Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Tři křížky místo podpisu nejsou minulost. Úřady řeší, co s tím

  19:02
Tři křížky, podpisová značka, kterou mnozí znají jen z historických románů, "slaví" svůj návrat. Stále častěji se s ní setkávají hlavně na pracovních úřadech, kde se registrují například nejchudší Romové ze Slovenska, kteří sem přišli za snem o snazším živobytí a za příbuznými.

Jana Chudobová z trmické radnice ukazuje některé pokusy klientů o podpis | foto: Martin Adamec, MAFRA

Negramotní jsou ale i mezi našimi padesátníky nebo šestnáctiletými, kteří se prosekali základní školou, ale se čtením textu a hlavně porozuměním mají obrovské problémy. Ze psaní zvládají sotva své příjmení, a když ani to ne, tak na úřední dokument prostě udělají +++.

Tři křížky místo podpisu

Tři křížky místo podpisu, takzvané znamení ruky, se objevují už několik set let. Podle některých historiků jde o přenesení symbolu Svaté trojice pro stvrzení smlouvy. Ve středověku se za třemi křížky někdy objevovala poznámka napsaná jinou osobou, která potvrzovala, že je vlastnoručně napsal jejich negramotný autor.

Podpis třemi křížky ubýval s rozvojem vzdělanosti a postupným úbytkem negramotnosti. Úřady se s ním však setkávají i nyní.

S desítkami takových lidí, kteří neumějí číst a psát, se setkávají třeba pracovníci sociálního odboru v Trmicích u Ústí, posílají je na veřejně prospěšné práce.

Pracovnice úřadu Marie Chudobová pak potvrzuje trend, o němž mluví učitelé i sociologové - největší potíž s psaním a porozuměním textu mají dnes u nás padesátníci a kategorie lidí od 16 do 18 let.

"U nás jde především o mladší ročníky. Až 70 procent našich klientů neumí číst ani psát. Sice místo podpisu nemalují tři křížky, naučili se alespoň napsat své příjmení. To je ale z psaní všechno a číst neumí vůbec," tvrdí Marie Chudobová.

Ukázky podpisů na dokumentech úřadu práce. Takto se lidé podepsali v pátek v Mostě, jinak to neumí.

Ukázky podpisů na dokumentech úřadu práce. Takto se lidé podepsali v pátek v Mostě, jinak to neumí.

Jak se píše F a B?

"Nedávno se mě při podepisování dokumentů jeden člověk ptal, jak se píše F a B. Uměl jen několik písmen ze svého jména. Takových klientů máme desítky. Zvládají podpis nebo aspoň jedno dvě písmena. Jde spíš o starší ročníky, ale objevuje se to i mezi mladými," popsala svou zkušenost Miloslava Kondrová, vedoucí oddělení poradenství a zprostředkování úřadu práce v Mostě.

Právě tam si fenoménu "tři křížky" začali před časem víc všímat. Při jednání s klienty, kteří podepisují, že byli na úřadě na jednání nebo při žádostech o rekvalifikace. K lidem, kteří jsou negramotní, přibyla velká skupina těch, kteří sice zvládají něco napsat a přečíst, textům a informacím ale vůbec nerozumí.

Tato takzvaná funkční negramotnost je podle jejich zjištění problémem stovek lidí. Například podle odhadů pracovníků pobočky úřadu práce v Litvínově je tam takových lidí kolem dvou set. Vesměs jde opět o skupinu lidí z vyloučených lokalit. Klasicky negramotných, kteří neumí vůbec číst a psát, je z nich mezi deseti a dvaceti.

Ukázky podpisů na dokumentech úřadu práce. Takto se lidé podepsali v pátek v Mostě, jinak to neumí.

Ukázky podpisů na dokumentech úřadu práce

Úřad má ale i další alarmující čísla. Ze zhruba sto dvaceti zaregistrovaných mladých lidí do osmnácti let jich asi třetina zvládne jen podpis, dál jejich znalosti končí.

"Je zcela evidentní, že tu problém s negramotností je. To, že se o tom příliš nemluví, je jiná věc. My jsme se mu nechtěli vyhýbat, ale řešit ho. Hledali jsme cestu, jak i z této skupiny lidí dostat co nejvíc na trh práce," uvedl Oldřich Malý, ředitel mosteckého úřadu práce.

Problém negramotných nebo těch, kteří sice základy čtení a psaní zvládají, ale mají potíž s porozuměním textům či formulářům, není jen v tom, že nedokážou vyplnit třeba přihláškový dotazník nebo sepsat životopis.

Podle Viktora Koláčka z Litvínovské vzdělávací společnosti, která pro ně ve spolupráci s úřadem práce připravila kurz, jde i o to, že často nedokážou správně vnímat sled informací. Jednoduše řečeno - pokud dostanou pracovní příkaz, vytáhnou z něj jednu věc, ale další jim uniknou.

Nezvládnou přidělený úkol

"Když nedokážou od zaměstnavatele převzít úkol, těžko se jim pak vysvětluje, proč je nechce. Navíc moc nechtějí slyšet, že mají nějaký problém. V kurzu jsme se snažili posílit jim sebevědomí. Vysvětlit jim, že není nic špatného se zeptat, když nerozumí nebo neví," upozornil Koláček. Prvním kurzem prošlo v Litvínově osm lidí.

Během šedesáti výukových hodin se snažili zlepšit v běžných komunikačních dovednostech, prakticky trénovali porozumění frázím v dokumentech.

Úřad práce v Mostě je nyní zapojí do standardních programů a případně rekvalifikací a bude zjišťovat, zda se má v kurzech pro lidi s omezenou gramotností pokračovat, nebo je bude potřeba nějak upravit.

"Většina negramotných se snaží tenhle svůj handicap zakrývat. Nějak se mu při jednání s úřadem vyhnout. V rodině je třeba učí aspoň pár písmen na podpis," doplnila Kondrová.

Návrat do školy

V Trmicích ve spolupráci s ústeckým úřadem práce rozbíhají projekt, aby negramotní lidé v rámci rekvalifikací začali chodit do školy.

"Už máme školu, která je s námi ochotná spolupracovat. Nyní se dolaďují poslední věci a hledají peníze," přiblížila Marie Chudobová z trmického odboru sociálních věcí.

Uvažuje se o minimálně tříměsíčním kurzu. Ten by pro jednoho žáka stál zhruba sedm tisíc korun. Platit by ho měl úřad práce a byl by pak povinný, jinak by lidé přišli o část vyplácených dávek.

"Smyslem projektu není nikoho šikanovat, ale naučit lidi to nejzákladnější. Nyní ti lidé nemají tušení, co podepisují. Často jsou to nebankovní úvěry, různé kreditní karty, úvěrové podvody. Těm lidem pak chodí jedna exekuce za druhou a oni netuší, co se děje," připomněla Chudobová.

Pár písmen, která se negramotní naučí, totiž spolu s občanským průkazem pro podpis například úvěrových dokumentů stačí. Třemi křížky se zase dá parafovat třeba evidenční list úřadu práce.

"Totožnost se samozřejmě ověřuje z občanky, ale je pro nás důležité, aby ten člověk podepsal dokument vlastní rukou. Grafologové i podle těch tří křížků dokážou rozeznat pravost takového podpisu," poznamenal Malý.

Gottwald věděl o mučení, procesy řídil. Měl ale politický talent, říká historik

  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinský výsadkář vylíčil poměry na frontě, hned ho degradovali

Ukrajinská armáda uprostřed sílící ruské ofenzivy hasí nepříjemný problém na informační frontě. Respektovaný velitel...

Pokud máte baráček z 80. let, bude vás to stát statisíce, varuje ANO

K odmítnutí momentální podoby evropského plánu na snížení energetické náročnosti budov do deseti let vyzvalo vládu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

STALO SE DNES: Držhubné nebylo, hájí se Jurečka. Ukrajinci plánují protiúder

Ukrajinci soustřeďují u Bachmutu mohutné síly, Wagnerovci se otáčejí k Africe. České potraviny ve slevách porážejí...

Kolegy jsem nešikanoval, říká bývalý ředitel Správy Pražského hradu

Premium Na Hradě skončila éra Miloše Zemana. Jedním z odcházejících úředníků je i Jan Novák, nejprve ředitel administrativní...

Největšími slídily jsou velké weby, ukázaly anticeny. Ocenění má i Jurečka

Web Seznam.cz ve čtvrtek získal anticenu v kategorii Firemní slídil za sběr dat, kterého dosahuje údajně záměrným...

Zpátky Ukrajince nepouštějme. Je potřeba využít jejich potenciálu, říká vědec

Premium Váleční uprchlíci nechtěli přijít, donutila je kritická situace. Proto je pro ně složitější, že se teď musejí adaptovat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...