé na začátku své kariéry jsou si podle ní ve své roli stejně nejistí jako lidé v jiných profesích. Doporučuje proto rodičům, aby k nim s touto myšlenkou v hlavě také přistupovali.

„Volila bych spíš osobní domluvu než vzkazy po e-mailu nebo dokonce přes dítě. Začala bych tím, že ho ocením, než rovnou výčtem, co všechno je v nepořádku,“ říká Hanušová. V podstatě nejde o nic jiného než o důsledné dodržování obecných zásad komunikace.

Podle Víta Berana, ředitele základní školy v pražských Kunraticích, která komunikaci s rodiči věnuje hodně pozornosti, je třeba problém vztahu mezi mladými učiteli a rodiči vidět v širších souvislostech.

Učitelé chybí, hledáme je na Bazoši a bereme i inženýry, říká ředitelka školy

„Když jsme tady v Kunraticích začínali, mluvili jsme s kantory o tom, čeho chtějí dosáhnout. Uváděli třeba, že chtějí být okolím vnímáni jako uznávaní odborníci,“ říká Beran. Svou úlohu ředitele proto vidí mimo jiné v tom, utvářet ve škole takové prostředí, ve kterém by začínající učitel mohl takovou profesní jistotu získat.

Jenže výzkum Masarykovy univerzity ukazuje, že právě takové podpory se začínajícím učitelům až příliš často nedostává. To, že v jejich škole pro ně existuje funkční systém podpory, uvedlo jen necelých deset procent z nich.

Zároveň rodiče nebývají se školou v kontaktu, jak je to běžné v jiných zemích – nejsou zvyklí s ní spolupracovat. „Například v Anglii je běžné, že rodiče ve škole působí jako určití asistenti. Pomáhají s přípravou školních akcí nebo například pravidelně čtou dětem ve školní knihovně,“ dodává Hanušová.

Odvážili byste se jít do konfliktu s učitelem svého dítěte?

celkem hlasů: 2297
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 11. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Petr Pavel přijel na návštěvu Pardubického kraje

  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Rusko ztratilo více než půl milionu mužů, tvrdí Ukrajinci. Vlastní ztráty tají

25. května 2024  10:24

Sledujeme online Ruská armáda od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla o 500 000 mužů, uvedl v sobotu ráno...

Vyděračská kauza IKEM spěje do finále. Zmínila prominenty, jak otřese vedením

25. května 2024

Premium Vyšetřování údajného vydírání v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) spěje...

Dvě dívky v Ostravě vešly na červenou před rozjeté auto. Utrpěly těžká zranění

25. května 2024  9:47

Dvě dívky ve věku 17 a 18 let utrpěly vážná zranění při páteční nehodě v Ostravě. Na přechodu pro...

Čínský chatbot je dobrým soudruhem. Trénoval na spisech Si Ťin-pchinga

25. května 2024  9:21

Nejnovější čínský chatbot využívající umělou inteligenci (AI) je věrný doktríně prezidenta a vůdce...

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...