Tři ministři a tři policejní šéfové nechali Krakatici raději spát

  16:05aktualizováno  16:05
Trojice ministrů a stejný počet policejních šéfů měl šanci vyšetřit propojení mafie a politiky. Nikomu se ale nechtělo do spisu o Františku Mrázkovi, který dostal jméno Krakatice.

O spisu má přehled jak ministr vnitra Ivan Langer, tak policejní prezident Oldřich Martinů. | foto: Dan Materna

Jiří Kolář, Vladislav Husák a Oldřich Martinů. Tři muži, kteří se vystřídali v čele policie od roku 1999, kdy kriminalisté začali odposlouchávat kmotra podsvětí Františka Mrázka a později na něho založili spis Krakatice. Obsahoval důkazy o prorůstání mafie do politiky.

Ale také tři muži, kteří nesou odpovědnost (každý jinak velkou) za to, že se Krakatice nikdy nevyšetřila. A to přesto, že ve spise byly popsány desítky podezření na korupci, podvody a praní špinavých peněz.

Ani jeden ze zmíněných policejních prezidentů se nyní k odpovědnosti nechce znát. Buď nekomunikují, nebo tvrdí, že za jejich éry policii nikdo ve vyšetřování nebránil.

"Se spisem Krakatice jsem se seznámil a jediné, co z něho jednoznačně vyplývalo, bylo to, že informace v něm obsažené neměly žádný trestněprávní charakter," tvrdí například Vladislav Husák, policejní prezident v letech 2005 až 2007.

Z Mrázkových odposlechů i výpovědí kriminalistů z protikorupční jednotky, kteří se Krakaticí zabývali, je přitom zřejmé, že policisté byli pod obrovským tlakem, aby vyšetřování zastavili. A to proto, že ve spisu figurovala jména nejvyšších politických špiček z ČSSD i ODS.

Bývalý šéf protikorupční policie Evžen Šírek byl dokonce odvolán. Vyhazov podle odposlechů doporučil Miroslav Šlouf, tehdejší poradce premiéra Miloše Zemana a Mrázkův člověk na Úřadu vlády.

Umlčování a zastrašování

"Policie a tajné služby to možná chtěly řešit, ale byly umlčeny či zastrašeny. A ten stav trvá dodnes," řekl 15. září v Hospodářských novinách o Krakatici premiér Mirek Topolánek. Od té doby se ke spisu nechce vyjadřovat.

Jak závažné informace Krakatice obsahovala, přesně dokládá analýza protikorupční policie z roku 2000. "Na základě získaných informací lze odůvodnit podezření na zločinné spolčení s cílem proniknutí do státní správy, kde jsou následně realizovány nejzávažnější formy trestné činnosti," píše se ve zprávě, která se objevila v nové knize Kmotr Mrázek II - Krakatice.

Co je ve spisu

Kmotr podsvětí František Mrázek se stýkal se šéfporadcem premiéra Zemana Miroslavem Šloufem či s exposlancem ČSSD Josefem Hojdarem. Ve spisu jsou i údaje o kontaktech Mrázka se spolupracovníky politiků ODS Vlastimila Tlustého a Ivana Langera. Spis obsahuje řadu podezření z korupce, podvodů, pletich a zneužívání informací.

Policisté na Krakatici pracovali v letech 1999 až 2002. Jedna část třaskavého spisu, která se netýkala propojení na politiky, byla "živá" až do roku 2005, kdy ji policie definitivně uložila k ledu. Bylo to po útěku Radovana Krejčíře, na něhož policisté přišli právě díky sledování Mrázka.
V tomto období šéfoval policii Jiří Kolář, který se však o tehdejších událostech odmítá bavit. Ani jeho nástupci Husák a Martinů nenařídili detektivům Krakatici vytáhnout z archivu a začít ji znovu důkladně vyšetřovat.

Uzavřená záležitost

A už se to zřejmě nestane. "Krakatice je starý spis, který byl odložen. A já to považuji téměř za uzavřenou záležitost," uvedl současný policejní šéf Oldřich Martinů.

Za éry Husáka se navíc zcela rozpadl tým, který výbušný spis vyšetřoval. Od policie sami odešli elitní důstojníci Karel Tichý, Oldřich Kopp a Milan Dvořák, kteří důkazy o napojení mafie na vrcholné politiky získali v letech 1999 až 2002.

Policejní zdroj nyní MF DNES řekl, že se po útěku Krejčíře v roce 2005 chtěli vrátit ke kořenům spisu, tedy k Mrázkovi a jeho kontaktům, a proto prý byli donuceni odejít.

O spisu Krakatice měli přehled i tři ministři, kteří se od roku 2000 v čele resortu vnitra vystřídali - Stanislav Gross a František Bublan z ČSSD a Ivan Langer z ODS.

František Bublan včera řekl, že se mohl o vyšetřování dnes už legendárního spisu přece jen víc zasadit. "Možná kdybych byl prozíravější, tak bych policii řekl: Všechno to vytáhněte, znovu otevřete a dotáhněte do konce. Ale zase si myslím, že by to ministr vnitra dělat neměl. Nemá pravomoci něco policii nařizovat," řekl včera MF DNES Bublan. Jako ministr žádný takový pokyn nedal.

Stanislav Gross

ministr vnitra od 5. dubna 2000 do 4. srpna 2004

Stanislav Gross"Policisté měli plnou podporu vedení resortu. To dokládá skutečnost, že spis Krakatice byl živý po celou dobu mého působení na ministerstvu vnitra, podle mých informací se na něm pracovalo až do roku 2005. Až poté byl uložen v archivu příslušné služby. Výsledkem Krakatice bylo trestní stíhání několika osob, veřejnosti je znám Radovan Krejčíř."

František Bublan

ministr vnitra od 4. srpna 2004 do 16. srpna 2006

Ministr vnitra František Bublan"Když jsem se stal ministrem vnitra, tak už bylo vydané rozhodnutí o tom, že se Krakatice uloží do archivu. To si policie rozhodla sama. Když tehdy na Krakatici přišla řeč, bylo mi řečeno, že je tento spis uložen, a když se z něj něco hodí k jinému případu, tak se zmíněná část ze spisu vytáhne. Já jsem jako ministr nemohl říct: Vytáhněte spis a začněte ho prověřovat. To by bylo moc velké zasahování do práce policie."

Ivan Langer

ministr vnitra od 4. září 2006 do současnosti

Ivan Langer"Pokud v minulosti nějaký ministr úkoloval policii, tak já nic takového nedělám a dělat nebudu. Za sebe mohu prohlásit: Policii nikdo ve vyšetřování Krakatice nebrání, nikdo policistům nic nezakazuje. Mám eminentní zájem na tom, aby byla celá věc vyšetřena. Ale kdybych policistům uložil, aby mě o vyšetřování Krakatice informovali, hned den poté bych musel podat rezignaci. Protože nemám pravomoc je o to žádat."

Jiří Kolář

policejní prezident od 7. srpna 1998 do 15. srpna 2005

Jiří Kolář"Etapa, kdy jsem byl policejním prezidentem, je dávno pryč, pro mě tato doba už skončila. Nyní jako policejní přidělenec na Slovensku nejsem oprávněn se naprosto k ničemu z minulosti vyjadřovat. Porušil bych náš zákon a to vůbec nepřichází do úvahy. Já se nemohu vyjadřovat k ničemu, co jsem se dozvěděl při výkonu služby a své funkce policejního prezidenta."

Vladislav Husák

policejní prezident od 21. září 2005 do 23. března 2007

Vladislav Husák oznámil, že se rozhodl odejít z funkce policejního ředitele"Se spisem Krakatice jsem se seznámil a jediné, co z něho jednoznačně vyplývalo, bylo, že informace v něm obsažené neměly žádný trestněprávní charakter. A to byly mnohokrát prověřovány. Jediný drobný problém, který jsem řešil v souvislosti s Krakaticí, spočíval v tom, že se po útěku Radovana Krejčíře o tento spis přetahovaly dva útvary, a to Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a finanční policie."

Oldřich Martinů

policejní prezident od 1. června 2007 do současnosti

policiejní prezident Oldřich Martinů"Krakatice je starý spis, který byl odložen. Já ho považuji téměř za uzavřenou záležitost. Jediné, co můžeme dělat, je dávat nové informace, které přinášejí média nebo je získáváme od svědků, do souvislosti s odloženým spisem. A zjišťovat, zda není v případu nějaký posun. Pak bychom mohli začít nové podezření prověřovat. Jako policejní prezident však do toho nemohu nijak zasahovat."


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Česku hrozí, že bude v budoucnu muset dovážet vodu, varují vědci

Dobytek při pastvě na vyprahlé louce u obce Děčany na Litoměřicku. (24....

Česko by se mělo připravit na suché a horké roky, kterým se podle vědců nevyhne. Problémy způsobené změnou klimatu u...

Babiš zamířil za Zemanem. ČSSD má víc kandidátů na nového ministra kultury

Prezident Miloš Zeman přijal v Lánech premiéra Andreje Babiše.

Premiér Andrej Babiš se vydal za prezidentem Milošem Zemanem. Do pátku chce od ČSSD jméno kandidáta na ministra...

Další podezření z plagiátorství. Čelí mu vládní protidrogová koordinátorka

Národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Jarmila Vedralová, vládní protidrogová koordinátorka, čelí podezření z plagiátorství. Opsat měla část své bakalářské a...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz