Premiér je přesvědčen, že Kuchtová zanedbala komunikaci s Evropskou komisí i s vládní Radou pro výzkum a vývoj. Kuchtová tyto výtky odmítá.

Premiér je přesvědčen, že Kuchtová zanedbala komunikaci s Evropskou komisí i s vládní Radou pro výzkum a vývoj. Kuchtová tyto výtky odmítá. | foto: Dan Materna, MF DNES

Spor o Kuchtovou může ohrozit vládu

  • 177
Pokračující tlak premiéra Mirka Topolánka na ministryni školství Danu Kuchtovou může ohrozit celou vládu. Topolánek poslal ministryni ostrý dopis, z kterého je zřejmé, že pozice Kuchtové u premiéra není silná. Dává jí v něm nové ultimátum.

Do 4. října musí odpovědět na otázky, které se týkají přípravy programu, který může české vědě přinést až 68 miliard z Evropské unie. "Bez jejich zodpovězení není možné při přípravě programu dále pokročit," varuje Topolánek.

Premiér je přesvědčen, že Kuchtová zanedbala komunikaci s Evropskou komisí i s vládní Radou pro výzkum a vývoj. Kuchtová tyto výtky odmítá. O komunikaci se starají její dva náměstci – Jaromír Soukup a Dušan Lužný. Ministryně MF DNES řekla, že se tlaku bude bránit.

"Oni si asi nevšimli, že koalice je kompromis, ke kterému jsme došli, a že byl docela krvavý. Myslí si, že do mě mohou kopat a že to bude všechno v pořádku. To takhle nejde," uvedla Kuchtová.

Za ministryni Kuchtovou se navíc postavila i nadpoloviční většina širšího vedení Strany zelených. "Pociťujeme stálý a neprospěšný tlak na rozhodnutí, která spadají do kompetence ministryně Kuchtové. Upozorňujeme koaliční partnery, že obsazení resortů je v pravomoci jednotlivých stran," píše se v prohlášení, které podepsalo 34 zelených. Mezi nimi například i šéf republikové rady Dalibor Stráský a jeho zástupce Matěj Stropnický.

Kuchtová řekla, že ona sama nebude volat po rozpadu koalice, přijde-li o funkci. Zároveň dodala, že nemůže ručit za to, jak se zachovají její kolegové ve straně.

Prakticky se tak opakuje situace, kdy část koalice naléhala na odvolání šéfa lidovců Jiřího Čunka, ale toho podržela KDU-ČSL.

Už před pár dny dal Topolánek Kuchtové úkol, že do půlky října musí mít připraven program pro čerpání evropských peněz, aby ho schválila Evropská komise. Jinak podle něj končí.

Nebývalý zájem
Na které otázky požaduje Topolánek do čtvrtka odpovědi? Například chce vědět, které tři až čtyři vědecké projekty mají největší šanci na úspěch a jak se budou vybírat.

Dále ho zajímá, jak se uchazeči dozvědí o detailech programu či jak to udělat, aby se peníze z EU dostaly i do Prahy. V hlavním městě je soustředěna většina českého výzkumu, ale právě do Prahy by neměly peníze z tohoto programu směřovat.

"Otázky míří na to, že program je teď špatně postaven. My odpovíme, ale neodpovíme na všechno kladně. Chyba se stala už při přípravě programu a teď se hledá někdo, kdo za to bude odpovědný," řekl náměstek ministryně Jaromír Soukup.

Někteří lidé z ministerstva za dopisem vidí ruku bývalé ministryně školství Miroslavy Kopicové, která je nyní v týmu poradců premiéra. A to je i možná odpověď na to, proč se Topolánkova pozornost upřela hlavně na školství, když zatím nebyl schválen ani jeden z českých programů na čerpání miliard.

Vliv bývalé ministryně školství Kopicové?
Kuchtová se totiž dostala na ministerstvu do křížku s lidmi loajálními ke Kopicové. Kvůli sporům o chybně napsaný program Výzkum a vývoj pro inovace odešel letos v létě z ministerstva náměstek Marek Mora dosazený právě Kopicovou.

Nejsilnější atak na Kuchtovou přišel však až ve chvíli, kdy před pouhými třemi týdny svěřila kompetenci při čerpání evropských peněz právě náměstkovi Jaromíru Soukupovi. Nestraníkovi, kterého si do úřadu přivedla poté, co zeleným pomohl ve volební kampani.

Jenže Soukup má velmi špatné vztahy se šéfem zelených Martinem Bursíkem. Ten proto Kuchtovou moc nepodržel, když lidovci i ODS začali tlačit na výměnu náměstka, a aby měl unijní miliardy na starosti někdo jiný.

"Já vám garantuji, že to se nikdy nestane, i kdyby mi to někdo nabídl," odvětila v neděli Kopicová na otázku, zda tlačí na Topolánka, ať vymění Kuchtovou kvůli jejímu možnému návratu na ministerstvo.

Kuchtová zdůrazňuje, že odpovědnost za problémy s programem Výzkum a vývoj pro inovace nesou kromě ní také týmy Kopicové a její předchůdkyně Petry Buzkové.

Česko si přitom problémům se schvalováním vědeckého programu mohlo úplně vyhnout. V minulosti totiž trvalo na tom, aby vedle sebe existovaly dva podobné programy: jeden na ministerstvu školství a druhý na ministerstvu průmyslu.

A Kuchtová se teď snaží Brusel přesvědčit, že tyto dva programy se nepřekrývají, budou se naopak doplňovat a nehrozí například dvojí čerpání peněz na jednu věc.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video