Jan Švejnar

Jan Švejnar | foto: Marta Myšková, ČTK

Švejnar má definitivní podporu ČSSD, komunisté budou dál vyjednávat

  • 1346
Pokud zákonodárci ČSSD při únorové volbě prezidenta poslechnou vedení strany, může si být Jan Švejnar jistý jejich hlasy. Ústřední výkonný výbor dnes drtivě podpořil jeho kandidaturu. Komunisté naproti tomu hodlají dál vyjednávat. Bez jejich hlasů by přitom Švejnarovy šance klesly na minimum.

Vojtěch Filip na tiskové konferenci připustil, že komunistický vyjednávací tým může pracovat třeba až do 7. února, tedy do posledního dne před volbou nové hlavy státu.

Zopakoval pět kritérií, která musí kandidát splňovat, pokud stojí o hlasy KSČM. Je to rovný přístup ke všem politickým stranám, postoj k americkému radaru v ČR, zákonu o referendu a reformě veřejných financí a záruka, že bude dbát o identitu a prestiž ČR.

Místopředseda Jiří Dolejš byl konkrétnější: na jednání převládal názor pokud možno zabránit zvolení Václava Klause v prvním kole první volby. Ani pasivita poslanců KSČM by podle něj neměla vést k tomu, že by Klaus uspěl hned na začátku.

"Dominoval i názor, že nemůžeme v tuto chvíli vyslovit souhlas s profesorem Švejnarem, protože otázka našich pěti podmínek je stále ještě otevřená," doplnil Dolejš.

Komunisté podle všeho nebudou vyjednávat jen s kandidáty, ale váhu svých hlasů zřejmě budou chtít proměnit v politický kapitál i jinde. Podle Jiřího Paroubka je KSČM připravena jednat s ČSSD nejen o volbě prezidenta, ale i "o více aspektech spolupráce".

Nejsem menší zlo, přesvědčoval Švejnar socialisty
Švejnar už dopoledne získal podporu ústředního výkonného výboru ČSSD. Do poslední chvíle se snažil získat na svoji stranu váhající socialisty. "Chci vám nabídnout, že porazím Václava Klause," uvedl během dvacetiminutové prezentace.

Socialistům řekl, že se hlásí k politickému středu. Uznal, že se odlišuje od ryzího kandidáta ČSSD, ale díky tomu může oslovit i subjekty ve středu a pravém středu spektra a ve volbě zvítězit.

Jako ekonom navíc prý nikdy nezapomínal na chudé. Znovu zopakoval své výtky k průběhu ekonomické transformace v 90. letech. "Je cynické obhajovat praktiky, které posvětily stamiliardové tunelování při kuponové privatizaci," prohlásil.

Přítomné sociální demokraty vybídl, že je v zájmu České republiky i ČSSD, aby mu umožnili porazit Václava Klause. Sklidil za to potlesk. "Nejsem pro vás menší zlo, sdílím s vámi mnoho hodnot," řekl Švejnar.

Zdůraznil, že by byl prezidentem, který ctí ústavu a je ke všem stranám férový. Byl by nadstranický, hájil by právní stát a netoleroval by praktiky, které nejsou právně čisté.

Poté necelou hodinu čelil otázkám členů nejvyššího orgánu strany mezi sjezdy. Týkaly se například energetiky, zdravotnictví, americké radarové základny, zavedení eura, Kosova i ekologie, konkrétně klimatických změn.

Volba bude svobodná, ujišťuje Paroubek
Publikum mu ale bylo evidentně nakloněné a hlasitě reagovalo hlavně ve chvílích, kdy se vymezoval od dalšího prezidentského kandidáta Václava Klause. Nepřekvapilo, že ho nakonec ze zhruba sto třiceti členů výboru nepodpořili jen čtyři, kteří se zdrželi.

Jedním z nich byl Zdeněk Škromach, který se svým odmítavým postojem ke Švejnarovi nikdy netajil. I on se prý ale podřídí doporučení strany a Klausovu vyzyvateli dá svůj hlas. "Byl jsem vždy loajální ke své straně," řekl MF DNES v narážce na to, že někteří sociální demokraté při poslední prezidentské volbě nejspíš hlasovali proti Miloši Zemanovi.

Volba je ovšem tajná, takže přes veškerá doporučení stran bude nakonec opět záviset jen na rozhodnutí jednotlivých zákonodárců.

Sociální demokraté ale údajně nebudou k volbě Švejnara nuceni. "Demokratičnost našeho přístupu bude větší než u 122 volitelů ODS. Celá řada zákonodárců ODS nechce volit Václava Klause," řekl Paroubek. 

. Švejnarovy šance

Lidovci dosud nepodpořili Švejnara ani Klause a je možné, že nakonec strana nechá svým poslancům a senátorům volnou ruku. Postoj komunistů je tak pro Klausova soupeře klíčový.

Do prezidentské volby nevstupuje jako favorit a ztroskotat může už v prvním kole volby. Do dalšího kola totiž postupuje jeden kandidát poslanců (dolní komory parlamentu) a senátorů (horní komory). Klaus má v Senátu díky většině ODS svůj postup jistý. Aby se Švejnar dostal dál, musí získat mezi poslanci více hlasů než Klaus.

Sociální demokraté disponují 72 hlasy a zelení, kteří také Švejnara podporují, mají poslanců šest. To mu však nestačí.

Komunisté zatím naznačují, že se jim nelíbí ani Klaus ani Švejnar. Když do volební urny odevzdají nevyplněné lístky, nepodpoří sice formálně ani jednoho kandidáta, ve skutečnosti tak však vyřadí ze hry Klausova soupeře. Proto nyní Paroubek přemlouvá komunisty, aby v prvním kole Švejnarovi dali hlasy. Lze čekat, že komunisté budou licitovat až těsně do samotné volby.

Výchozí pozice Klause je 122 hlasů poslanců a senátorů ODS. K jistotě zvolení ve třetím kole volby potřebuje 141 hlasů, hledá tedy 19 hlasů u lidovců a komunistů či by se mohl snažit tyto hlasy posbírat napříč spektrem. Současnému prezidentovi nahrává, že má několik stoupenců mezi poslanci KDU-ČSL.

Naopak Švejnar musí spoléhat na méně pravděpodobnou variantu, že se na jeho stranu přidají komunisté i lidovci a neztratí ani žádné hlasy v ČSSD. Pomoci by mu mohlo i to, kdyby Klause "zradili" někteří lidé z ODS. Ti k tomu nemají pádný důvod. Navíc si všichni pamatují krizi ČSSD, když před pěti lety takto potopila svého kandidáta Miloše Zemana.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video