Václav Sloup (KSČM), náměstek hejtmana Karlovarského kraje pro oblast školství.

Václav Sloup (KSČM), náměstek hejtmana Karlovarského kraje pro oblast školství. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vyměňte komunistu v čele školství, vyzývají učitelé na Karlovarsku

  • 102
Proti komunistickému radnímu Václavu Sloupovi, který řídí školství v Karlovarském kraji, sílí odpor. Učitelé sepsali otevřený dopis, ve kterém velmi slušně požádali hejtmana a radní, aby Sloupa vyměnili a resort svěřili někomu jinému.

Kantorům vadí, že Sloup má za sebou kariéru politruka u Pohraniční stráže v Chebu, otevřeně se k bývalému režimu hlásí. Titul doktora práv získal na vysoké škole Sboru národní bezpečnosti a byl kandidátem tajné spolupráce se Státní bezpečností.

Kdo je Václav Sloup

- narozen v roce 1949 v Praze

- mládí prožil v jižních a západních Čechách 

- v roce 1965 zakotvil s rodiči v Hazlově

- od podzimu 1968 do ledna 1992 sloužil u Pohraniční stráže, měl na starosti stravování pohraničníků v Aši

- po absolvování vysoké školy působil 4 roky jako zástupce velitele roty pro věci politické

- studiem na vysoké škole Sboru národní bezpečnosti získal titul doktora práv. Zároveň se připravoval se na funkci náčelníka týlové služby brigády (nastoupil do ní v roce 1984)

- v roce 1992 odešel do civilu. Oslovil ho Dopravní podnik Mariánské Lázně, v podniku a v jeho nástupnické firmě působil dosud jako právník

- ženatý, má 3 dcery

- žije v Chebu, trvalé bydliště má v Tuřanech na chalupě, kterou už deset let přebudovává

"Domníváme se, že stále ještě není možné, aby v čele tak citlivé oblasti, kde se především my, učitelé 'historie i současnosti', snažíme o nelehkou objektivizaci společenských otázek, stál představitel strany, která se svým názvem hlásí ke komunismu a který má za sebou navíc velmi kontroverzní minulost," napsali učitelé dějepisu, společenských věd a češtiny.

Představují si, že školství by měl dostat na starosti profesionál nebo člověk bez stranické příslušnosti. Ale připouštějí, že by jim stačil i sociální demokrat.

Kantoři se ve stejné výzvě zároveň obrátili i na Václava Sloupa, aby o jejich podnětu přemýšlel. Ten však nehodlá rezignovat. Tvrdí, že jeho funkce je hlavně politická a manažerská.

"Zabývám se především ekonomikou, aby ředitelé a pedagogové měli podmínky pro výchovu dětí. Do výuky jim zasahovat nemíním," uvedl Sloup. Prý nenašel žádný důvod, proč by měl resort opustit.

Pedagogové se k výzvě dlouho odhodlávali. Uznávají totiž výsledek voleb a demokratické principy. "S politickými demokratickými principy si vysoce ceníme také principů mravních," vysvětlují.

Dál zatím nechtějí své pohnutky rozebírat. "Vyjádřili jsme mravní apel a máme pocit, že jsme řekli všechno, co jsme chtěli říct," doplnil jeden z autorů apelu - Ivan Machek z Gymnázia v Ostrově.

Do koše dopis nehodíme, ujistil hejtman Novotný

Krajská vláda se bude o otevřeném dopisu kantorů bavit zřejmě v pondělí na svém zasedání. "Určitě se jím budeme zabývat, do koše ho nehodíme," řekl hejtman Josef Novotný (ČSSD).

Opoziční krajský zastupitel Jiří Kotek navíc organizuje petici mířenou proti Václavu Sloupovi.

"Nemá z profesního hlediska žádné pedagogické zkušenosti, a proto nemůže svojí odborností nijak přispět k regeneraci zdecimovaného školství našeho kraje," uvedl Kotek. Už na prvním zasedání před týdnem, kdy se rada volila, Kotek varoval levici, aby nasadila někoho jiného.

Hejtman Novotný v pátek řekl, že si hrozbu protestů proti komunistickému náměstkovi uvědomoval už při sestavování krajské vlády. Sociální demokraté prý upozorňovali svého koaličního partnera, že když KSČM obsadí školství, může přijít lavina protestů od veřejnosti.

"To se potvrdilo. Před tím jsme viděli podobnou reakci v Jihočeském kraji," připomněl Novotný.

Podle hejtmana ale volby vyhráli komunisté. "Vstřícný krok musí přijít od nich, pokud ho budou chtít udělat. Netvrdím, že je to zcela jejich věc, já se odpovědnosti nezříkám," dodal Novotný.

Komunisté mají v krajské vládě nyní pět členů, sociální demokraté čtyři. Za dva roky, v polovině volebního období, se poměr obrátí. Tak zní koaliční dohoda.

Školství jsme vůbec nechtěli, oponuje lídr komunistů Borka

Lídr KSČM a náměstek hejtmana Jaroslav Borka se vzápětí proti slovům Josefa Novotného ostře ohradil. Komunisté prý o riziku věděli a školství vůbec nechtěli.

"Nabízeli jsme ho sociálním demokratům. Ale kvůli slabšímu postoji a nejednotnosti našeho vyjednávacího týmu jsme byli k obsazení tohoto resortu dotlačeni," řekl Borka. Podmínka ze strany ČSSD podle něho zněla, že kdo má pět radních, řídí školství.

Borka se zároveň zastal Václava Sloupa. Nelíbí se mu rozdmýchávání vášní a nálepkování. Tvrdí, že jeho kolega se zkušenostmi podnikového právníka je schopný manažer, který nebude učitele kádrovat ani jim nařizovat, co mají učit.

Kantoři jsou zdrženliví. Čekají na odpověď od krajské rady. Distancovali se od petice Jiřího Kotka a ujišťují, že nejsou spojeni s žádnou politickou stranou. Nechtějí ani podněcovat studenty.

"Náš dopis hejtmanovi a krajské radě podepsali zástupci řady škol od Chebu, přes Sokolov, Karlovy Vary až po Ostrov. Z každé dva až tři učitelé, nebyla to podpisová akce, ale výzva," upřesnil Machek.

Na Facebooku vznikla stránka nazvaná Nechceme politruka pohraničníků za radního pro školství. Je možné, že brzy bude následovat i akce studentů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video