Studenti chtějí při výuce více diskutovat

  6:50aktualizováno  6:50
Ostrava - Z dotazníků, které vyplnili náhodně vybraní studenti a profesoři ostravských gymnázií, vyplynuly zajímavé skutečnosti. Všeobecně převládá názor, že studenti jsou vcelku spokojeni se způsobem výuky. Některé věci se však zajisté změnit dají. "Byla bych ráda, kdyby se více diskutovalo, než otrocky psalo do sešitů slovo od slova."

Co si myslí studenti
Většina studentů by uvítala více prostoru pro výměnu názorů mezi sebou i profesory a to především v ZSV, dějepisu a zeměpisu. "Určitě studenty nadchne více diskuse na dané téma, než šprtání stránky za stránkou," reagují studenti.

Jiní by zase uvítali, aby střední škola naučila mladé lidi něco do reálného světa. "Příliš mnoho zbytečných faktů si musíme natlačit do hlavy. Měli by nás více připravovat do života. Což znamená naučit nás přemýšlet." Otázka většího počtu žen v českém školství byla rovněž zmiňována. Studentům se nelíbí státní maturity a věta "Nechci státní maturitu!" se zde objevovala často.

Jinak všeobecně známé skutečnosti se opět potvrdily: Oblíbenost daného předmětu závisí na osobnosti učitele a jeho schopnostech poutavě podat výklad. I když ani to nemusí být dostatečné, protože některé předměty mohou být "nudné a nezáživné". Kantory zajisté potěší následující prohlášení jednoho žáka: "Myslím si, že ve většině předmětů odvádějí pedagogové vynikající práci, sice někdy nátlakovou, ale dobrou."

Co je motivací pro pedagogy
Většinu profesorů toto povolání těší, mají ho zároveň jako svého koníčka a někdo v něm vidí dokonce své poslání. "Finančně bych na tom byla lépe v jiném zaměstnání a věřím, že bych se dobře prosadila i jinde, ale někdo musí s těmi dětmi zůstat." Nejvíce láká kantory na této práci tvůrčí, nestereotypní zaměstnání a kontakt s mladými lidmi.

Pedagogové považují za důležité přenést své vědomosti a zkušenosti na studenty. Někteří profesoři vidí české školství jako úděsné, stále se horšící. Jiní tvrdí, že situace není tak vážná ani špatná. Ptáte se, co by kantoři změnili? "Byla-li bych všemocná, rozhodně bych změnila myšlení (našich) politiků tak, aby se jim konečně rozbřesklo a uvědomili si, že úspěšnosti ve světě docílíme pouze vzdělaností národa, kterou mohou poskytnout jen kvalitní učitelé," to doplňuje přání další tázané kantorky: "Přidala bych do škol pomocné pedagogy a vychovatele na dozor o přestávkách."

A co všechny spojuje
V čem je problém!? Nejspíše v tom, že o peníze jde vždy až na prvním místě. Studenti by si přáli mít plně vybavené učebny i laboratoře, profesoři by chtěli více půlených hodin a všem by se líbilo vybrat si volitelné předměty, které by je zajímaly, i rozšířit počet specializovaných tříd.

I přes tyto potíže se většina shodne v jednom. Už v historii byly české školy pokládány za dobré a cizinci k nám jezdili za vzděláním. Jen doufejme, že ještě dlouho obstojíme v tvrdé mezinárodní konkurenci.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Gama nůž se dostane i tam, kam chirurg ne. Odoperoval už 20 tisíc pacientů

Dagmar a Marcela přežily rakovinu díky gama noži.

I přes slovo „nůž“ v názvu, s ostrou čepelí nemá dvacet tun těžký přístroj mnoho společného. Leksellův gama nůž umí...

Najdete na iDNES.cz