Mezi zeměmi, kterým Česko pomáhalo, byl také Pákistán. Topolánek tam byl lobbovat za získání křesla v Radě bezpečnosti letos v květnu.

Mezi zeměmi, kterým Česko pomáhalo, byl také Pákistán. Topolánek tam byl lobbovat za získání křesla v Radě bezpečnosti letos v květnu. | foto: Reuters

Topolánek chce trestat země, kterým pomáháme

  • 570
Dosud jsme jim pomáhali, teď je naopak začneme trestat. Takový osud možná čeká země, kterým Česko posílá stovky milionů korun. Premiér Topolánek totiž mluví o přehodnocení pomoci pro státy, které údajně hlasovaly minulý týden v OSN proti ČR. A je možné, že jeho slova budou vyslyšena.

Hlasování o křeslo nestálého člena Rady bezpečnosti pro Česko či Chorvatsko bylo sice neveřejné, ale český premiér má jasno - hlas nám nedaly země, kterým pomáháme. A to není podle něj vůbec v pořádku. - více zde

"Myslím si, že je třeba přehodnotit naši rozvojovou a humanitární podporu. Není přece možné, abychom někam posílali desítky milionů korun, a ty země potom poslechly našeho soupeře," oznámil Topolánek na pondělní vládní tiskové konferenci.

Nejdříve sice nechtěl k porážce říkat vůbec nic s odkazem na to, že analýzu prohry musí předložit ministerstvo zahraničních věcí. Nakonec se ale rozpovídal a vzpomněl mimo jiné téma rozvojové pomoci.

"Myslím, že to patří k ekonomické diplomacii tak, jak ji prosazujeme," podotkl k možnosti potrestání.

Mimochodem, čeští diplomaté před hlasováním v OSN hodně spoléhali právě na rozvojovou pomoc. Věřili si, protože Chorvatsko pomáhá podstatně méně. I prezident Václav Klaus se při svém nedávném projevu v OSN zmínil o pomoci Česka světu. A dokonce avizoval, že tato pomoc bude ještě větší. - více zde

Skandální výrok, tvrdí šéf zahraničního výboru
Svým výrokem ale premiér vzbudil velké rozpaky mezi nevládními organizacemi, které světu pomáhají. Opoziční politiky přímo pobouřil. Ve Sněmovně může tento týden čekat lavinu stížností.

"Jeho výroky jsou naprosto skandální a budeme žádat vysvětlení, něco takového není prostě možné," sdělil iDNES.cz předseda zahraničního výboru Sněmovny za ČSSD Jan Hamáček.

"Nemyslím si, že by naše rozvojová pomoc měla sloužit k získávání nějakého vlivu. Naše pomoc je přece výraz solidarity s těmito zeměmi. Navíc silně pochybuji, že těch několik málo zemí může za naši prohru," dodává Hamáček.

Jeho stranický kolega Lubomír Zaorálek dnes Topolánka ostře kritizoval přímo na jednání Sněmovny. "Já se, pane premiére, za tuto vaši valašskou politiku stydím!" prohlásil emotivně Zaorálek.

Komu "potrestání" hrozí? Angole, Zambii, Vietnamu, Bosně a Hercegovině, Jemenu, Moldavsku, Mongolsku, Srbsku, Černé Hoře. To jsou totiž země, kterým Česko posílá takřka čtyři miliardy korun ročně. A k nim je nutné přičíst také dvě "specifické" země, Afghánistán a Irák.

Problém je ale v tom, že není známo, které z těchto států vlastně hlasovaly pro Chorvatsko. Volilo se neveřejně a samotný Topolánek nevysvětlil, z čeho soudí, že chráněnci zradili.

Vláda posoudí, kterým zemím pomáhat dál
Přesto má ministerský předseda možnost rozvojovou pomoc skutečně přehodnotit. V posledních měsících totiž dochází v této oblasti k velkým změnám, které ještě pokračují.

Jde o to, že se vláda snaží českou pomoc zefektivnit a koordinovat z jednoho místa do nižšího počtu zemí.

"Pomoc tak bude výraznější a soustředěnější, v tomto smyslu jsou kroky vlády správné. Lze také očekávat, že v roce 2008 se bude vláda zabývat tím, do kterých zemí bude dál rozvojová pomoc plynout," řekla iDNES.cz  místopředsedkyně správní rady Českého fóra pro rozvojovou spolupráci Dagmar Trkalová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video