Hlasování o zamítnutí návrhu na povinných pět týdnů dovolené. Pro zamítnutí návrhu KSČM hlasovalo 10 poslanců sociálního výboru za ANO a ODS. Zamítnutí navrhl Jan Bauer z ODS. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Pěti týdnů dovolené se všichni nedočkají. ANO i ODS jsou proti tomu

  • 151
Proti návrhu, aby bylo zákonem stanoveno povinných pět týdnů dovolené pro všechny zaměstnance, se postavili poslanci sociálního výboru Sněmovny. „V době, kdy jsme budovali beztřídní společnost, měli jsme dovolenou čtrnáct dnů, dnes čtyři týdny,“ utahoval si před tím poslanec ODS Jan Bauer z návrhu, se kterým přišla opoziční KSČM.

Pět týdnů dovolené již nyní dává svým zaměstnancům řada firem, ale ze zákona je nárok jen na volné čtyři týdny, a tak je pátý týden jako benefit. „Nárůst na pět týdnů si zaslouží všichni zaměstnanci,“ řekla poslankyně za KSČM Hana Aulická Jírovcová, která hájila svůj návrh.

Jste pro uzákonění povinných pěti týdnů dovolené?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 13. února 2020. Anketa je uzavřena.

„Pokládám tento návrh za nadbytečný. To, co navrhujete, je přikázat to i těm firmám, které si to nemohou dovolit,“ oponoval ji Petr Beitl z ODS.

„Když nařídíte zákonem pět týdnů dovolené, firmy jiné benefity stáhnou, třeba sick days,“ argumentoval před poslanci odpůrce uzákonění nároku na pět týdnů dovolené, šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. 

„Je to trend, ke kterému jednou dojdeme, ale musíme na něj mít,“ prohlásil. Přijetí návrhy by podle něj znamenalo náklady pro firmy až 35 miliard korun ročně a hrubý domácí produkt by podle Dlouhého klesl o jedno procento.

Zamítnutí návrh komunistů podpořilo deset přítomných poslanců vládního ANO a opoziční ODS, ostatní strany chtěly projednávání přerušit, dokud se poslanci nedostanou také k vládnímu návrhu na změnu zákoníku práce.

V něm ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová navrhuje zavedení sdílených pracovních míst i to, že dovolená by se neměla poskytovat za odpracované dny, ale za odpracovanou dobu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video