Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. února 2024 Matěj

Studentka VŠ: Školné je spravedlivé

  12:02
Jsem studentkou vysoké školy, a tak bych logicky mohla být proti zavedení školného, protože do vlastní kapsy má každý hluboko. Opak je ale pravda. Jsem pro školné, a to z několika důvodů.
Školné může mít i motivační efekt a zaplnit posluchárny, míní studentka. Ilustrační foto

Školné může mít i motivační efekt a zaplnit posluchárny, míní studentka. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Předně by se školným zvýšila kvalita vysokých škol. Školy by měly více peněz na nákup drahého vybavení (to se týká spíše technických a medicínských škol), také by mohly finančně zatraktivnit pedagogickou profesi.

Vědecké špičky by neodcházely do soukromého sektoru a studenti by se více zajímali o kvalitu výuky. Kdo platí z vlastního, požaduje za své peníze určitý standard.

Na školách by ubylo nekvalitních pedagogů, náplň a nabídka předmětů by se musely přizpůsobit požadavkům ze strany studentů a výuka by byla více orientována na praxi. Kdo si platí za vysokou školu, očekává, že ho připraví na profesní život a nezahltí nepodstatnými zbytečnostmi.

Pozitivním faktorem školného je, že studenti si studia více váží. Pak by se nestávalo, že by auly při přednáškách zely prázdnotou, jak tomu teď bohužel někdy je. Všichni mají přece "užitečnější" věci na práci, než je studium.

Je však pravda, že úroveň přednášek je občas mizivá. Je to začarovaný kruh: bezplatné školství rovná se malý zájem ze strany pedagogů i studentů. Při zavedení školného by samozřejmě také byly pozitivně zohledněny dobré studijní výsledky, byl by zaveden propracovanější systém prospěchových stipendií, než jaký funguje nyní. Ubylo by lidí, kteří vysokou školu studují stylem "na trojku to nějak dám".

Existuje i mnoho argumentů proti školnému. Tím nejhlavnějším je ten, že školné by znemožnilo studium sociálně slabým studentům. Ovšem statistická čísla ze zemí, ve kterých je školné zavedeno, ukazují, že počet vysokoškoláků z nižších sociálních vrstev je tam stejný, někdy i vyšší než v zemích bez školného.

Dnes chybí motivace
Navíc představa, že vysoké školství je nyní bezplatné, je naivní. Průměrné výdaje vysokoškoláka se měsíčně pohybují kolem 5000 korun (náklady na ubytování, stravu, učebnice...).

Sociálně slabí lidé mají ztíženou cestu ke studiu již nyní. Pro koho je však vzdělání prioritou, ten peníze najde. Vždyť vzdělání je nejlepší investice do budoucnosti! Kdyby bylo zavedeno školné, musely by samozřejmě být zákonem ošetřeny i možnosti bezúročných půjček se splatností až několik let po ukončení studia.

Takže chudí studenti by měli více možností, jak získat peníze na studium, než jen od rodičů, případně z brigád, jak je tomu nyní. Samozřejmostí by byla stipendia, ať už prospěchová, vědecká, za sportovní reprezentaci školy... Každá snaha, aktivita a talent by měly být řádně oceněny – více, než je tomu teď. Nynější systém stipendií není dostatečně motivující, takže studenti nemají chuť příliš se věnovat studiu a radši si přivydělávají příležitostnými pracemi.

Školné je mnohem spravedlivější i k lidem bez vysokoškolského vzdělání. Tito lidé nyní musí ze svých daní sponzorovat vysokoškolskou výuku lidem, kteří pak díky ní budou vydělávat mnohonásobně více než oni.
Proč by měli lidé s nižším vzděláním sponzorovat něčí budoucnost? Ať každý platí za ty služby, které využívá. Tento systém se osvědčuje jak ve školství, tak ve zdravotnictví či sociální politice. Plošné sponzorování z daní je mnohem méně efektivní a vytváří iluzi bezplatnosti.

Školné má ještě tu výhodu, že lidé si pak zodpovědněji volí obor, který chtějí studovat. Musí více brát v potaz, zda se oborem uživí, či ne. Je krásné mít národ plný kunsthistoriků, ale bohužel se nás pak většina nenají (nic proti kunsthistorikům). Nyní máme přeplněné humanitní obory a technické školy zejí prázdnotou. Studenti, kteří by za školu museli platit, by si mnohem rozvážněji rozmysleli, na co mají talent, co je uživí, a nešli by studovat tu nejlehčí školu, "jen aby měli titul".

Po rozsáhlé úvaze jsem tedy došla k závěru, že školné ano. Otázkou zůstává, v jaké výši a formě. Výši školného by si asi měly určit samy vysoké školy. Jistě by se mělo prodiskutovat, zda by se odvíjela od finanční náročnosti studovaného oboru, či by měla být na všech školách a oborech stejně vysoká.

Rozdílné mohou být i formy školného. Jedna z možností je, že by se platilo hned při studiu, další variantou je, že by se platil jakýsi ˇ"absolventský poplatek". Tato varianta funguje například v Austrálii. Tam navíc platí pouze ti absolventi, kteří dosahují průměrného a nadprůměrného platu v rámci své profese. Takže vysoké školy se ve svém vlastním zájmu snaží, aby studenti co nejlépe uspěli na trhu práce.

Autor:

Zbraněmi rozdmýcháváte konflikt na Ukrajině, vpálil Ondráčkovi Stropnický

  • Nejčtenější

Za jízdu na oranžovou 4 500 Kč a šest bodů. Jak od ledna přitvrdily pokuty

19. února 2024

Premium Policie jen za leden vybrala na silnicích za přestupky řidičů přes 49,3 milionu korun, více než...

Konec Green Dealu a Výborného, chtěli farmáři. U Sněmovny skončili předčasně

19. února 2024,  aktualizováno  16:49

Zemědělci v Praze protestovali proti situaci ve svém oboru. Do metropole přijeli se zhruba 500 kusy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruského pilota, který s vrtulníkem unikl na Ukrajinu, rozstříleli ve Španělsku

19. února 2024  19:24

Ruského pilota Maxima Kuzminova, který loni ve vrtulníku Mi-8 přeletěl do neokupované části...

„Prodáš nám půl domu, nebo zapláčeš.“ Jak funguje velký byznys spekulantů

16. února 2024

Premium Spekulanti skupují vlastnické podíly, vzniklé například dědictvím nebo z dražby, na bytech či...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukradli nám demonstraci, oznámila část zemědělců a odjela předčasně z Prahy

19. února 2024  14:36,  aktualizováno  16:06

Část zemědělců brzy odpoledne nastartovala své stroje a začala odjíždět z pražské magistrály....

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozlícení farmáři se porvali na veletrhu v Paříži s policií. Pak dorazil Macron

24. února 2024  9:29

Desítky rozlícených francouzských zemědělců v sobotu vtrhly do areálu zemědělského veletrhu v...

Ukrajinský dárek k výročí pro Rusy. V Lipecku jim vzplanula největší ocelárna

24. února 2024  8:53

V největší ruské ocelárně v Lipecku vypukl požár, dodávající výrobky i zbrojním podnikům, vypukl...

Česko v loňském roce uskutečnilo nejdražší armádní nákupy v historii

24. února 2024  7:36

Nejdražší armádní nákupy od vzniku České republiky i od jejího vstupu do Severoatlantické aliance...

Svět si připomíná výročí války na Ukrajině, do Kyjeva se sjíždí státníci

24. února 2024  7:01,  aktualizováno  9:48

Do Kyjeva dnes dorazili šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, italská premiérka Giorgia...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...