Stopky a vyhřívaný koberec. Jak se chystalo loučení s Havlem

  10:49aktualizováno  10:49
Během pěti dnů příprav na rozloučení s Václavem Havlem uspořádali organizátoři pohřbu tolik akcí, na kolik by jindy bylo třeba několik týdnů či měsíců. Náročné přípravy zpětně popsali. Jako veledůležitá věc pro zajištění hladkého průběhu pohřbu se ukázaly stopky.

Minutou ticha začala i zádušní mše ve Svatovítském chrámu, kterou vedl pražský arcibiskup Dominik Duka. Státní pohřeb v tomto svatostánku je výjimečnou událostí. Posledním panovníkem, kterému se této pocty v roce 1875 dostalo, byl rakouský císař a poslední korunovaný český král Ferdinand I. Dobrotivý. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Právě se stopkami totiž Vojtěch Mátl, arcibiskupský ceremoniář, několikrát pomalu procházel trasu mezi Arcibiskupským palácem a katedrálou sv. Víta, líbal oltář a usedal na místo.

Potřeboval zjistit, kdy přesně mají v pátek vyjít dva průvody biskupů a kněží, aby do katedrály dorazily těsně před polednem, kdy se v celé zemi držela minuta ticha.

První průvod s kněžími, řeholníky a zástupci jiných církví nakonec vyslal v 11:25, druhý s biskupy v 11:43. "To bylo asi nejnáročnější. Aby všichni včas přišli, políbili oltář, usedli na místo a uvedla se minuta ticha, kdy začaly bít zvony a houkat sirény. Liturgické průvody bylo nutné zkoordinovat i s nájezdem kolon zahraničních delegací," popisuje náročné přípravy Mátl.

Filharmonikům byla zima

Právě arcibiskupský ceremoniář, šéf hradního protokolu Jindřich Forejt a tajemnice prezidenta Havla Sabina Tančevová tvořili trojici, která se na organizaci loučení s Václavem Havlem podílela asi nejvíc. V ulicích byly desetitisíce lidí a přijelo padesát zahraničních delegací. Organizátorům se zpětně ani nechce věřit, že všechny narychlo svolané akce klaply bez problémů.

Den před páteční mší v Chrámu sv. Víta se muselo třeba vymyslet, kam usadit Českou filharmonii. Aby hudebníci "nepřekáželi" a zároveň měli dost místa. "Filharmonici řešili problém, že je v chrámu velká zima a vlhkost, měli trochu strach o nástroje. Tak jsme jim tam instalovali vytápěné koberce," vypráví Mátl a dodává, že v katedrále bylo šest stupňů. "To ještě docela jde. Na naše poměry tam bylo teplo. Je to tím, že je mírná zima."

Zmíněná trojice, jež jen v katedrále strávila přípravami sedm hodin, se o úkoly dělila. Zasedací pořádek u oltáře měl na starosti Mátl, v lodi katedrály zase Forejt. K dispozici bylo 670 míst, polovinu hostů zval Hrad, polovinu vdova Dagmar Havlová.

"Jejím přáním bylo, aby na mši promluvila Madeleine Albrightová a Karel Schwarzenberg a aby herec Josef Abrhám četl z Knihy Job," upřesnila Tančevová.

Kancelář Václava Havla organizovala také loučení v první polovině týdne. S nápadem vystavit rakev v "jeho" kostele, centru Pražská křižovatka, a průvodem na Hrad přišla vdova. Od jízdy na lafetě přes loučení ve Vladislavském sále až po mši už bylo vše hlavně v režii prezidentské kanceláře a arcibiskupství.

Havlová poděkovala veřejnosti

Havlova rodina a přátelé se dostali ke slovu znovu v pátek odpoledne a večer. Podobu loučení ve strašnickém krematoriu vymysleli Dagmar Havlová s muzikantem Michaelem Kocábem. Vdova sama nazpívala Havlovu oblíbenou písničku Když jsem já šel tou Putimskou branou.

Ostatky Václava Havla budou uloženy na Vinohradský hřbitov podle informací ČTK až po Novém roce. Dagmar Havlová v úterý poděkovala veřejnosti za podporu. "Ráda bych z celého srdce poděkovala všem, kteří přišli vzdát manželovi poctu a podpořit mě v nejtěžších chvílích mého života. Člověk nikdy není připraven na odchod nejbližšího a bylo mi útěchou, že nás nebylo připraveno tolik," uvedla.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Gama nůž se dostane i tam, kam chirurg ne. Odoperoval už 20 tisíc pacientů

Dagmar a Marcela přežily rakovinu díky gama noži.

I přes slovo „nůž“ v názvu, s ostrou čepelí nemá dvacet tun těžký přístroj mnoho společného. Leksellův gama nůž umí...

Bývalý uhlobaron Koláček u soudu prováděl duchovní cvičení

Někdejší spolumajitel Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček u soudu,...

Pouhé modlení už nestačí. Bývalý uhlobaron a buddhista Koláček, který si změnil křestní jméno z Antonína na Antonio,...

Najdete na iDNES.cz