Premiér slíbil, že v červnu zhodnotí práci ministrů. Někdo bude muset jít z kola ven.

Premiér slíbil, že v červnu zhodnotí práci ministrů. Někdo bude muset jít z kola ven. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Topolánek chystá změny ve vládě, šíří se kuloáry

  • 142
Vládu podle všeho čekají personální změny. V kuloárech se hovoří nejméně o dvou ministrech, kteří by mohli v krátké době v kabinetu Mirka Topolánka skončit. Oba spojuje církevní zákon, který v Poslanecké sněmovně naráží na odpor opozice i několika koaličních poslanců.

Když loni v září média spekulovala o výměně několika ministrů, premiér Topolánek zvěsti vyvracel. Práci svých podřízených ale chce po vzoru britského expremiéra Tonyho Blaira hodnotit pravidelně každý rok, řekl tehdy. Poprvé tak prý učiní letos v červnu, slíbil. - Topolánek popřel, že by chystal čistku mezi ministry

Červen je za dveřmi a ministerský předseda se po návratu z dovolené bude rozmýšlet, kterého kolegu obětuje, aby otupil ostří opoziční rétoriky. U veřejnosti málo oblíbených ministrů je hned několik, nakonec se ale možná budou poroučet spíše ti, které lidé příliš neznají.

Že se křeslo povážlivě kývá pod lidoveckým ministrem kultury Václavem Jehličkou, potvrdily iDNES.cz dva na sobě nezávislé a dobře obeznámené zdroje z KDU-ČSL. Důvodů je víc, nejen ten, že ministra podle průzkumů polovina dotázaných ani nezná.

Lidovecký senátor strávil řadu měsíců přípravou zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Dohodu o vyplacení 270 miliard církvím představil se vší parádou před prezidentskými volbami. To pomohlo stmelit proklausovskou koalici občanských a křesťanských demokratů.

Přijetí zákona, který ODS lidovcům slíbila, je ale nyní ohroženo odmítavým postojem tří poslanců z platformy Vlastimila Tlustého. Ti zákonu vyčítají zásadní nedostatky. Podle posledního vývoje navíc nic nenasvědčuje tomu, že by se zákon počátkem příštího týdne podařilo ve Sněmovně odblokovat.

Jeden z nich, poslanec Juraj Raninec, se už nechal slyšet, že se bude snažit projednávání zákona odložit na zářijový termín. Osud zákona je tak více než nejistý.

Z toho by ale mohl mít ministr Jehlička velký problém. Připravil zákon, který ve Sněmovně nemá potřebnou většinovou podporu a vzbuzuje nevoli u veřejnosti. Bude tedy muset být přepracován. Tím, kdo ho upraví, však už může být někdo jiný.

Že by Jehlička za neúspěch svého zákona politicky zaplatil, odmítá první místopředseda ODS Pavel Bém. "Ten návrh zákona, byť na něm Václav Jehlička odpracoval velký kus práce, je také několikaletým dílem místopředsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové. Velmi se na něm podílel i ministr zemědělství Petr Gandalovič, takže je to kolektivní dílo. Občanští demokraté nejsou tací, že by prstem ukazovali na nějakého konkrétního viníka," řekl Bém iDNES.cz.

Právě Petr Gandalovič je druhým jménem, o kterém se v kuloárech mluví. Ač je místopředsedou ODS, v přípravě církevního zákona se hodně angažoval a může ho tedy potkat stejný osud jako jeho hlavního tvůrce. Zdroj blízký vedení KDU-ČSL, který si nepřál být jmenován, mluví právě o dvojici těchto jmen jako o téměř hotové věci.

Premiérovo stanovisko se redakci nepodařilo získat, je v zahraničí.

Julínek se bát nemusí
Ustát tlak na své odvolání by naopak mohl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Jeho zdravotní reforma sice vyvolává ještě silnější emoce než církevní zákon, pro Topolánka je však jako autor zásadní - byť nepopulární - reformy nepostradatelný.

Třebaže Julínkovo odvolání požaduje opozice, odborná veřejnost i sami spolustraníci v regionech, kteří mají pocit, že kvůli němu mohou prohrát krajské volby, ministr zdravotnictví se o své křeslo bát nemusí.

Ve středu ho v jeho úsilí mohl povzbudit verdikt Ústavního soudu, který nevzal v potaz námitky levicové opozice vůči poplatkům u lékaře. Julínek tak dostal, byť těsnou většinou jednoho soudcovského hlasu, možnost v reformě pokračovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video