„Myslíte si, že nevíte, proč tady jste? Myslíte si, že jedním z důvodů, proč tu dnes jsme, je, že nám dramaticky i díky vládě klesla životní úroveň?“ ptal se šéf odborářů Josef Středula davu, který skandoval „demisi, demisi“.
„Pan premiér se snaží lidem říkat, že neví, co požadujeme. Vzal jsem si takový tahák. Má 55 stran a jsou to připomínky ČMKOS ke státnímu rozpočtu na rok 2024. Stačí si to přečíst a budete vědět, co navrhujeme pro lepší budoucnost České republiky,“ vzkázal Středula předsedovi vlády Petru Fialovi.
Fiala nechce jednat pod tlakem. Je z jiné galaxie, vládu neřídí, řekl Babiš |
Středula uvedl, že odboráři na demonstraci nemluví jen sami za sebe, ale také za zaměstnance či manažery. „Taková situace se tu ještě nikdy nestala, pane premiére, zapamatujte si to,“ řekl. Svou řeč ukončil otázkou, zda je dav protestujících připraven k pokračování protestních akcí v případě, že vláda nebude jednat. Malostranské náměstí mu odpovědělo souhlasným skandováním.
„Vláda má šanci už 4. prosince při jednání o minimální mzdě předvést, jak je vstřícná a jak vypadá dialog,“ řekl Středula po skončení protestu. Postoj vlády při jednání o minimální mzdě bude jeden z těch, který bude klíčový při plánování případných dalších protestních akcí, dodal.
Podobně se vyjádřil také předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář. „Pokud naše návrhy budou dál bagatelizovány, přistoupíme k dalším protestům,“ řekl.
Vystoupil také předseda lékařského odborového klubu Martin Engel. „Jak můžeme chtít po ministru zdravotnictví, aby za dva měsíce pochopil vážnost situace, když premiér potřebuje dva roky na to, aby zjistil, že v Německu je levněji?“ řekl Engel. „Nenechte se postavit proti nám, my na vás myslíme,“ dodal.
„Premiér Fiala je bývalý učitel. Mělo by mu být jasné, že snižování výdajů na vzdělávání nás nevede do světlých zítřků a vzdělanostní společnosti, ale vede nás do rozvojové země, a tou nechceme být,“ řekl předseda školských odborů František Dobšík.
OBRAZEM: Prahou bouří protesty, Fiala dal přednost návštěvě kravína |
Po Dobšíkovi se mikrofonu ujal předseda odborového svazu KOVO Roman Ďurčo. „Premiér Fiala řekl, že odboráři mají politické ambice. To je nehorázné. Chceme, aby se tu žilo dobře. Premiér Fiala je u mě srab. Schovává se v Brně a vydává jen prohlášení,“ řekl.
Vláda by podle Ďurča měla podat demisi, pokud nebude naslouchat požadavkům odborů.
Bláto a obklíčený stánek. Na Letnou přijeli odboráři, přivezli politická hesla |
Na místo dorazili i zástupci KSČM, přišel také bývalý premiér Jiří Paroubek či místopředseda SOCDEM Lubomír Zaorálek.
„Přišel jsem dnes protestovat, protože mi vadí, že v této zem nejsou silnější odbory. O tom se často mluví, že v Česku si lidé nedokážou říct o peníze. Panuje tady taková příkladná skromnost a pocit, že s těmi pár korunami vyjdu,“ řekl na dotaz redakce iDNES.cz Zaorálek.
Odboráři se do Prahy začali sjíždět už v pondělí dopoledne, aby se zúčastnili protestní akce proti vládě. Například z jihlavské firmy Bosch Powertrain do hlavního města vyrazilo asi 130 odborářů, jeli dvěma autobusy a několika auty.
Souhlasíte s důvody dnešní stávky?
Odboráži měli sraz na Letné. Přinesli si s sebou i první politická hesla, například „5 demolice patří za mříže“ či „Fialo, důvěru lidí dávno nemáš, za Nutellu se neschováš!“. Podle odborářky Miloslavy Novákové mělo dorazit až sedm tisíc jejich členů, to se nakonec nestalo.
Průvod odborářů v čele s předákem Josefem Středulou vyrazil ve 12:30 z náměstí Jana Palacha na Malostranské náměstí, kam došel o necelou půlhodinu později. „Je to protest proti tomu, jakým způsobem vláda funguje. Jestli to nechce zvládat, ať to zabalí, jestli to chce zvládat, jsme připraveni jednat,“ řekl Středula.
Na Jungmanově náměstí se dopoledne sešli studenti. Z davu o zhruba dvou stovkách účastníků se postupně stal přibližně dvoutisícový průvod. Studenti s sebou nesli transparenty s nápisy „Budoucnost studentů ve vašich rukou“ či „Semináře nedáme“.
„Ukazujeme, že jsme slyšet. Naše budoucnost nám není jedno,“ prohlásili na podiu megafonem organizátoři akce z pražského gymnázia Na Zatlance. „Jsme dneska svědky největší stávky ve školství od roku 1989, děcka,“ dodala další organizátorka.
Podle organizátorů se průvodů účastnily asi dva tisíce studentů. Cestou na ministerstvo školství skandovali hesla „Zvedli jsme se z lavic, máme právo na víc“ či „Spaste školy včas, slyšíte náš hlas?“
Měli jste kvůli dnešní stávce ve školách problém zajistit pro děti náhradní program nebo hlídání?
Školáci před budovu ministerstva dorazili za skandování „Bek nemá swag“. Po několika proslovech se organizátoři vydali do útrob resortu, kde zástupcům ministerstva předali dopis se stížnostmi na škrty ve školství. Ministr Bek dopis podle organizátorů osobně nepřevzal.
Předáním dopisu akce studentů skončila. Část z nich pokračovala na nedaleké Malostranské náměstí na demonstraci odborářů.
Na 1 300 školáků z Přerova bude bez teplého jídla, centrální vývařovna stávkuje |
Do stávky se podle školských odborů zapojilo přes 7000 mateřských, základních a středních škol a samostatných jídelen. „Ještě v pondělí ráno nám chodily informace o dalších zapojených,“ hlásila místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová.
„Stávkujeme, protože vláda neplní, co slíbila. Nikomu jsme neveleli, nic nepolitizujeme, ta podpora od škol je ohromná. Jde nám o to, aby vzdělávání bylo skutečně prioritou, aby vzdělávací systém přinášel kvalitu, kterou veřejnost očekává,“ řekl předseda školských Dobšík.