Předseda odborů se dnes sešel s ministrem školství Ondřejem Liškou. Řešili navýšení učitelských platů. Ministr minulý týden přislíbil, že dá letos učitelům o půl miliardy navíc, příští rok pak další 4 miliardy. Odbory ale chtěly letos tři miliardy, a proto vyhlásily stávkovou pohotovost. - čtěte Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost
Hned po schůzce Dobšík odpovídal na otázky čtenářů iDNES.cz.
. Odpovědi šéfa školských odborů zde |
Řada dotazů na šéfa školských odborů směřovala právě na možnou červnovou stávku učitelů.
Jeden ze čtenářů napsal, že se stávkou zaměstnanců ve školství před prázdninami nesouhlasí, a ptal se, jestli by nebylo lepší stávkovat během maturitních týdnů a neodzkoušet maturity.
"Na takovém postupu se učitelský stav neumí sjednotit. Stávku nerozhoduji já jako předseda, ale jednotliví zaměstnanci na jednotlivých školách," odpověděl Dobšík.
Předseda ale na přímý dotaz iDNES.cz připustil, že požadované 3 miliardy navíc se nejspíše získat nepodaří. "Stávka tedy nemá moc význam. Vše se ale rozhodne až zítra na mimořádném předsednictvu," řekl Dobšík iDNES.cz.
"Částka 4,5 miliardy na následujících osmnáct měsíců je konečná," potvrdila mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová.
Jaký by učitelé měli mít plat? ptali se čtenáři
Čtenáře také zajímalo, jaký je průměrný plat učitelů, z čeho by se ohodnocení mělo skládat a kolik hodin týdně pracují.
"Učitel má 40hodinovou pracovní dobu, 8 týdnů řádné dovolené. Počty odučených hodin podle úvazků se liší na ZŠ, SŠ, ZUŠ atd. Průměrný plat pedagogů je kolem 22 tisíc. Rozhodně usiluji, aby tarifní část platu zajišťovala důstojný a kvalitní život, příplatky za třídnictví, za vedení a další, osobní ohodnocení, odměny jsou nadstandard a měly by být za odvedenou práci. Ne za to, jaký mám dobrý nebo lepší vztah s vedením školy," odpověděl Dobšík.
Dobšík odpověděl i na dotaz, kolik by podle něho byl odpovídající plat učitele. "V rozvinutých zemích je to zhruba 130 procent hrubého průměrného platu. Jelikož nejsme rozvojová země, vychází to na necelých 30 tisíc. Skromné ne? Pro zaměstnance, kterému zákon ukládá jako kvalifikační předpoklad vysokou školu," míní Dobšík.
Dobšík se sešel s ministrem školství, jednání budou pokračovat
Předseda školských odborů se dnes sešel s ministrem školství. "Vyměnili jsme si informace a stanoviska. Jednání budou pokračovat," řekl iDNES.cz Dobšík.
Společně jednali o přislíbených čtyřech a půl miliardách na platy učitelů. Odbory ale usilují i o to, aby se přidalo nejen učitelům, ale všem zaměstnancům.
"Právě dnes jsem pana ministra znovu upozorňoval na obdobné dlouhodobě neřešené postavení zaměstnanců, kteří zajišťují zázemí vzdělávacímu procesu. Jde i o vysoce kvalifikované pracovníky. Odpověď pana ministra mě neuspokojila, bohužel není dostatek politické vůle," uvedl Dobšík.
Školské odbory chtějí jednat i s dalšími ministry
Předseda školských odborů by se v nejbližší době rád sešel i s dalšími ministry.
"Chtěl bych se osobně sejít s ministrem financí Miroslavem Kalouskem, ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem, ministrem práce a sociálních věcí Petr Nečasem a premiérem Mirkem Topolánkem," uvedl Dobšík.