Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

S rodiči nemocných dětí řešíme strach i time management, říká Tereza Robinson

  16:25
V Česku je podle odhadů až 13 tisíc rodin s vážně nemocnými dětmi. Často se potýkají se strachem o jejich zdraví a život. Podpora rodin v těžkých životních situacích není plošně dostatečná. Tereza Robinson díky své vlastní zkušenosti s nemocným synem založila organizaci Srdcem Robinson a pomáhá tak rodinám s podobným osudem.

Organizace se věnuje péči o psychickou stabilitu rodin, ale i zdravotníků, kteří se starají nejen o nemocné děti. Tým Srdcem Robinson rodinám pomáhá při léčbě, hospitalizacích, v přípravách k operacím nebo porodům vážně nemocných dětí. Jak v oblasti koučování, tak poradenství.

„Hodně pracujeme s emocemi, se strachy. Nejčastější a palčivé téma je strach ze ztráty, vlastní smrtelnost, smrt obecně. Samozřejmě i time management té rodiny ve chvíli, kdy jsou v rodině nějací další sourozenci. Je potřeba na ně také nezapomínat, protože i oni potřebují být pro nás někdy tou jedničkou,“ říká zakladatelka a ředitelka organizace Tereza Robinson.

Z vlastní zkušenosti vycházela Robinson také při přípravě programů pro zdravotníky, v minulosti vystudovala zdravotní školu. „Troufám si říct, že to má přidanou hodnotu i pro ně, protože tam pro ně jsme na té druhé straně,“ míní Robinson.

Jen vyrovnaný rodič může být nemocnému dítěti oporou, říká koučka Tereza Robinson

„Jsme jim profesionální podporou v tom, aby dbali o svoji psychohygienu, aby uměli rozlišit mezi profesní a životní rolí, aby mezi nimi uměli dobře přepínat, aby si domů nenosili frustraci z práce a z těch životních příběhů,“ popsala. Péče o duševní zdraví zdravotníků pak podle Robinson pomáhá vytvořit laskavější a klidnější atmosféru.

„Když k nám rodina přichází, tak ví, že jí to bude stát nějakou práci na sobě, a za tím účelem už sem jdou. Nepřemlouváme nikoho k tomu, aby se svým životem něco dělal, nebo chtěl udělat. K nám chodí rodiny, které jsou rozhodnuté, protože chtějí něco se svým životem udělat a nějakým způsobem je to paralyzuje, omezuje, limituje, chtějí něco jinak,“ uvedla Robinson.

Psychická podpora i rady do nemocnice

Na organizaci Srdcem Robinson se obrátila například Alena Knajflová. Její dcera Anička má deformity na páteři a hrudníku. Lékaři nejprve doporučili cvičení, v červnu loňského roku ale musela Anička podstoupit operaci.

„Byl to velký šok a já jsem cítila, že budu potřebovat někoho, kdo by mě mohl v té situaci pomoct nejen v tom se s tím vyrovnat, ale spíš nás připravit na tu operaci. Já jsem se hrozně bála toho, že jedno z rizik spojených s operací je i ochrnutí,“ uvedla maminka Aničky.

„Jedna z nejvíc užitečných rad, která mi pomohla, byla otázka cévkování. Tereza mi poradila, ať o tom s Aničkou mluvím, ať jí řeknu, co se bude dít, že se probudí, bude mít tu cévku a že jí to může být nepříjemné,“ popsala maminka Aničky.

Jedno nemocné, druhé žádné. Proč já, ptala se Robinson po ztrátě dítěte

Robinson rodině Aničky doporučila také uklidňující cvičení, například dýchání ve stresových situacích. „Zaměří pozornost z té bolesti na dech, takže se tím nějakým způsobem uklidní,“ vysvětlila Knajflová.

Koučink mamince Aničky pomohl také z psychického hlediska. Často se podle jejích slov setkávala s lidmi, kteří se jí snažili uklidnit tím, že vše bude v pořádku. „Začala jsem si připadat, jestli to nezveličuji, jestli nejsem blázen. Samozřejmě si uvědomuji, že jsou těžší diagnózy. Věděla jsem, že mi dítě neumírá,“ popsala. „Může se to zdát jako banální situace, ale pro mě to byl velký stres,“ dodala.

Některé osudy hlava nebere, obdivuji rodiče nemocných dětí, říká koučka

Po operaci musela Anička čtyři měsíce nosit korzet. „Na konci října jsme byli na kontrole, kde nám řekli, že místo, které jí zoperovali, je relativně v pořádku,“ řekla Knajflová.

Aniččina páteř ale stále není v pořádku, problematickým místem je bederní oblast. „Dá se říct, že jsme znovu na začátku celé cesty, kdy nás zase čekají kontroly, kde nám budou říkat, jak se to vyvíjí. Možná nás čeká další operace,“ uzavřela maminka Aničky.

„Chtěla jsem vědět, že bude žít“

Organizaci Srdcem Robinson založila Tereza Robinson díky vlastní zkušenosti s vážně nemocným synem Ondřejem. Během těhotenství bylo podle jejích slov vše v pořádku. První známky, že s jejím synem není něco v pořádku, se objevily tři dny po porodu.

„Nepřisával se, nebyl na tom dobře. Bylo na něm vidět, že se něco děje. To se záhy potvrdilo, takže ho z Bulovky, kde se narodil, ještě ten den převezli do motolského kardiocentra,“ vylíčila Robinson. Den poté podstoupil Ondřej první operaci.

„Pamatuji si, že jsem hodně plakala, jenom jsem říkala: ‚Prosím vás, jenom mi řekněte, že bude žít.‘ V tu chvíli mě nezajímalo nic moc jiného. Já jsem věděla, že budu schopná se o něj postarat, ať to bude jakkoliv, ale chtěla jsem jenom vědět, že vůbec bude žít,“ řekla Robinson.

„Nebyla jsem si ochotná připustit, že by to mělo dopadnout jinak, a to byl ten největší strach, ta největší bezmoc, že to nemám pod kontrolou, že nemám, jak to ovlivnit,“ dodala.

Rodí se vážně nemocní. Ale nikdo neví, co jim je. Rodiny dětí si radí navzájem

Diagnóza malého Ondry je podle Robinson komplikovaná, trpí totiž kombinací osmi srdečních vad. „Jedna z věcí je, že nemá vyvinutou pravou srdeční komoru,“ popsala Robinson. „Je to opravdu složitá záležitost, kterou jsme se učili chápat po dvouhodinových přednáškách od lékařů, abychom vůbec pobrali, o co jde,“ dodala.

Ondra od narození podstoupil několik operací. Podle přednosty Dětského kardiocentra 2. LF UK a FN Motol Ondřeje Materny byl větší počet operací nutný právě proto, že je srdeční vada malého Ondry velmi složitá.

O slzách, smrti a naději na zázrak. Onkoložka popisuje zákulisí boje dětí s rakovinou

„Jeho srdce má pouze jednu funkční komoru. Ve zdravém srdci máme dvě komory a u řady srdečních vad mezi nimi třeba chybí část přepážky nebo je nějaká chlopeň chybně vytvořená, a to se dá chirurgicky opravit. U těchto případů bohužel nejsme žádným chirurgickým zákrokem schopni vytvořit nějakou další komoru, prostě tam není,“ vysvětlil Materna.

Podle Materny při léčbě nejde o opravu srdce tak, aby fungovalo jako srdce zdravé, normálně. Místo toho lékaři zvolili fontanovskou cirkulaci. „Neokysličená krev z těla se sérií zákroků přesměruje tak, aby tekla do plic samospádem. Do plic teče úplně mimo srdce, v plicích se okysličí a potom se vrací do srdce, do té jediné komory, a ta čerpá už jen tu okysličenou krev do celého těla,“ vysvětlil Materna.

Materna ale upozorňuje, že i takové řešení přináší pro pacienty omezení, například sníženou fyzickou zdatnost. Pacienti navíc musí podstoupit více operací. „Pokud se to všechno podaří, tak se s tím dá žít relativně normální život. Ty děti jsou schopné i různých sportovních aktivit,“ řekl Materna.

Autoři:
Témata: rodina, plíce
  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty nejsilnější nepořídili Izraelci, ale Palestinci. A západní tiskové agentury se kvůli nim dostaly do...

6. října 2024

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem. Podle otce dítěte mělo jít o rasově motivovaný útok ze strany pedagoga – jde o romskou rodinu. Škola...

5. října 2024  13:02,  aktualizováno  8.10 14:41

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne

Premium

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil závěry kontrol prezidentských kampaní z loňského roku. Mimo jiné se zaměřil na kampaň současné hlavy...

9. října 2024  15:24

Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku

Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena, která již dříve měla se školou konflikty, na pedagožku narazila neplánovaně na chodbě při cestě za...

10. října 2024  14:33

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro které umělec tvořil. O příčinách smrti však neinformovalo. V textech svých písní umělec často...

9. října 2024  21:41

Přidejte se k nám, přesvědčoval Hamás před masakrem Íránce i Hizballáh

Palestinské teroristické hnutí Hamás usilovalo o to, aby se do jeho útoku z loňského 7. října zapojily také Írán a libanonské hnutí Hizballáh. Napsal to deník The New York Times na základě dokumentů,...

13. října 2024  9:14

ANALÝZA: Život migrantů v Rusku. Na „rizikové“ míří razie, další lákají na Ukrajinu

Rusko se nachází ve schizofrenní situaci. Ruské hospodářství trpí nedostatkem pracovníků, nezaměstnanost je mimořádně nízká. Úřady však omezují tradiční pracovní sílu, která saturovala ruský pracovní...

13. října 2024  9:01

Vrací se Pulp Fiction: Historky z podsvětí, jež změnily kinematografii

Premium

Před třiceti lety zažil festival v Cannes okamžik, kdy film začal psát novou kapitolu. Zlatou palmu tehdy vyhrál titul Pulp Fiction: Historky z podsvětí. Na počest jubilea se průlomové dílo režiséra...

13. října 2024

Zpracovatel jaderného odpadu zanedbal IT bezpečnost. Hrozila mu ztráta dat

Největší světový zpracovatel jaderného odpadu, britská státem vlastněná společnost Sellafield, dostala od tamního národního úřadu pro jadernou regulaci pokutu za zásadní nedostatky v kybernetické...

13. října 2024

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro které umělec tvořil....

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

Zmapovali jsme, které spořicí a termínované účty teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka dál snižuje základní úrokovou sazbu a má inflaci pod kontrolou. Banky na to reagují snižováním...

Kanye West požádal o rozvod s Biancou Censori, raper chce žít v Tokiu

Manželství Kanyeho Westa a Biancy Censori se po dvou letech rozpadlo. Pár, který uzavřel úřední sňatek v prosinci 2022,...

Karel Janeček žaluje exmanželku o bitcoiny. Chce je zpět, jde o víc než miliardu

Miliardář Karel Janeček se soudí s exmanželkou Mariem Mhadhbi o kryptoměny, které jí před lety daroval při rozvodovém...