SPZ na přání od nového roku nebudou, ministerstvo stoplo tendr

  20:46aktualizováno  20:46
Motoristé, kteří se těšili, že si v lednu pořídí na svůj vůz SPZ podle vlastního přání, budou asi zklamaní. Značky na přání od nového roku nebudou. Ministerstvo dopravy chce totiž novelizovat zákon, který měl jejich vydávání spustit. Ministerstvo zastavilo i tendr na dodavatele těchto značek.
Za SPZ na přání zaplatí motorista tisíce. (Ilustrační foto)

Za SPZ na přání zaplatí motorista tisíce. (Ilustrační foto) | foto: koláž iDNES.cziDNES.cz

"Účinnost novely zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích bude posunuta zřejmě na konec září příštího roku. S tím souvisí i pravděpodobný posun vydávání SPZ na přání k tomuto termínu. Přesný harmonogram této legislativy ale ministerstvo dopravy teprve určí," uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Právě jím zmiňovaná novela měla původně od ledna 2015 zavést individuální SPZ. Jenže tendr, který by to umožnil, ministerstvo pod novým vedením zastavilo.

"Chystaný tendr počítal se zakázkou na čtyři roky v hodnotě více než jedné miliardy korun. Příprava tendru nebyla v době nástupu ministra dopravy Antonína Prachaře dotažena do konce a několikaletá zakázka pro jednu firmu neodpovídala záměrům nového vedení ministerstva, které chce zavést podobnou praxi jako v Německu," dodal Neřold.

To znamená, že ministerstvo chce, aby nově řidičům značky nezajišťoval stát, ale aby si je sháněli sami. "Majitel si sice bude muset na vlastní náklady pořídit značku, přiměřeně její ceně ale chceme snížit nynější administrativní poplatek za registraci. Je také možné stanovit horní limit ceny registrační značky, který nebudou moci její prodejci překročit," popsal Neřold.

SPZ od více firem

V tomto modelu by stát určil jen to, jak bude registrační značka vypadat. Právo ji vyrábět by ale měla každá společnost, která by splnila podmínky pro certifikaci. V současném modelu značky pro stát vyrábí firma Hicon.

Neřold ale uvedl, že smlouvu stát Hiconu kvůli připravované novele automaticky neprodlouží. "Na přechodné období chceme výrobce registračních značek vybrat v otevřeném, transparentním tendru, který by mohl být vypsán zhruba do poloviny roku," podotkl mluvčí.

Nyní platná legislativa počítá s tím, že ten kdo bude mít o značku na přání zájem, musí za každou tabulku se značkou na přání zaplatí 5 tisíc korun, takže za dvě na auto 10 tisíc korun. Kdo potřebuje tabulku i pro přívěs, vyjde ho  značka celkem na 15 tisíc. Ve značce na přání nebudou moci být vulgární ani nijak hanlivé výrazy (o schválení zákona čtěte zde).

Dnes si značku pořizují motoristé za poplatek v řádu stokorun na každé nové auto a pro novou si jdou i při stěhování z kraje do kraje. Nově by řidič dostal jednu značku a při koupi jiného auta by si ji jen přemontoval.

Nynější poplatky za vydání značky ale nepokryjí náklady na výrobu tabulek. Po zavedení SPZ na přání by se ročně mohlo uspořit 100 milionů korun. Například na Slovensku už podobná věc funguje. Za rok tu vyberou 900 tisíc eur (asi 22,5 milionu korun) od necelých tří tisíc zájemců o vlastní registrační značku (více zde).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Slunce vystřídá déšť a na horách sníh, projasní se opět až o víkendu

Slunce zapadající nad stále ještě zamrzlým jezerem Chomoutov na Olomoucku. (4....

Slunečné a teplé počasí čtvrtkem prozatím končí. V následujících dvou dnech se zatáhne, většinu území zasáhne déšť, na...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Novostavba RD Vratimov Horní Datyně
Novostavba RD Vratimov Horní Datyně

Václavovická, Vratimov - Horní Datyně, okres Ostrava-město
4 700 000 Kč

Najdete na iDNES.cz